Virovitica je i ove godine bila jedna od postaja biciklističke karavane “Put prijateljstva Vukovar – Ljubljana”, koja tradicionalno povezuje Hrvatsku i Sloveniju, a simbolično spaja Vukovar, grad Heroj, s glavnim gradom Slovenije.

Karavana, koju od 2003. godine organizira Hrvatsko društvo iz Ljubljane, okuplja Hrvate iz Slovenije koji se prisjećaju žrtve Vukovara i ističu povezanost iseljeništva s Domovinom.

Sudionici su u četvrtak, 19. lipnja, nešto prije 17 sati stigli na Trg kralja Tomislava u Virovitici (kod sata, op.a.), gdje su ih dočekali građani i predstavnici Grada, gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin i gradski pročelnik za društvene djelatnosti Alen Bjelica. Domaćini su im priredili srdačan doček, uz kratko druženje i okrjepu.

fotoDora Jagarinec

VUKOVAR JE PUNO VIŠE OD STARTNE POZICIJE

Jedan od inicijatora ove biciklističke karavane, predsjednik Izvršnog odbora Hrvatskog društva Ljubljana Milan Pavelić, objasnio nam je zašto biciklisti, kojih je svake godine 30-ak, na svome putu kao početnu točku biraju upravo Vukovar.

– Mi Hrvati koji živimo izvan Hrvatske posebno osjećamo taj Vukovar. Svi smo na neki način proživljavali tu tragediju Vukovara, ali i nakon toga, kada se sve završilo, željeli smo sudjelovati u obnovi toga grada. Kao sportaši odlučili smo to napraviti na jedan sportski način i tako se rodio „Put prijateljstva“. Virovitica je nezaobilazna stanica na našem putu, a kao rođeni Virovitičanin, ne mogu se oteti dojmu da je ovaj grad doista najljepši na svijetu, bez obzira što me život odveo u drugom smjeru – govori Pavelić, naglasivši kako je datum održavanja karavane inicijalno bio povezan s Danom državnosti koji je u Hrvatskoj naknadno promijenjen.

Da Grad Virovitica održava kontakt i blisko prijateljstvo s Hrvatskim društvom u Sloveniji potvrdio nam je i sam gradonačelnik Ivica Kirin, naglasivši kako su tome dokaz upravo ovakvi dočeci u Virovitici, kao i protokolarni posjeti susjednoj Ljubljani.

fotoDora Jagarinec

– Osim što biciklističkom karavanom povezuju svoju Domovinu s drugom državom, biciklisti ovom gestom potiču prijateljstvo i suradnju između dva naroda. Uz to, promoviraju naš predivan grad, kao i zdrav život. Čestitam im na ustrajnosti jer nije lako voziti po ovim visokim temperaturama, time pokazuju da kada čovjek nešto zamisli – to uvijek i ostvari. Gradonačelnik sam 22 godine, a ovo je 21. karavana. Uvijek su imali našu podršku, tako će ostati i u budućnosti – ističe gradonačelnik Ivica Kirin, zahvalivši još jednom biciklistima na njihovom hvalevrijednom činu i poželjevši im sretan put dalje.

Prije nastavka puta, članovi karavane i predstavnici Grada paljenjem lampiona odali su počast poginulim policajcima u Domovinskom ratu na spomen obilježju kraj Policijske uprave virovitičko-podravske. Podsjetimo, karavana se vozi u tri etape: Vukovar – Đurđevac, Đurđevac – Samobor i završna etapa Samobor – Ljubljana. Biciklisti će u tri dana prijeći 500 kilometara.

(icv.hr, dj)