Božidar Petrač predstavio Orahovčanima svoja djela i veliko životno iskustvo

U sklopu Mjeseca hrvatske knjige Srednja škola ”Stjepan Ivšić” Orahovica i gradski Ogranak Matice hrvatske, tradicionalno su organizatori nekoliko književnih susreta i događaja. Prvi gost ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige u školi bio je Božidar Petrač, književni povjesničar, kritičar, antologičar, prevoditelj, pjesnik i publicist, nekadašnji savjetnik predsjednika RH Franje Tuđmana te aktualni predsjednik Društva hrvatskih književnika.

-Božidar Petrač uvijek je zanimljivi sugovornik i čovjek koji iza sebe ima niz sjajnih književnih uradaka i veliko životno iskustvo koje može podijeliti s učenicima i upravo zbog toga smo se odlučili da on bude gost naše škole. Sudeći po reakcijama, učenici i nazočni građani su bili više nego zadovoljni. Mi nastavljamo dalje s našim sadržajima, sljedeći nam je gost 9. studenoga u 18.30, također u našoj školi, Marijan Gubina čovjek koji je kao 12-godišnji dječak, zajedno sa svojom obitelji bio žrtva srbočetničkih tortura u Dalju za vrijeme Domovinskog rata – rekao je tajnik Matice i knjižničar srednje škole Damir Najmenik. Božidar Petrač orahovačkim je srednjoškolcima i građanima predstavio velik dio svog književnog opusa te posebno naglasio.

-Posebno se ponosim na svoja djela poezije o Domovinskom ratu. Dakle, to nisu misli i proza već umjetnička riječ posvećena Domovini i borbi za samostalnost naše lijepe Hrvatske. Isto tako, često na ovakvim susretima volim istaknuti svoja djela inspirirana likom i djelom Franje Asiškog te zbirku pjesama koje sam posvetio svetoj Klari pod nazivom ”Cedulje svetoj Klari” – rekao je između ostalog Petrač te u nastavku izrecitirao nekoliko svojih pjesama među kojima i jednu od svojih najpoznatijih, Chopinov nokturno. Program su uljepšale učenice srednje škole Ela Felendeš i Helena Paulić odličnim interpretacijama Petračevih pjesama. (www.icv.hr, vg, Foto: V. Grgurić)