Putovanja s turističkim agencijama sve popularnija: Autobusi puni, Virovitičani putem agencija hrle u kupovinu i na vikend izlete

„Prije nego u svim knjigama na svijetu, najbolje priče pronađene su između stranica putovnice.“ Iako je autor ovog citata nepoznat, razmišljajući unazad o mjestima na koje nas je put odveo, svatko od nas može se složiti s istinitošću te izjave. Putovanja u nepoznate gradove i zemlje obogaćuju nam duh, upoznaju nas i povezuju s novim kulturama i ljudima koji ih čine te nam daruju nezaboravna iskustva koja ćemo pamtiti cijeli život. Možda obogaćuju duh, ali i osiromašuju novčanike, rekli bi neki. No, nakon jednog pogleda na ponude turističkih agencija i popunjenost njihovih aranžmana, možemo zaključiti da baš i nije tako.

Koliko građani Virovitice i Virovitičko-podravske županije koriste usluge turističkih agencija za svoja putovanja? Voditeljica virovitičke poslovnice Niba Tours, jedne od najstarijih putničkih agencija u Podravini, Andrea Hamvaš te direktorica koprivničke turističke agencije Koncept putovanja Biljana Budin otkrivaju da u sve većem broju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa...

– Interes ljudi, odnosno putnika, je sve veći. Ljudi nastoje pobjeći od svakodnevice i upoznati nove destinacije te se ujedno i opustiti od užurbanog života. Putuje se cijele godine. Najviše se putuje između zime i proljeća, dok su ljeti najinteresantniji vikend aranžmani i ljetovanju na moru, u tom periodu ima najmanje grupnih aranžmana autobusom. Osim grupnih aranžmana, naši kupci koriste i individualne rezervacije hotela, avio karata i vikend paketa s vlastitim prijevozom – otkriva B. Budin iz Koncept putovanja.
Putnička agencija Niba Tours u Virovitici posluje već četiri godine i, kako kaže voditeljica poslovnice Andrea Hamvaš, jako su zadovoljni.

– Ljudi dosta putuju. Da bi se organizirao put, treba se napuniti grupa od minimalno 40 osoba, što se tiče velikih autobusa, ali mi svaki popunimo do kraja i imamo barem tri, četiri grupe po 50 ljudi – kaže te dodaje kako je prosinac bio „udaran“ što se tiče putovanja, pogotovo zbog adventa te dočeka Nove godine u drugim gradovima, ali i državama.

SARAJEVO, ČARŠIJA, BUREK I ZELJANICA

Tako su građani naše županije blagdanske vikende organizirano provodili u Beču, Bratislavi i Budimpešti, uživajući u austrijskim, slovačkim i mađarskim izdanjima adventa, ali i u Zagrebu i Opatiji. Top odredište za dočekati novu 2020. godinu svakako je bilo Sarajevo, u susjednoj nam Bosni i Hercegovini, koje je i mimo novogodišnjeg aranžmana jako popularna destinacija zbog širokog spektra predivnih lokacija, ali i povoljne cijene. Da je u ponudi svaki vikend, svaki vikend bio bi popunjen, s osmijehom kaže A. Hamvaš.

Za one koje zanima i potencijalne buduće klijente, objasnila je kako izgleda program organiziranog putovanja te što se može očekivati od izleta, u ovom slučaju, Sarajeva.

– Osim, naravno prijevoza, program uključuje i smještaj u hotelu, koji je većinom na bazi noćenja s doručkom. Ukoliko klijenti žele, uvijek se može dodatno organizirati neka večera, to ide prema individualnim željama te se organizira na licu mjesta. Lokalni vodič naše turiste provede kroz sam grad te je kao pratitelj s njima cijelo vrijeme. Ljudi obožavaju Sarajevo, kad tamo dođete kao da ste došli u neki drugi svijet. Sve je lagano, ujutro se popije kava, prošeće Baščaršijom i kupe se suveniri, navečer se obiđu njihove pivnice, stvarno je to nešto neopisivo. Naravno, ipak prvo što se napravi je odlazak na ćevape, to je svima doživljaj. Većinom kombiniramo programe za Sarajevo, nekad stavimo i Vrelo Bosne, izvor rijeke Bosne, pa kada se ide kući staje se još u Travniku i Jajcu – opisuje te dodaje kako je Sarajevo jedan od onih gradova u koje se ljudi s našeg područja ponovno vraćaju jer ga se ne mogu nauživati.

