Najveća zdravstvena ustanova u istočnoj Hrvatskoj, KBC Osijek, unazad nekoliko mjeseci primjenjuje jedinstvenu metodu zbrinjavanja biootpada, prvenstveno ostataka hrane iz kuhinje u kojoj se dnevno priprema više od dvije tisuće obroka.

Pomoću Griffon uređaja uspješno se rješava i do tone ostataka hrane dnevno, na zelen i održiv način, uz puno manje troškove. Takav pristup zbrinjavanja inovativan je u Hrvatskoj i u potpunoj prednosti nad dosadašnjim postojećim rješenjima.

– Neusporedivo je lakše funkcionirati! Prvo, više ne moramo skupljati kante s hranom s kojom često nismo znali gdje bismo. Nemamo nikakvog doticaja s otpadom, sve se trpa u stroj koji to vrti i pretvara u vodu, a stroj je maksimalno jednostavan za korištenje. Ono što je najvažnije, smanjujemo količinu biootpada. Zapravo, više ga i nema, pa nema ni plaćanja odvoza otpada i mi, u konačnici, nemamo apsolutno ništa s cijelim procesom zbrinjavanja ostataka hrane, što nam je nekada oduzimalo previše vremena i sredstava – rekao je za Glas Slavonije poznati osječki chef Tomica Đukić, kuhar hrvatske nogometne reprezentacije, koji nešto više od godinu dana u osječkom KBC-u vodi brigu o obrocima, po čemu je ta zdravstvena ustanova također jedinstvena.

-Uređaj se može laički objasniti kao posudu za otpad u kojoj se nalaze smjese mikroorganizama i enzima, ostaci hrane se raspadaju i nastaje otpadna voda koja se odvodi u postojeću kanalizacijsku mrežu – pojašnjavaju iz tvrtke koja je instalirala uređaj Griffon u KBC Osijek.

Dodaju i kako korištenjem te tehnologije uštede u troškovima zbrinjavanja bio otpada mogu biti i do 80 posto. Uz to se preveniraju i troškovi poput dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije, jer nema neugodnih mirisa koji privlače insekte i glodavce, kao i drugi povezani troškovi.

(www.icv.hr, tj, foto: T. Jovanović)