Virovitički list: Intervju s virovitičko-podravskim županom Tomislavom Tolušićem

Što je, po Vama, obilježilo 2015. godinu, godinu za nama i koji su najvažniji projekti realizirani u našoj županiji?
– Bez obzira na poreznu reformu koja nas je financijski oštetila, ne samo Županiju, nego i sve općine i gradove, uspjeli smo posložiti najveći proračun u povijesti Virovitičko-podravske županije koji je bio 150.000.000 kuna. Većina, odnosno skoro 50 % zapravo je novac iz EU projekata ili nacionalnih projekata, odnosno iz nacionalnih fondova, znači nekih 70-ak milijuna kuna su novci koje je Virovitička-podravska županija uspjela, uz pomoć ljudi u Županiji, uz pomoć razvojne agencije VIDRA, dovući i privući u Virovitičko-podravsku županiju. Ono što osobno smatram da je najveći projekt u ovoj godini, a po meni kapitalno iznimno bitan za budućnost gospodarstva županije, je Panonski drvni centar kompetencija koji smo počeli graditi ove godine. Projekt je vrijedan 6 milijuna eura od kojih se 99 % financira iz europskih fondova. Tu su još i izgradnja ambulanti Doma zdravlja diljem županije i nabava opreme u Novoj Bukovici, Zdencima… Nabavljena je oprema u bolnici, oprema za vozila u Zavodu za hitnu medicinu. Počela je izgradnja škole u Bušetini. Povukli smo preko 15 milijuna kuna iz Fonda za zaštitu okoliša za energetsku obnovu vanjskih ovojnica, stolarija, krovišta ili grijanja na velikoj većini naših škola.
IZGRADILI 30 NOVIH ŠKOLA I 5 SPORTSKIH DVORANA
Ulaganje u školstvo je konstanta, kako vaša, tako i Virovitičko-podravske županije.
– Pa dobro, to je već sad 7 i pol godina koliko sam u županiji, koliko ova struktura vodi brigu o županiji. Obnovljeno je, napravljeno, izgrađeno, 30-ak škola i izgrađeno pet sportskih dvorana. Otvorena je Visoka škola, studentski restoran. Samo smo ove godine povukli za nove kurikulume u srednjim školama ili u Visokoj školi 10 milijuna kuna iz strukturnih fondova. To je srednja škola u Pitomači, Gimnazija Virovitica i Visoka škola i Strukovna škola u Virovitici. To je nešto što županija sama ne bi mogla financirati jer mi taj novac nemamo, 10 milijuna kuna… Ali, imamo znanje i u Županiji i u Upravnom odjelu, ali i Razvojnoj agenciji i u našim školama te smo u mogućnosti taj novac povući iz EU fondova. Mogu s radošću reći da smo ove godine također povukli novac, i to 2 i pol milijuna kuna za asistente u nastavi, znači 81 asistent u nastavi u Virovitičko-podravskoj županiji koji se financira iz strukturnog fonda gdje nam je razina financiranja 95 %, a 5 % daje Virovitičko-podravska županija. Ove je godine napravljena i puštena u pogon i najveća solarna elektrana u Hrvatskoj koja je u vlasništvu neke od županija, općina i gradova. To je elektrana u Medincima, inovativna po svemu, a koristi se u poljoprivredne svrhe. Pri kraju je konačni sustav navodnjavanja Kapinci – Vaška, on se kontinuirano gradi i izgrađuje.
Još kao predsjednik Hrvatska zajednice županija stalno ste inzistirali da se ide u navodnjavanje površina. U Iranu se, npr. navodnjava 99,9 %.
– U Hrvatskoj se navodnjava 1 % poljoprivrednih površina. Znači, od milijun hektara koliko Hrvatska posjeduje poljoprivrednog zemljišta, trenutačno se navodnjava 10 000 hektara, odnosno 1 %, dok Albanija navodnjava 20 %. Razina razvijenosti hrvatskih sustava navodnjavanja apsolutno je ispod svakih normalnih kriterija. U sustavu Kapinci – Vaška imamo 1280 hektara, a još imamo isprojektiranih Kapnici – Vaška 2, Novi Gradac – Detkovac, Đolta i sustav navodnjavanja Lukač, znači dodatnih 5 000 hektara i ako u idućih 5 godina te sustave izgradimo, imat ćemo praktički 50 % površina u našoj županiji koje su u sustavu navodnjavanja. To za sobom povlači razvoj industrije, prehrambene, prerađivačke, hladnjače, sve ono što u svemu tome vuče za sobom takav jedan velik iskorak u sektoru poljoprivrede.
