Vjerovali ili ne: Pronađite si novi posao u inozemstvu, a država će vam dati 2.500 kuna

Dok javnost još spekulira koliko se točno građana iselilo iz Hrvatske u posljednjih nekoliko godina, pa se spominju vrtoglave brojke od 100 tisuća onih koji su trbuhom za kruhom u posljednje četiri godine otišli u zemlje Europske unije i dalje, samo su malobrojnima poznata njihova financijska prava koja su mogli ostvariti ako su bili u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
Riječ je o jednokratnoj novčanoj pomoći te naknadi putnih i selidbenih troškova. Ovo pravo mogu ostvariti i oni koji posao nalaze u Hrvatskoj, ako im je novo radno mjesto udaljeno više od 80 kilometara od mjesta boravišta.
– Bila sam prijavljena na birou prije nego što sam posao pronašla u Njemačkoj, ali nisam znala za ovu mogućnost, odnosno pravo. Nitko mi o tome ništa nije rekao. Nažalost, već sam godinu dana vani, pa nemam više pravo tražiti novac, ali da bi mi u trenutku kad sam odlazila dobro došao, o da, itekako! Išla sam u tuđinu s 200 eura u džepu u potrazi za boljim životom – kaže Đakovčanka Mirela.
Naknada putnih i selidbenih troškova
Isto govori i njezin prijatelj iz sela u okolici Đakova, Stanko.
– Za razliku od Mirele, ja sam iza sebe u Hrvatskoj ostavio obitelj. Ni ja nisam imao pojma o ovom pravu. Nadam se da ćete pomoći onima koji se tek spremaju otići, a čujem da ih ima dosta – kaže Stanko.
Kako bi točno doznali kakva prava imaju oni koji posao nalaze izvan granica Hrvatske, ali i na drugom kraju domovine, tražili smo detaljno pojašnjenje u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje.
– Propisano je da nezaposlena osoba kojoj Zavod nije u mogućnosti osigurati zaposlenje u mjestu prebivališta, a koja sama ili posredovanjem Zavoda nađe zaposlenje u drugom mjestu, ima pravo na jednokratnu novčanu pomoć te na naknadu putnih i selidbenih troškova za sebe, bračnog druga, odnosno izvanbračnog druga i djecu, od mjesta prebivališta do mjesta zaposlenja. Uvjeti za korištenje prava na jednokratnu novčanu pomoć i na naknadu putnih i selidbenih troškova utvrđeni su Odlukom o jednokratnoj novčanoj pomoći i naknadi putnih i selidbenih troškova – pojašnjavaju u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje te detaljiziraju: “Ovom odlukom propisano je da pravo na jednokratnu novčanu pomoć ima nezaposlena osoba koja zasnuje radni odnos u drugom mjestu zaposlenja na šest mjeseci ili duže te zbog toga promijeni mjesto prebivališta. Jednokratna novčana pomoć iznosi 1200 kuna. Propisano je da takva osoba može ostvariti pravo na naknadu putnih troškova za sebe (ako u drugo mjesto zaposlenja seli sama), naknadu putnih troškova za sebe, bračnog, odnosno izvanbračnog druga i djecu (ako u drugo mjesto zaposlenja seli s obitelji) i naknadu dijela selidbenih troškova. Propisano je i da nezaposlena osoba koja zasnuje radni odnos u drugom mjestu zaposlenja, a ne promijeni mjesto prebivališta, ima pravo na naknadu putnog troška samo za sebe. Putni trošak i selidbeni trošak nadoknađuju se samo za jedno putovanje od mjesta dotadašnjeg prebivališta do mjesta zaposlenja. Putni trošak nadoknađuje se u visini stvarnog iznosa troška javnog prijevoza (vlak ili autobus), a najviše do 300 kuna po osobi, dok se selidbeni trošak nadoknađuje u visini 50 posto troškova najjeftinijim prijevoznim sredstvom, a najviše do 1000 kuna – ističu u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje.
Po informacije kod savjetnika
Kada se podvuče crta, jasno je da su mnogi, u neznanju, ostali bez oko 2500 kuna. U HZZ-u ipak pojašnjavaju kako informacije o ovom pravu svako može vidjeti bilo u uredima, bilo na internetskoj stranici HZZ-a. Međutim, prema odgovoru koji smo dobili, da bi ostvarila ovo pravo, nezaposlena osoba mora znati za njega te svom savjetniku reći kako ga želi koristiti.
– Ako nezaposlena osoba kontaktira svog savjetnika za zapošljavanje u vezi s mogućnošću korištenja prava ili obavijesti savjetnika da odlazi u inozemstvo, savjetnik će ju informirati o svim mogućnostima i pravima. Također, informacije o navedenim pravima nalaze se na predviđenim mjestima unutar regionalnog/područnog ureda te su javno dostupne i na web-stranici Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, navode u HZZ-u.
ŠTO AKO SE SELITE DALJE OD OSAMDESET KILOMETARA?
– Uz zahtjev za naknadu putnog troška (koji može podnijeti osoba koja zasnuje radni odnos u drugom mjestu zaposlenja, a ne promijeni mjesto prebivališta) osoba treba priložiti ugovor o radu, odnosno pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru o radu, te prijevozne karte ili, ako ne koristi vlak ili autobus, potvrdu javne prijevozničke tvrtke o najjeftinijoj cijeni karte vlaka ili autobusa. Navedene dokaze potrebno je priložiti u izvorniku ili ovjerenoj preslici. Napominjemo da se pod drugim mjestom zaposlenja smatra mjesto zaposlenja na području Republike Hrvatske, a sukladno Uredbama EU-a o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti i na području drugih država članice Europske unije, udaljeno više od 80 kilometara od mjesta prebivališta, pojašnjavaju u HZZ-u.
ZAHTJEV PODNIJETI U ROKU OD 30 DANA
– Zahtjev za jednokratnu novčanu pomoć i naknadu putnih i selidbenih troškova podnosi se u nadležnom područnom uredu Zavoda u kojem je osoba bila evidentirana prije zaposlenja. Zahtjev se može podnijeti najkasnije u roku od 30 dana od dana zaposlenja. Za odlučivanje o zahtjevu za jednokratnu novčanu pomoć potreban je ugovor o radu, odnosno pisana potvrda o sklopljenom ugovoru o radu te dokaz o promjeni prebivališta (dokaz o promjeni prebivališta Zavod može pribaviti po službenoj dužnosti). Uz zahtjev za naknadu putnog i selidbenog troška (koji može podnijeti osoba koja zasnuje radni odnos u drugom mjestu zaposlenja na šest mjeseci ili duže te zbog toga promijeni mjesto prebivališta) osoba treba priložiti ugovor o radu, odnosno pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru o radu, prijevoznu kartu ili prijevozne karte ili, ako osoba ne koristi vlak i autobus, potvrdu javne prijevozničke tvrtke o najjeftinijoj cijeni karte vlaka ili autobusa te račun tvrtke koja je obavila preseljenje. Također je potreban dokaz o promjeni prebivališta koji Zavod može pribaviti po službenoj dužnosti, kažu u HZZ-u. (www.glas-slavonije.hr, Fotografija: dnevnik.hr)

PROMO

Povezane vijesti

Skip to content