IZ MOJE OPĆINE Načelnik Siniša Horvat: U derutnom dvorcu s prijateljima sam se igrao skrivača, roditelji su mislili da sam na nogometu

- PROMO -

U programu Radija Virovitice prošle srijede počeo je serijal emisija “Iz moje općine”. Gost prve emisije bio je načelnik Općine Suhopolje Siniša Horvat.

Pitali smo ga kako se živi u Suhopolju, koji su to projekti na kojima se radi, kako oni utječu na kvalitetu života lokalnog stanovništva, na koji način okupljaju mlade i kakvi su im planovi za budućnost.

Jedan od najvažnijih projekata je obnova Dvorca Janković. Mnoge mještane uz njega vežu lijepe uspomene. Jeste li i Vi među njima?

-Svakako, to je jedno velebno izdanje koje ima dušu, to je priča uz koju su generacije i generacije Suhopoljčana odrastale. Sad kad vrtim film unatrag, mogu reći kako sam radio i neke nestašluke tamo, koji i nisu za pohvalu, tipa igranje skrivača, ‘rata’ i slične dječje zafrkancije. Bila je to ruševina gdje sam se izlagao padovima, posjekotinama i slično, a roditelji manje-više nisu ni znali kakve smo gluposti tamo radili, pod izlikom da idemo igrati nogomet. No svakako me uz to mjesto vežu prekrasna sjećanja i uspomene, kao i generacije naših drugih sumještana. Tamo su mnogi pohađali dječji vrtić, osnovnu školu, neki od njih su i stanovali ondje. Stvarno jedna priča koju s velikim nestrpljenjem čekamo da zaživi. A kad zaživi, bit će to jedan prekrasan centar koji će imati i turističku funkciju i smještajne kapacitete, gastro ponudu te 5D kino, a u blizini je i sportsko-rekreativni centar Suhopolje pa slobodno mogu reći da će to biti jedna prekrasna priča.

Ulažete li u mlade?

Svakako, tu smo napravili jednu cijelu priču. Prvi korak je naknada za novorođenčad od 2000 kuna, zatim jaslice, priča koju sada stvaramo, pa vrtić koji sufinanciramo u pedesetpostotnom iznosu cijene i tako pomažemo roditeljima. Zatim je tu osnovna škola u kojoj prvašiće dočekujemo s likovnim kutijama, a svaki mjesec imamo i dodatnu donaciju iz proračuna Općine, kako bismo školi osigurali nadstandard. Izdvajamo i sredstva za više od 30 stipendista s područja naše općine, sufinanciramo prijevoz srednjoškolaca. A nakon škole, “zagrebli” smo i u tržište rada: pomažemo obrtnicima i malim poduzetnicima u pokretanju njihovog posla, sufinanciramo ih značajnim financijskim sredstvima koja im dobro dođu.

Mlada generacija u Suhopolju, kao što možemo primijetiti, zna se jako dobro zabavljati, a mnogi su se pronašli u različitim klubovima i udrugama. Koliko je udruga na vašem području?

-Ponosni smo na naše udruge, imamo ih preko 20. Za svakog postoji mjesto u cijeloj toj priči, bilo da se mladi žele baviti karateom, streljaštvom, bilo da su nogometaši, da imaju humani poziv vatrogastva, bilo da su jednostavno one umjetničke duše koje svoje unutrašnje stanje žele pretočiti kistom i glazbom. Imamo, znači, jednu široku lepezu udruga i mislim čak da je to jedan dobar mamac zbog kojega ljudi ostaju na području naše općine i zbog kojega dosta njih dolazi živjeti u našu općinu. Ponosni smo i na naše kulturno-umjetničke udruge koje okupljaju mlade i koje daju obol svakom važnom događaju naše općine, ali i šire.

Vaše bogatstvo je i vaš nogometni klub. Što Suhopolje misli o svojem prvaku?

-Sa svih strana ljudi primjećuju da se radi i izgrađuje na kompleksu stadiona u Suhopolju. S posebnim entuzijazmom i osmijehom gledam na prvoligaške dane tadašnjeg Nogometnog kluba Mladost 127. iz Suhopolja, ali i na sve naše treninge, od pionira do kadeta, kada smo kao klinci živjeli za klub. Danas je ta generacija prepustila mjesto novoj, no iskoristili smo boje stare slave, žuto-zelene, da stadion opet dovedemo u reprezentativno stanje i da služi svrsi turizma na našem području. Naravno, uložilo se i u opremu naših nogometaša, na čemu od srca zahvaljujem sponzorima i ljudima koji su većim dijelom doprinijeli cijeloj toj priči. Krajnji je smisao svega upravo to da ljubav prema toj žuto-zelenoj boji, prema Suhopolju, prema nogometu, prenesemo na naše sljedeće generacije.

(www.icv.hr, bg, foto: Ž. Đaković Leš)

Povezane vijesti

Skip to content