IMA LI LOŠEG MENADŽMENTA U BOLNICAMA? OČITO IMA JER IMA PRIMJERA BOLNICA KOJE POSLUJU POZITIVNO, KOD NAS TO NIJE SLUČAJ
Što je, na primjer, po pitanju Županijske uprave za ceste? Svjedoci smo iz godine u godinu, ŽUC dobiva sve manje sredstava. Ljudi negoduju, ceste su nam takve kakve jesu, mostovi su derutni, imamo dosta klizišta. Kako tu politika može pomoći?
– Svi se mi financiramo iz sredstava poreznih obveznika. Država je ove godine samo našem ŽUC-u uzela oko 8 i pol milijuna kuna. Ona je to uzela građanima i onom čovjeku u Virovitici i onome čovjeku u Vukosavljevici i u Crncu, Sedlarici i u Koriji. Znači, građani ove županije su izgubili 8 i pol milijuna kuna koji su trebali biti uloženi u novi asfalt, nove znakove, proširenja cesta. Tu država radi krivo, uzima novce lokalnoj samoupravi, direktno županiji, indirektno ŽUC-evima, Zavodu za javno zdravstvo, bolnici, Domu zdravlja ili gradskim komunalnim poduzećima, općinama i sve te novce zapravo ostavlja u Zagrebu, centralizira. Troše ih neki činovnici u Zagrebu za neke svoje potrebe ili se pak novci iz Slavonije, iz naše županije, usmjere u Istru ili gdje god već dalje. To je suludo. Država će financirati izgradnju nove bolnice u Puli koja košta 800 milijuna kuna, što je za svaku pohvalu, ali je zato našoj županiji uzela. Uzela je 4 milijuna kuna gradu Virovitici, uzela je osam ŽUC-u, gotovo pet županiji. Iz naše županije od tih 800 milijuna otela je kojih 80 kada se sve zbroji. Država na ovakav način, ovakvom nepravednom raspodjelom poreznih prihoda osiromašuje siromašne, a daje bogatima. Zato može Bandić u Zagrebu graditi fontane i viseće mostove i izmišljati toplu vodu jer to radi s novcem iz Virovitice, Slatine, Orahovice ili Pitomače.
Bilo je puno govora o našoj bolnici, o stečaju. Vi kao vlasnik bolnice dosta ste toga poduzeli da rad bude transparentan, da se utvrdi koliko je dugovanje, da se vidi kakvo je zapošljavanje, nećemo sad o ravnateljici i njenom školovanju. Dokud ste došli po tom pitanju?
– Nažalost, situacija s Općom bolnicom, po mojim informacijama, je loša. Bolnica je otišla u sanaciju s 21 milijunom kuna duga, koji se akumulirao kroz 10-ak godina. Taj dug je navodno saniran, a po zadnjem izvješću same bolnice, ali i HHZO-a, naša bolnica je danas u dubiozi od kojih 28 milijuna kuna. Znači, ili dug nije saniran pa je netko lagao, ministar ili netko drugi, ili je dug saniran, a napravljena su nova dugovanja. Ima li lošeg menadžmenta u bolnicama? Očito ima jer ima primjera bolnica koje posluju pozitivno, kod nas to nije slučaj. Županija i dalje godišnje daje okvirno 12 milijuna kuna iz svog proračuna za rad Opće bolnice Virovitica. Plaćamo kredit za izgradnju bolnice iz našeg dijela, plus to što plaćamo iz decentraliziranih sredstava, ali da se razumijemo, to su sve sredstva kojima upravlja Virovitičko-podravska županija. Mi nismo dužni dati bolnici niti lipu, ali dajemo jer to je naša bolnica i naši se pacijenti liječe tamo i činimo sve što možemo da pomognemo. Evo primjer, vozila za hitnu medicinu kupljena su iz županijskog proračuna i iz sredstava namijenjenih za zdravstvo koje smo uspjeli osigurati našom sposobnošću.
U ZADNJE 4 GODINE DOLASKOM KUKURIKU KOALICIJE NA VLAST NIŠTA SE NIJE POMAKLO NITI CENTIMETAR
Nedavno je u Bjelovaru održan sastanak u vezi nastavka izgradnje brze ceste do Virovitice, na kojem su bili saborski zastupnik Josip Đakić i gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin. Gdje je trenutno ta priča?
