Umirovljenicima čiji su ukupni mjesečni prosječni prihodi u posljednja tri mjeseca niži od utvrđenog prihodovnog cenzusa, Grad Osijek će za listopad, studeni i prosinac isplatiti novčanu pomoć u iznosu od 300 kuna.
Novost u okviru ove mjere je povećanje cenzusa za ostvarivanje pomoći, kao i jednokratna isplata pomoći od 800 kuna samcima starijima od 55 godina koji su radno nesposobni ili dugotrajno nezaposleni.
Prema riječima gradonačelnika Ivana Radića mirovine se dva puta godišnje usklađuju s kretanjem plaća i životnih troškova, ali umirovljenici s najnižim mirovinama najmanje osjete to povećanje.
– Da bismo ublažili taj problem i obuhvatili što veći broj umirovljenika ovom mjerom, a u skladu s proračunskim mogućnostima, povećali smo prihodovni cenzus za ostvarivanje ove pomoći za 300 kuna, za što smo u proračunu osigurali 1,2 milijuna kuna – rekao je gradonačelnik Radić.
Dodao je kako je dodatnih 250 tisuća kuna osigurano za pomoć samcima koji primaju naknadu za troškove stanovanja i kojima je socijalna pomoć jedini prihod.
– Ova gradska uprava je socijalno osjetljiva, prepoznajemo probleme i pomažemo onima kojima je pomoć najpotrebnija. Nastavit ćemo voditi socijalno uravnoteženu i odgovornu politiku te inzistirati na mjerama koje će sve većem broju starijih sugrađana osigurati dostojanstven život. To se prije svega odnosi na razvoj gospodarstva – poručio je Radić.
Potpredsjednik Gradskog vijeća Drago Šerić rekao je kako će nakon ovih izmjena novčanu pomoć moći ostvariti umirovljenik koji živi sam i čiji je ukupni mjesečni prihod u zadnja tri mjeseca niži od 1.700 kuna, umjesto dosadašnjeg iznosa od 1.400 kuna, kao i umirovljenik koji živi u kućanstvu i čiji je ukupni mjesečni prihod u zadnja tri mjeseca niži od 2.700 kuna, umjesto dosadašnjih 2.400 kuna.
– Onaj umirovljenik koji je dosad imao 1.400 kuna mirovine, on je nakon zadnjeg usklađenja dobio svega 34,44 kune povišenja. Ocijenili smo da treba podići taj cenzus, predložili gradonačelniku i on je donio odluku da povećamo taj limit – istaknuo je Šerić i pozvao sve koji ispunjavanju uvjete da se jave i ostvare svoje pravo na pomoć.
Osim zaštite od siromaštva, kao prioritet Grada Osijeka istaknuto je i uključivanje građana treće životne dobi u društveni život zajednice.
– Organizacijom poludnevnih boravaka, tematskih radionica, zajedničkih izleta i sličnih aktivnosti nastojimo kod umirovljenika umanjiti osjećaj usamljenosti i izoliranosti. Zato kontinuirano razvijamo mrežu dnevnih boravaka, u funkciji su već dnevni boravci u Gornjem i Donjem gradu, a otvorenje još jednog u Višnjevcu očekujemo do kraja ove godine – najavio je Radić.
Prema riječima Romana Kristića, pročelnika Upravnog odjela za socijalnu skrb, umirovljenike i zdravstvo, socijalna osjetljivost Grada vidljiva je iz kontinuiranog porasta izdavanja sredstava iz proračuna.
– Zbog povećanja broja zaposlenih i povećanja plaća te zbog zaustavljenog iseljavanja, smanjen je i broj korisnika osnovnih prava u sustavu socijalne skrbi. Bez obzira na takve trendove u Osijeku, Grad ima 24 vrste prava i pomoći u sustavu socijalne skrbi, iako su zakonom definirana četiri. Socijalni standard je ovdje 10 puta veći od onog koji zakon propisuje – zaključio je Kristić.
(www.icv.hr, tj)