Što za virovitičku Opću bolnicu donosi najava da će se uskoro svi medicinski djelatnici koji se dosad nisu cijepili morati testirati svaka tri dana, kakvo je stanje u bolnici s obzirom na „kolektivni imunitet“, može li bolnica podnijeti sve veći broj oboljelih od koronavirusa na Covid-odjelima i što to znači za hladan pogon ove jeseni – hoće li „redovni“ pacijenti moći na operaciju i terapije ako broj zaraženih od Covida koji trebaju hospitalizaciju nastavi rasti?

Na ta pitanja odgovor smo potražili kod ravnatelja bolnice Dinka Blaževića. On kaže kako je, s obzirom na brojke vezane uz cijepljene medicinske djelatnike i one koji su Covid-19 preboljeli, virovitička Opća bolnica zasad iznad prosjeka u Hrvatskoj pa može govoriti i određenom „kolektivnom imunitetu“ u toj zdravstvenoj ustanovi.

U bolnici radi oko 690 zaposlenih, među kojima je stotinjak liječnika i oko 350 medicinskih sestara i tehničara, uz ostalo zdravstveno i nezdravstveno osoblje.

– Što se potencijalne zaraze u bolnici tiče, virovitička bolnica sigurna je i za liječnike, medicinsko osoblje, ali i pacijente. U ovom trenu govorimo o ukupno 79 posto svih zaposlenih u bolnici, a koji su ili cijepljeni ili preboljeli Covid-19. Što se samih liječnika tiče, cijepljeno je 85 posto, a njih 17 posto preboljelo je bolest. Kad govorimo o medicinskim djelatnicima, sestrama i tehničarima, cijepilo se 66 posto, a njih 31 posto preboljelo je bolest.  Kod ostalih zdravstvenih djelatnika riječ je o 59 posto cijepljenih i 16 posto onih koji su Covid-19 preboljeli, a kad govorimo o zaposlenicima u kategoriji nezdravstvenih djelatnika, onda je riječ o 60 posto cijepljenih i 20 posto preboljelih – kaže Dinko Blažević.

Bolnica, dakle, spremno dočekuje četvrti val oboljelih od Covida-19, koji su smješteni na posebnim Covid-odjelima, kako bi se sve usluge koje ulaze u tzv. hladni pogon nastavile pružati redovnim pacijentima. Podsjećamo, Opća bolnica je nakon prvog „zaključavanja“ u proljeće prošle godine i organizacije Covid-odjela otvorila vrata redovnim pacijentima i vratila u rad hladni pogon – operativne zahvate, ambulantne preglede i ostalo.

covid vtc 36
fotoFoto: icv.hr, ilustracija

Hitne operacije, onkološke terapije i dijaliza nisu bili prekinuti ni za vrijeme najvećeg „lockdowna“. Manjak liječnika i sestara na odjelima, što zbog bolesti, što zbog odlaska u druge radne sredine, bolnica rješava sistematizacijom vlastitog kadra i vanjskim suradnicima.

Gašenje cijelog pogona stoga već više od godinu dana nije opcija, a neće biti ni ubuduće, kaže ravnatelj. Bolnica se prilagođava priljevu pacijenata koji dolaze ne samo iz Virovitičko-podravske, već i drugih županija, u isto vrijeme organizirajući i rad posebnih Covid-odjela, na kojima su pacijenti izolirani od ostalih. Tako se u bolnici lani liječilo 7606 pacijenata, a u prosjeku je na odjele pristizao 21 pacijent dnevno.

Kad je riječ o samom protokolu vezanom uz kontrolu osoblja, koje uskoro kreće, a  koje će morati pokazati Covid-potvrdu, odnosno ići na test svaka tri dana u slučaju da se nisu cijepili, ravnatelj kaže kako još nisu stigle službene i točne smjernice ni upute od nadležnog Ministarstva na koji će se točno način kontrola provoditi.

– Kao i drugi, čekamo službene upute vezane uz to tko će biti zadužen za kontrolu zaposlenika prilikom dolaska na posao u bolnicu i kako će točno funkcionirati cijeli sustav, s obzirom na česte testove i mogućnost njihova odbijanja. Još je dosta otvorenih pitanja o ovoj temi i nadamo se da ćemo dobiti odgovore na njih što prije – kaže ravnatelj Blažević.

Bolnica je, kako bi ukazala na ulogu cjepiva u zaštiti organizma i sprječavanju nastanka težih oblika bolesti i komplikacija nakon preboljenja Covida-19 jučer (utorak) organizirala i predavanje vezana uz cijepljenje. Bilo je namijenjeno, kaže ravnatelj, svima onima koji se dosad još nisu cijepili, a rade u bolnici i koji čine oko 20 posto ukupnog broja zaposlenih. Predavanje je održao prim. mr. sc. Miroslav Venus, dr. med. specijalist epidemiolog, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Sv. Rok VPŽ.

– Od prvog dana apeliramo kao ustanova na savjest svih djelatnika, koji su svjesni da rade s pacijentima i da cjepivo u ovom slučaju štiti i njih i one kojima pružaju medicinsku uslugu, da promisle o važnosti cjepiva i cijepljenja – kaže ravnatelj.

(www.icv.hr, mlo)