– Za vrijeme HDZ-a oko te ceste vodilo se puno polemika i puno toga se radilo ili pokušalo raditi. Iz naše županije i samog saborskog zastupnika Josipa Đakića, gradonačelnika Ivice Kirina i mene osobno, ali i svih ostalih koji su na neki način bili uključeni. Mi smo pokušavali nešto napraviti, oporba je kritizirala, ali isto tako i upozoravala da to treba. U zadnje 4 godine dolaskom Kukuriku koalicije na vlast ništa se nije pomaklo niti centimetar. Niti jedan dokument se nije izdao, niti jedan hektar zemljišta nije izvlašten, niti jedna studija, ništa nije napravljeno, čak nije ni naručena projektna dokumentacija. Četiri godine su stajali, drugi su se razvijali, projektiralo se u Krapini, Istri, Rijeci, projektiralo se samo tamo gdje je očito SDP bio na vlasti. Naši političari iz ove županije koji su imali utjecaja u ovoj aktualnoj vlasti nisu učinili dovoljno ili nisu učinili ništa, znači, tu primarno mislim na one iz SDP-a, HNS-a ili neke druge stranke koja je sad u koaliciji. Nisu učinili ništa da se taj projekt odradi. Da su uspjeli u ove 4 godine ishoditi građevinsku dozvolu, to bi bio veliki uspjeh.
Spominje se i prometni koridor prema Budimpešti, prema BiH.
– Da, ali kako stvari stoje, koliko nam treba za dokumentaciju, za radove, nisam veliki optimist. Bit će, ali ne u roku od godine dana. Da imamo dokumentaciju, da se bar to napravilo, puno bi to bilo bolje.
Može li to nova vlast staviti u prioritete? Prometna povezanost je nasušno potrebna za razvoj gospodarstva.
– To bi morao bit naš zadatak, i mene kao župana i svih načelnika i gradonačelnika i svih naših saborskih zastupnika, i desnih i lijevih, da zajedno to pokušamo izgurati. To je potrebno za ovaj kraj Hrvatske. To nije sad neki hir Tolušića, Đakića ili Kirina ili nekog četvrtog, to je nešto što je potrebno. Ja ću osobno pokušati staviti sve glave na hrpu. Vjerujem da će biti pameti i da će nekome već doći u glavu da se ovakve stvari moraju riješiti. Ovaj dio Hrvatske, Slavonije, Mađarske, ovaj tranzitni turizam i sve ostalo, zaslužuje da prođe ovom trasom.
U Vašem mandatu vidljivo je da je stvarno ravnomjerno razvijanje svih sredina, od Kladara, Pitomače pa do Orahovice. Vi ste se zalagali da svako selo ima svoju školu, da svako naselje ima dom zdravlja.
– Ima ponekad prigovora i u županiji da se sve vuče u Viroviticu. Onda imate prigovore iz Virovitice da se sve vuče u Slatinu. Onda opet, netko će iz Pitomače reći kako se sve vuče negdje dalje… Naravno da ne može biti omjer investicija isti u Crncu i Virovitici jer po broju stanovnika, po svemu su neke stvari normalnije da budu ovdje, ali to ne znači da se manja mjesta mogu i smiju zanemariti. Evo, mogu reći da za nagodinu imamo neke investicije koje su u planu: gradnja škole u Velikom Rastovcu u općini Crnac, nadam se izgradnja ambulante u Sopju i Čađavici, temeljita obnova ambulanti u Turanovcu, Cabuni, Čačincima, Gradini i Vaškoj, izgradnja Studentskog doma u Virovitici. Također, nadamo se da će dvorac Suhopolje biti financiran iz EU fondova. To je oko 5 milijuna eura. Cabunu ćemo isto prijaviti, ali ne vjerujem da će proći 2 tako velika projekta. I pokušavamo s još niz projekata tako da se u svakom dijelu županije nešto radi i odrađuje.
NIJE BARANJA NIŠTA LJEPŠA OD SLAVONIJE I PODRAVINE, SAMO SU PRIJE ZAKLJUČILI DA SE ISPLATI RADITI I ŽIVJETI OD TURIZMA
Razvojna agencija VIDRA puno je napravila za ovo područje. Puno se radi i na razvoju turizma. Naša je županija poznata kao turistička destinacija, od Bilogore, Drave pa sve do Papuka.
– Tu se definitivno ima što za pokazati. Nadam se da ćemo tijekom ovog mjeseca ili u siječnju najkasnije konačno otvoriti Kapelu Dvor. Kapela Dvor će biti ili hotel baština ili hotel sa 4 zvjezdice, ovisno o kategorizaciji. Malo se duže čekalo jer nije bilo novca za opremanje unutrašnjosti. Označili smo nekoliko stotina kilometara biciklističkih staza, pomažemo i u privatnom sektoru, imamo što za vidjeti. Od Ružice grada, rijeke Drave kao dijela regionalnog parka Mura-Drava, Parka prirode Papuk, koji je proglašen UNESCO geo parkom, Bilogore, vinorodnih područja, Orahovice, Slatine, Pitomače… Nije Baranja ništa ljepša od Slavonije i Podravine, niti su ljudi tamo pametniji, nego su samo prije zaključili da se isplati raditi i živjeti od turizma.
