U glazbi je talent tek početak – sve ostalo je mukotrpno vježbanje. To najbolje zna desetogodišnja Marija Agneza Mihaljević, učenica 2. razreda Glazbene škole Jan Vlašimsky iz Virovitice, koja je svojom marljivošću i predanošću ostvarila zapažen uspjeh u ne tako tipičnoj glazbenoj disciplini. Naime, postala je prva učenica udaraljkašica ove virovitičke glazbene škole na međunarodnom natjecanju “Love Clavi” u Samoboru, a njen nastup na marimbi ne samo da je bio premijerni za školu – bio je i pobjednički.

Marija Agneza Mihaljević osvojila je prvu nagradu s impresivnih 95,1 bodova, čime je potvrdila dobro znanu činjenicu – talent je samo 10 posto, a uspjeh se gradi svakodnevno. Pod vodstvom mentora, profesora Petra Pranjića, ali i vlastitog oca, profesora klavira Perice Mihaljevića, Marija Agneza dokazala je da godine nisu prepreka kada iza svakog tona stoji trud, disciplina i ljubav prema glazbi. Njen uspjeh tim je veći s obzirom na to da su udaraljke u ovoj školi uvedene tek prije nekoliko godina.

Dora Jagarinec
fotoDora Jagarinec

– Marimba me privukla zbog lijepog zvuka koji ne sliči niti jednom drugom koji sam čula, a izgledom nalikuje klaviru. Nije toliko teška za sviranje, možda prvi put, ali brzo se usavrši tehnika. Najteži su oni brzi, energični tonovi koji su istovremeno i najzanimljiviji – otkriva nam Marija Agneza, dodavši kako je važno biti uporan.

OBITELJ TVORI MALI BEND

Ova desetogodišnjakinja bez većih problema kombinira obveze u Katoličkoj i glazbenoj osnovnoj školi, kaže, kao i treninge u karate klubu te članstvo u Dobrovoljnom vatrogasnom društvu Virovitica. Uz glazbu živi cijeli svoj život, a u obitelji Mihaljević svaki član svira barem jedan instrument.

– Često se šalimo kako tvorimo jedan mali bend (smijeh). Obitelj mi je općenito velika podrška, a brat ponekad svrati na probe u stari Vatrogasni dom (prostorije Gradske glazbe Virovitica, ujedno i dislocirani odjel gdje GŠ Jan Vlašimsky provodi program udaraljki, op.a.) gdje sam svakodnevno vježbala prije natjecanja – govori ova talentirana djevojčica koja će, baš kao i ostali udaraljkaši, izgradnjom nove Glazbene škole dobiti nove, dodatne prostorije za uvježbavanje skladbi i poboljšane uvjete rada.

fotoGŠ “Jan Vlašimsky” Virovitica

Podsjetimo, marimba je glazbalo koje pripada grupi udaraljki s pločicama od ružinog drveta. Marija Agneza prisjetila se reakcije određenog broja svojih prijatelja koji nisu u početku bili sigurni o čemu se radi.    

– Neki jesu, neki nisu. Neki su se čudili kako drugi ne znaju (poput prijateljice i prijatelja iz razreda koji također idu na udaraljke), dok su se ostali čudili kako ovi znaju. Sve u svemu, čini im se zanimljivo – kaže.

Na svakoj se udaraljki može svirati jako brzo i lako mijenjati tempo, objašnjava. Uz marimbu, Marija Agneza svira i set bubnjeva te mali bubanj, na kojima gotovo da ne možeš promašiti ton, uz smijeh otkriva. U svijetu udaraljki je dvije godine, a dodatnu odgovornost što je prva predstavnica virovitičke Glazbene škole na gore spomenutom natjecanju ne osjeća. Ipak, netko drugi je osjećao tu odgovornost umjesto nje.

PREDSTAVLJA ŠKOLU, ALI I RAD SVOG MENTORA

Iako Marija Agneza nije očekivala da će tako brzo ići na natjecanje, njen mentor Petar Pranjić, profesor udaraljki u GŠ Jan Vlašimsky Virovitica odmah je znao kako je riječ o vrlo talentiranoj učenici.

– Iako brojimo tek jednu godinu zajedničkog rada, jako sam ponosan na nju. Prve se godine najčešće upoznajemo s učenikom, no na poticaj profesorice klavira, odlučili smo otići na natjecanje – i sve se poklopilo. Moram priznati da sam imao malu tremu, ali i osjećao veliku odgovornost jer Marija Agneza predstavlja našu školu, ali ujedno predstavlja i moj rad – otkriva nam njen mentor, Petar Pranjić.

Dora Jagarinec
fotoDora Jagarinec

Udaraljke su, kao dio programa, u hrvatskim glazbenim školama već 30-ak godina, no u Virovitici su relativno novitet, objašnjava profesor. Pranjić trenutno ima punu satnicu i bilježi veliku zainteresiranost djece upravo za ovu skupinu instrumenata, a nada se još i većoj kada se pročuje za uspjeh Marije Agneze.  

– Hrvatski pedagozi udaraljkaši na svjetskoj su sceni veoma priznati i poštovani. Spomenuo bih prvenstveno Igora Lešnika, utemeljitelja odjela Udaraljki i dekana Muzičke akademije u Zagrebu, kao i svestranu udaraljkašicu Ivanu Kuljerić Bilić, međunarodno priznatu kao virtuoz na marimbi. Inače, u glazbenoj se školi ne može odlučiti samo za marimbu, već je ona dio cijelog programa. Započinje se s malim bubnjem i jednom klavijaturom, potom učenici dobiju set bubnjeva i timpani, sve do skupnog muziciranja. Općenito, mi udaraljkaši u Hrvatskoj sviramo sve. Ukoliko netko voli svirati nešto više, stavi se naglasak na taj dio, ali zapravo bi trebali zaokružiti sve instrumente, cijelu priču – ističe Pranjić.

Na međunarodnom natjecanju “Love Clavi” izvođači do 20 godina starosti sviraju različite instrumente, od klavira i harmonike do marimbe, ksilofona, vibrafona i orgulja. U kategoriji Marije Agneze velika većina bili su klaviristi, prepričava nam profesor.

Dora Jagarinec
fotoDora Jagarinec

– Talent u sviranju udaraljki čini svega 10 posto, kao što je to slučaj sa svim drugim instrumentima, sve ostalo je rad – a rad pobjeđuje. Dokaz tomu je upravo ova prva nagrada Marije Agneze, zaista talentirane i vrijedne učenice – dodaje profesor.

Odjel udaraljkaša u virovitičkoj se Glazbenoj školi nada skorašnjem proširenju na druge instrumente, a do tada pozivaju sve zainteresirane buduće udaraljkaše da se okušaju u radu s dostupnim instrumentima i, baš kao Marija Agneza Mihaljević, dokažu kako su udaraljke nova snaga Glazbene škole Jan Vlašimsky Virovitica.

(icv.hr, dj)