Vukovar – mjesto posebnog pijeteta…

Put Vukovara tog se jutra uputilo mnoštvo ljudi iz svih dijelova Hrvatske, BiH te iz zemalja gdje su na privremenom radu. Kao i svake godine na taj dan u Vukovar su se uputili i domoljubi iz naše županije, branitelji iz udruga proisteklih iz Domovinskog rata te članovi njihovih obitelji, predstavnici Virovitičko-podravske županije, grada Virovitice, općina i mjesnih odbora, te svi ostali koji su se željeli pokloniti vukovarskim žrtvama. Put Vukovara je krenula i naša ekipa zajedno s petstotinjak ljudi koji su autobusima krenuli iz Gradine, Pitomače, Virovitice, Suhopolja, Čačinaca, Slatine, Orahovice…

Već na Trpinjskoj cesti u Borovu naselju velik dio njih zaustavio se položiti cvijeće i zapaliti svijeće pred bistom viteza slavonske ravni i hercegovačkog krša, zapovjednika 3. bojne legendarne 204. vukovarske brigade generala Blage Zadre. Na tom “groblju tenkova” kako je prozvana Trpinjska cesta pod Zadrinim vodstvom je zaustavljena oklopna sila JNA i uništeno na desetke srpskih tenkova. Blago je poginuo 16. listopada 1991. blizu Trpinjske ceste, u Kupskoj ulici nedaleko željezničke pruge, pokošen rafalom dok je junački vodio svoje suborce u akciju. Kao i svake godine tisuće i tisuće ljudi okupilo se ispred vukovarske bolnice kroz koju je u ratu prošlo 3470 ranjenika i gdje je u dvorišnom prostoru izveden program u kojem je sudjelovala klapa Hrvatske ratne mornarice “Sveti Juraj” i glumac Mate Milas. Dok je program trajao, pristizali su i drugi da bi svi zajedno oformili tzv. Kolonu sjećanja koja će krenuti put Memorijalnog groblja u Vukovaru. U tom mnoštvu bili su i branitelje iz naše županije koji su se u Vukovaru sreli sa svojim kolegama, suborcima diljem Hrvatske.

U jednoj od grupa zatekli smo i predsjednika virovitičke Hvidre Mirka Poljanca.
– Svake godine dolazimo se pokloniti žrtvama Vukovara, među kojima su i naši prijatelji i suborci. Dok je nas, oni nikada neće biti zaboravljeni, a nadam se da će se sjećanje na njih protezati i do mlađih generacija – kazao je Mirko Poljanac…. (www.icv.hr, bs; Fotografije: Matija Rođak)

Cijeli tekst može se pročitati u Virovitičkom listu

[nggallery id=6535]