Za Vašeg mandata bilo je prilika da se ukinu neke od važnih institucija kao što je Općinski sud. Ipak je politika odradila svoje, tj. Vi ste se kao političar i župan borili za opstanak istih.
– Nažalost, zadnje četiri godine bila ta suluda politika koja stvarno nije marila za ljude. I to je po meni jako loše, ne govorim ovo zato što sam ja u HDZ-u, a na vlasti je SDP. Ukinut je Prekršajni sud u Orahovici kojem su gravitirali stanovnici Orahovice, Crnca, Zdenaca i Čačinaca. On je ukinut, a ljudi koji su tamo radili sada putuju u Slatinu ili u Viroviticu. Putne troškove im plaća država, a oni rade za istu plaću. Što smo mi dobili s ukidanjem suda u Orahovici? Trošak u državnom proračunu. Ministar pravosuđa, Miljenić, govorio je da reformom sudstva država štedi 400 milijuna kuna. Ja ga pozivam neka javno to pokaže, ja sam uvjeren da upravo zbog reforme pravosuđa država troši 400 milijuna kuna više. I sad na papiru, teoretski nemamo 100, nego 70 sudova, a u stvarnosti imamo samo veće troškove.
ZAR BI TREBALO SVE UKINUTI I DA SE SVI PRESELIMO U ZAGREB?
Je li to pokazatelj kako je Vlada pala na prvom koraku na pokušaju regionalizacije, ukidanju županija?
– U četiri godine ove vlasti nisam dobio niti jedan suvisli papir na kojem se vidi zašto bi se nešto ukinulo, zašto bi nešto ostalo. Ja ne kažem kako je 20 županija idealno rješenje. Možda je to 5, možda je 30, ali nitko u ovoj državi, znači ministar Uprave prvi, a niti jedan pravi ekonomski stručnjak nije pokazao da je neki drugi sustav bolji od ovog. Vi da ukinete sve općine i gradove i županije u Hrvatskoj, i dalje netko mora održavati javnu rasvjetu u Virovitici, i dalje netko mora čistiti snijeg na cesti, voditi brigu o školi, držati groblje urednim. Moraju postojati udruge, kazalište, kino. Zar bi trebalo sve ukinuti i da se svi preselimo u Zagreb? E, to, nažalost, nije moguće. Irska ima 4 i pol milijuna stanovnika. Otočna država, puno nepristupačnija država od Hrvatske sa svojim položajem, ima 30 županija. Hrvatska ima 20. Irska ima rast BDP-a oko 9 %, a Hrvatska po zadnjoj priči 2,5 %. Znači, najveći gospodarski rast u Europi ima Irska, je li to zbog 30 županija? Možda je. Ali, recimo tamo, prosječna županija koja ima 100.000 stanovnika, ima proračun 150 milijuna eura, a mi imamo 150 milijuna kuna, s tim da smo dobar dio novca povlačili iz EU fondova. Država tamo daje svojim stanovnicima. To je sva mudrost.
Vi imate spremne programe. Ljudi su ispunili svoje, samo se čeka na apliciranje.
– Tako je. Imamo 20 projekata s građevinskim dozvolama u iznosu od milijun do 8-9 milijuna. Znači, i dvorci, inkubatori u Pitomači, Orahovici, Slatini, nove solarke, srednje škole, ali svi ti projekti ovise o tome hoće li biti natječaja iz fondova EU. Mi smo spremni, sve je napravljeno. Samo čekamo da se otvore natječaji. Sad je otvoren za kulturnu baštinu, tu ćemo prijaviti dvorac Suhopolje, dvorac u Cabuni i dvorac u Virovitici i to je to što je zasad otvoreno. Čekamo natječaje za ruralni razvoj, tu bi naši gradovi i općine mogli prijaviti puno toga, sve smo pripremili i nadam se najboljem. Moramo čekati i natječaje i rezultate svega toga.
POREZNOM REFORMOM NA PODRUČJU VPŽ IZGUBLJENO JE OKO 50 MILIJUNA KUNA
Koliko je županija bila oštećena ovom poreznom reformom?
– Za oko 5 milijuna kuna, plus ŽUC oko 8 milijuna, plus sve ostalo. Županija i sve njezine institucije ove su godine izgubile skoro 20 milijuna kuna. Mislim da je to strašno puno, a kad zbrojimo i općine i gradove, to je brojka i blizu 50 milijuna kuna.
Imate li kakvu poruku?
– Mogu samo zaželjeti stanovnicima cijele županije sretne božićne i novogodišnje blagdane, puno sreće i zdravlja, a mi ćemo i dalje voditi brigu o njima i činiti sve što možemo da ova županija opstane i da kvaliteta života naših stanovnika bude na što većoj razini. (www.icv.hr, Virovitički list, Fotografija: arhiva)