POPULARNA TEMATSKA PUTOVANJA

Upravo zato Sarajevo će se zasigurno naći u ponudi putovanja Niba Toursa za ovu godinu, koja je već u pripremi. Dok je početak godine bio rezerviran za šoping u Grazu i razgledavanje sajma u Budimpešti, odnosno posjet austrijskom Shopping Cityju Seiersberg i mađarskom Sajmu lova i ribolova, veljaču i ožujak očekuju tematska putovanja, što se tiče aranžmana obje agencije. Tako će se u organizaciji Niba Tours Dan zaljubljenih moći provesti u sarajevskom hotelu s pet zvjezdica uz sve pogodnosti koje on nudi, dok će zainteresirane za posebnije obilježavanje Dana žena put odvesti u Beograd i Sremske Karlovce. Klijenti Koncept putovanja Dan žena mogu provesti u Sarajevu ili na relaciji Dubrovnik – Trebinje – Mostar, dok ih za romantično Valentinovo očekuju paket aranžmani u toplicama Terme Sv. Martin, Terme Tuhelj i Jezerčica te paket aranžmani u Opatiji.

Bit će tu i jednodnevnih i dvodnevnih izleta u mađarski Siget i Pečuh, slovensko Mozirje i Logarsku dolinu te Italiju i Češku. U svibnju će u svojoj ponudi Niba Tours imati i malo duže putovanje zemljom ljubavi, vrhunskih vina i sireva – Francuskom.

Riječima A. Hamvaš, osim zanimljivih i predivnih lokaliteta, velikoj popunjenosti putovanja zasigurno pridonosi i činjenica da su financijski prihvatljiva i upravo zbog toga sve više dostupna. Jednodnevni izleti tako većinom iznose oko 200 kuna, dvodnevni aranžmani kreću se između 400 i maksimalno 600 kuna, dok su cijene višednevnih, poput tri Češke i planiranih četiri do pet dana Francuske, između 1000 i 1700 kuna. Također, polazišna točka za sve destinacije ove putničke agencije je Virovitica, odnosno virovitički autobusni kolodvor.

– Obično prema cijenama i kombiniramo određene programe kako bismo izbjegli previsoke cijene. No, u vrijeme određenih međunarodnih praznika ljudi imaju slobodne dane pa tijekom tih termina i putuju, ponekad se ne mogu izbjeći veće cijene, a oni koji tada putuju su vjerojatno i spremni na to. Svako područje u Hrvatskoj i inozemstvu ima perioda kada su manje ili veće cijene. Obično u svojim programima navodimo koje specijalitete je vrijedno isprobati, degustirati na određenoj lokaciji i ujedno dajemo i informativne cijene istih – objašnjava direktorica Koncept putovanja.

SVAKO GODIŠNJE DOBA DOBRO JE ZA PUTOVANJE
Istu destinaciju moguće je potpuno drugačije doživjeti ljeti ili zimi

Na pitanje koju je destinaciju najbolje posjetiti u koje godišnje doba, Andrea Hamvaš odmahuje rukom te savjetuje kako takav način razmišljanja pri bukiranju putovanja treba pod svaku cijenu izbjegavati.

– Svaki grad je poseban u svako godišnje doba godine te ćete ga uvijek drugačije doživjeti. Beč, primjerice, je sam po sebi predivan grad, ali ljepotom zasja još više kada ga posjetite za vrijeme adventa, bez obzira na vanjsku temperaturu i pokoju snježnu pahulju, ima to svoju čar. Ili na primjer Plitvička jezera – njih treba posjetiti za svih godišnjih doba jer su tijekom svih lijepa na svoj način. Doživjela sam ih i usred ljetnih, sunčanih mjeseci i kada su bile poplavljene nakon ogromnih pljuskova, i jedan i drugi doživljaj su bili posebni – svoja iskustva dijeli ova mlada voditeljica poslovnice. O tome što o putovanjima, smještaju, kvaliteti usluge, a ponajviše dojmu putovanja misle sami Virovitičani i žitelji naše županije, odgovor je moguće naći u komentarima na društvenim mrežama. A. Hamvaš kaže da uz pozitivne dojmove imaju klijente koji im i osobno, sa suvenirom u znak zahvale na proteklom putovanju, dolaze bukirati novi, nezaboravni izlet. Ista iskustva imaju i u agenciji Koncept putovanja.

– Imamo pozitivne reakcije i samim time je sve veća zainteresiranost ljudi te povratak istih kupaca da konzumiraju naše aranžmane. Ujedno je to i dodatni poticaj nama za osmišljavanje putovanja po mjeri naših putnika i približavanje njihovim željama u što većem obimu. Ponuda na tržištu je sve bogatija i sadržajnija, a nama je najbitnija kvaliteta usluga sadržanih u našoj ponudi – zaključuje Biljana Budin.

(www.icv.hr, ea)