U organizaciji Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek i Njemačke zajednice – Zemaljske udruge Podunavskih Švaba, Osijek, postavljena je Izložba “Winnetou i Indijanci u europskoj kulturi XX. stoljeća – u spomen i čast Karlu Mayu”, autora Stjepana

Naime, ova je godina dvostruka obljetnica: 180 godina od rođenja i 110 godina od smrti Karla Maya, tog najprevođenijeg njemačkog književnika. Winnetou i Indijanci imali su veliki utjecaj na mlade mnogih generacija pa tako i na generaciju 1970-tih godina, kojoj pripada i autor izložbe

-Tada su se gledali kultni filmovi o Winnetouu, igralo se figuricama iz nezaboravne “Čarobne vrećice”, čitali indijanski stripovi, sakupljalo se sličice u albume o indijanskim plemenima, slušali “Apache”, kultne grupe “Shadows”. Dakle, tema, koja je utjecala na djetinjstvo i mladelaštvo mnogih generacija, te koja zaslužuje iscrpnije objašnjenje pozadine ovog fenomena: opčinjenosti Winnetouom i Indijancima. Bitno drugačiju sliku osvajanja “Divljeg zapada” donosi Europa, konkretno Njemačka, koja pod utjecajem romana Karla Maya, opisuje događaje.

Utjecaj Karla Maya nije bio samo na filmsku umjetnost, nego i na ilustriranu (stripove) i grafičku umjetnost, kazališno-scensku, glazbenu i ostalu umjetnost Europe, Jugoslavije, Hrvatske. Mnogi hrvatski ilustratori stripa dali su svoj veliki doprinos ovom utjecaju, poput Waltera Nojgebauera, hrvatskog Walta Disneyja (koji je prvi ilustrirao Winnetoua), Andrije Maurovića, Julija Radilovića ili Mihajla Arsovskog, pionira grafičkog dizajna u Hrvatskoj, poznatom po ilustriranju filmskih western plakata. Na kraju treba spomenuti i našeg velikog kipara Ivana Meštrovića, koji je izradio znamenite skulpture Indijanci u Chicagu, poznate pod nazivom  “Strijelac” i “Kopljanik”- ističu iz Gisko-a. 

Izložbu je moguće pogledati tijekom mjeseca veljače 2022. godine u radno vrijeme Knjižnice u izložbenim aulama u prizemlju i na katu.

(www.icv.hr, tj)