U Breštanovcima na području općine Crnac, počeli su radovi na gradnji najveće farme u Europi za uzgoj prasadi: Na godišnjoj razini bit će ih 210.000

Jedno malo slavonsko mjesto u srcu ruralnog područja, Breštanovci u općini Crnac, dobiva najveću farmu za uzgoj svinja u Europi. Naime, danas (petak) su župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović, njegov zamjenik Marijo Klement, načelnik općine Crnac Mato Damjan i Krešimir Kuterovac, direktor tvrtke Agroporc, inače jednog od investitora izgradnje farme, službeno otvorili radove na izgradnji dvije farme, a već kroz godinu i pol dana sve bi trebalo biti gotovo.

-Riječ je o izgradnji dvije farme, kapaciteta svaka po 3000 krmača i projektirane su po odvojenoj izgradnji, ali su jedna cjelina. Znači, imat ćemo ukupno 6000 krmača i takvog projekta nema nigdje u Europi i moram reći da farme podižemo na jednoj idealnoj lokaciji po svemu – kaže Krešimir Kuterovac.

Naglašava kako je plan u farmama zaposliti 30 ljudi te kako će se tvrtka baviti isključivo stočarstvom, a ne i ratarstvom.

-Ovo područje je prepuno ljudi koji žive od ratarstva i zato ćemo od njih kupovati žitarice i uljarice za stočnu hranu. O značaju projekta za Republiku Hrvatsku dovoljno gore podaci da Hrvatska trenutno uvozi preko 600.000 prasadi za tov, a mi kada ovaj projekt završimo, proizvodit ćemo preko 210.000 tisuća prasadi. Jako je bitno reći da će u sklopu ove farme biti i proizvodnja energije, dakle kroz proces kogeneracije proizvodit ćemo energiju za grijanje, hlađenje i električnu energiju koja je potrebna za farmu tako da će ona biti energetski neovisna – dodaje Kuterovac.

Farma svinja Brestanovci

Ističe kako na farmi neće biti proizvodnje otpada.

-Kompletna gnojovka se vraća na polja u okruženju i evo kada se sve uzme u obzir, farma je na iznimno visokoj razini Ukupna vrijednost investicije je 25 milijuna eura, prva faza bi trebala biti gotova do kraja ožujka, a kompletan završetak radova očekujemo do kraja slijedeće godine – kaže Kuterovac te izdvaja najveće posebnosti buduće farme.

-Važno je da žitarice dolaze direktno sa polja iz okolice farme, spremaju se u posebne spremnike na farmi te koriste tijekom cijele godine. Na farmi će biti posebna tehnologija fermentacije hrane za svinje koja osigurava povećanje iskoristivosti hrane 10% do 15%, čime se također podiže efikasnost proizvodnje – u dahu priča Kuterovac i pojašnjava kako će farma imati pogon za preradu sojinog zrna i to na dva načina.

-Jedan je fermentacija sojinog zrna, a drugi proizvodnja sojine paste. Primjena ovih tehnologija je vrlo rijetka na ovim prostorima a omogućava vrlo visoku probavljivost proteina mladim životinjama. Ovakvom se hranidbom prasad vrlo lako prilagođava tehnološkom procesu od odbića te se značajno povećava iskoristivost hrane. Hranidba ovakvom zdravom hranom te visokim bio sigurnosnim, vanjskim i internim protokolima na farmi osigurati će i visoku razinu zdravstvenog stanja uzgajanih životinja odnosno omogućiti da farma funkcionira na principu antibiotik free farma – kaže K. Kuterovac.

Farma svinja Brestanovci

U nastavku pojašnjava kako će obzirom na hranidbu hranom koja nije genetski modificirana te je pažljivo uzgojena na poljima u okolici, farma će imati i certifikat GMO free.

-Na farmi će biti uzgajane životinje vrhunske danske genetike. Radi se o genetici koja već je iskušana na našim farmama, te je visoko kvalitetna i sa aspekta tov i sa aspekta karakteristika plodnosti, odnosno garantira se godišnja proizvodnja preko 35 odbijene prasadi po krmači – kaže Kuterovac te potvrđuje kako je tržište već osigurano.

-Računamo na hrvatsko tržište upravo iz razloga što je jako velik uvoz svinja u našu zemlju. Pozicija koju Hrvatska ima i kvaliteta koja bude proizvedena na ovoj farmi je ogromna i naši ljudi to moraju prepoznati. Isto tako naš proizvod može ići bez problema u izvoz u Italiju, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Srbiju, to su zemlje koje imaju velike potrebe za uvoz svinja – zaključio je Krešimir Kuterovac.

Ovaj odličan projekt i investiciju pozdravili su i načelnik Mato Damjan te župan Igor Andrović.

-Ovaj projekt je nešto zaista veliko za našu općinu i zahvaljujemo se investitoru što je izabrao upravo našu općinu. Naravno da će Općina osloboditi investitora svih nameta koji su u našoj domeni i biti na usluzi za sve što bude bilo potrebno u bilo kojoj fazi izgradnje i kasnije proizvodnje i rada. Posebno veseli najava kako će ova farma zaposliti 30 ljudi s našeg područja i to jako puno znači na ovom našem ruralnom području jer većina ljudi se i bavi stočarstvom u svojim domaćinstvima – rekao je Damjan.

Farma svinja Brestanovci

Župan Igor Andrović naglasio je kako je riječ o najvećoj privatnoj investiciji u županiji.

-Sigurno je kako će, prije svega, kada ova farma bude gotova biti zaposleni ljudi s područja općine Crnac i drugih mjesta naše županije što je najvažnije, a isto tako veliku korist imat će i kooperanti koji ovdje imaju svoju zemlju. Isto tako ova farma će dati veliki doprinos smanjenju uvoza prasadi u Hrvatsku o donijeti domaći, ekološki proizvod u svojoj zemlji koji će sigurno naći svoj prostor na tržištu. Županija je naravno na raspolaganju ovakvim investitorima, već smo sudjelovali u izdavanju građevinske dozvole i bit ćemo na pomoći koliko možemo kako ovome, tako i svim investitorima koji rade ovakve odlične projekte na području naše županije, oni su prioritet i mi u što kraćem roku izdajemo sve dokumente koji su njima u danom trenutku potrebni – zaključio je župan Andrović.

(www.icv.hr, vg, vpz.hr, foto: V. Grgurić)

- PROMO -

 

 

Povezane vijesti

Skip to content