Umjesto poticaja i viših cijena dobili kazne

Još su uvijek svježa sjećanja na prošlomjesečne prosvjede poljoprivrednika koji su tijekom 12 dana na cestama nastojali skrenuti pozornost Vladi RH, Ministarstvu poljoprivrede, ali i svekolikoj javnosti na probleme s kojima su suočeni zbog mizerne otkupne cijene pšenice od kunu i 5 lipa, a što bi u konačnici bilo i manje, odnosno oko 90 lipa po kilogramu te neisplate zaostalog dijela poticaja od oko 38 posto. Opće je poznato da seljaci nisu uspjeli u svojim nastojanjima, ali i da od njih nisu odustali. Odlučili su krenuti u borbu pravnim putem. Unajmili su i odvjetnika, a za nerješavanje njihovih problema uložit će i tužbu. No, prije nego što dobe taj spor, ili ako ga uopće dobe, morat će još jednom izvaditi novce iz svojih džepova. Naime, dio slavonskih seljaka već je dobio kazne. Što se naše županije tiče, predsjednik Udruge seljaka Virovitičko-podravske županije Zvonko Pipić ističe da po njegovim saznanjima za sada nitko nije kažnjen. No, sudeći po svemu ta je priča tek počela. Naime, upravo je Zvonko Pipić 3. rujna dobio obavijest od Policijske uprave virovitičko-podravske o počinjenju prekršaja iz nekoliko članaka, pa i onom iz Zakona o javnom okupljanju. U obavijesti se navodi da je svojim ponašanjem tijekom prosvjeda ostvario obilježja navedenih prekršaja i da će protiv njega biti podnijet optužni prijedlog. Hoće li biti kažnjen samo glavni organizator prosvjeda na području naše županije, predsjednik Udruge seljaka Zvonko Pipić ili će se kazna uputiti i na adrese ostalih tristotinjak  seljaka koji su sudjelovali u prosvjedima, ne zna se. Postupak Ministarstva unutarnjih poslova prema poljoprivrednicima tumači se različito. Dio javnosti ističe da su poljoprivrednici tijekom prosvjeda bili upozoreni na konzekvence koje će morati snositi zbog blokiranja prometnica i ostalom, a drugi pak smatraju da su prosvjednici obavili moralnu zadaću, sve u nakani da “skinu omču oko vrata” koju su im stavili Vlada RH i resorno ministarstvo. Bilo kako bilo, vrijeme će pokazati svoje. Što se poljoprivrednika tiče, dok čekaju da administracija učini svoje, diljem Lijepe Naše organiziraju prikupljanje potpisa potpore svih onih koji smatraju da je poljoprivrednicima voda došla do grla. Kako će ova priča završiti, krajnje je neizvjesno. Tko zna, ako bi poljoprivrednici ostvarili svoje težnje, možda im plaćanje kazne za prosvjedovanje ne bi “sjelo” tako teško, jer bi na kraju ipak bili moralni pobjednici, a hrvatsko selo ne bi došlo pod znak pitanja. (www.icv.hr, bs; Fotografija: Arhiva)