PRVA LINIJA OBRANE Na punktu u Kladarama iskontroliraju i do tisuću vozila u jednom danu

blank

Prošlo je više od dvadeset dana otkako je uveden poseban režim kontrole ulaska i izlaska vozila i osoba na području Virovitičko-podravske županije. I dalje smo jedina županija u Hrvatskoj koja ovako ozbiljno kontrolira svoje granice u borbi protiv pandemije koronavirusom Covid-19, a svoj obol ovoj borbi na punktovima, uz policiju, daju i pripadnici Civilne zaštite.

Podsjećamo, na području naše županije ukupno je 17 punktova, šest pokriva policija, a ostale Civilna zaštita.  U sustavu Civilne zaštite djeluju vatrogasci, lovci, HGSS i brojni građani volonteri. Dežurstva traju svih 24 sata. Provjerava se imaju li svi važeće propusnice i krši li tko mjeru samoizolacije prilikom ulaska ili izlaska iz naše županije. Do danas (utorak) je, doznajemo, iskontrolirano ukupno 47.000 putnika i čak 40.000 vozila.

SMJENA OD 12 SATI

Odlučili smo kroz iskustva ljudi koji čuvaju ulaze i izlaze iz naše županije ispričati priču o zajedničkoj borbi protiv koronavirusa Covid-19. Naši prvi sugovornici su policajci i nalaze se u Kladarama: policijski službenici Policijske postaje Pitomača Freddy Čižmar i Antonio Balić. Oni i kolege izmjenjuju se u smjenama koje traju po 12 sati i budno paze na svako vozilo i osobu koja ulazi ili napušta našu županiju.

– Tijekom jednog radnog dana iskontroliramo između 900 do 1000 vozila, a procedura je jednostavna – skeniramo QR bar kod sa propusnice i nakon što nam se izbace svi podatci, znamo može li ta osoba napustiti mjesto ili ući u našu županiju, odnosno ima li mjeru samoizolacije ili nema – ističe Freddy Čižmar koji kaže kako od početka provođenja mjera nije bilo incidenata, iako su zatekli nekoliko pojedinaca koji su prekršili mjeru samoizolacije i kojima je propisana kazna.

– Svi znaju da moraju imati propusnicu. Ako netko nema, a dođe na punkt, objasnimo mu gdje je može dobiti. Vraća se kući i punkt može proći tek kada je dobije. Rekao bih da se stvari rješavaju u hodu – ističe Freddy Čižmar. U jutarnjim satima, kada je puno osoba koje putuju na posao, na svoj OPG ili iz nekog drugog razloga ulaze u našu županiju, pomoć policajcima su pripadnici Civilne zaštite, među njima i vatrogasci dobrovoljci.

KOLEGIJALNOST NA DJELU

– Puno nam pomognu i puno nam znače, oni također evidentiraju vozila i prava su pomoć kad je gužva. Dobro se slažemo i izvrsno surađujemo – hvali kolege kontrolore na punktu Antonio Balić. I za građane čuva samo riječi hvale.

– Građani su nas već u startu prihvatili, velika većina su pošteni ljudi koji shvaćaju da ovo nije jednostavno i da nije mala stvar sve što se događa te da mi moramo odraditi svoj posao. Istina, na stotinu ljudi nađe se jedan drugačiji od većine, ali nije bilo nekih problema, ljudi se zaista pridržavaju mjera. Konkretno, u centru Pitomače nema ljudi, obavljaju samo ono što moraju, kao što je odlazak u ljekarnu ili kupovina osnovnih namirnica. Sa svima dobro surađujemo – kaže Antonio Balić, naglašavajući kako i on i svi kolege na punktu pozivaju građane da i dalje ostanu tako odgovorni, da ostanu doma, izbjegavaju socijalne kontakte i ne putuju, osim ako imaju zaista opravdani razlog. Sve vodi jednom cilju – kako bi ove mjere zaštite i dalje imale ovako dobre rezultate.

Slaže se i načelnik PU virovitičko-podravske Siniša Knežević, koji ističe kako se mali broj zaraženih na našem području (do sada ukupno dvoje, supružnici koji više ni nemaju simptome zaraze) zacijelo može pripisati i ovim, strogim mjerama kontrole ulaska i izlaska u našu županiju, ali i odgovornosti koju su građani pokazali u ovoj situaciji.

POKAZALE REZULTATE

-Na ovaj način spriječili smo dolazak eventualno zaraženih osoba na područje naše PU i tako bolest prošire i dalje. Ujedno, ove mjere su i preventivno djelovale na mnoge osobe koje su odustale od dolaska na područje naše županije, znajući da će sigurno biti kontrolirane na svakom punktu. Budući da imamo zaista mali broj zaraženih, možemo reći kako mjere imaju svrhu i da ćemo ih nastaviti provoditi do kraja, odnosno dok god nacionalni Stožer civilne zaštite ne proglasi ukidanje mjera jer je opasnost od pandemije Covidom-19 prošla, odnosno dok se opasnost od pandemije ne smanji na najmanju moguću mjeru – istaknuo je Knežević.

Ocijenio je izvrsnom suradnju sa županijskim, gradskim i općinskim stožerima Civilne zaštite, svim medicinskim ustanovama i svim volonterima. Od početka provođenja kontrole na punktovima, važnost ovakvih, strožih mjera, prepoznali su sami građani pa su se mnogi, kaže, dobrovoljno javili da i sami sudjeluju u čuvanju punkta u svom mjestu i u svojoj zajednici.

-Ne mogu reći dovoljno hvala svima koji sudjeluju u sustavu zaštite, ova nas solidarnost i zajedništvo podsjeća na devedesete godine prošlog stoljeća i vrijeme Domovinskog rata, kad su svi bili ujedinjeni u istom cilju. Iznenađeni smo koliko se ljudi, bilo okupljeni u dobrovoljnim vatrogasnim društvima, HGSS-u, udrugama, klubovima ili bilo kojim drugim organizacijama, javilo, sa željom da da svoj obol u ovim mjerama. U ovom trenu svi su naši punktovi pokriveni, cijelo vrijeme, upravo zahvaljujući žrtvi i trudu pripadnika Civilne zaštite koji uz policijske službenike i sve medicinske službe daju nemjerljiv obol u sustavu borbe protiv pandemije – poručio je Knežević. (www.icv.hr, mlo, foto: I. Bedeković)