U Đurđenovcu već 18 godina radi Prva hrvatska bačvarija i destilerija „Pepel-Co“ vlasnika Hrvoja Pepelka. Prije otvaranja vlastitog obrta radio je u tvornici bačava DIK-a Đurđenovac, gdje je učio zanat od starih majstora koji su napravili najveću bačvu na svijetu zapremine 75000 litara, u kojoj i danas odležava vino. Posjetili smo ga u Đurđenovcu s namjerom da saznamo recept za isplativost obrta, posebno bačvarstva kojega, moramo priznati, u Hrvatskoj ima sve manje i manje.

– Prije otvaranja vlastitog obrta uložio sam mnogo truda i vremena u istraživanje tržišta i osmišljavanju koncepcije izrade bačava na tradicionalan način te povezivanja proizvodnje s drugim djelatnostima. Na osnovu toga postavio sam temelje za racionalnu, ekonomičnu i rentabilnu specijaliziranu proizvodnju hrastovih bačava zapremine 5 do 100 litara i 2004. godine otvorio svoj obrt – započeo je svoju priču Hrvoje Pepelko koji je s nešto ušteđevine i snažnom poduzetničkom motivacijom, bez kreditnih zaduženja, već prvih godina poslovanja isporučio bačve od slavonskog hrasta na tržište Italije i Australije.

Izrada1 

– To mi je pomoglo da daljnju proizvodnju financiram iz obrtnih sredstava, što uspijevam i dan danas. Iste godine osmislio sam projekt “Povezivanje bačvarstva, destilerstva i turizma”, prema kojem poslujem već skoro dva desetljeća. Za taj projekt dobitnik sam međunarodne nagrade za izvrsnost u poslovnom menadžmentu. Uz to redovito posjećujem europske specijalizirane sajmove prateći tržišne trendove, a u isto vrijeme stječem i nove poslovne partnere – rekao je ovaj vrijedni poduzetnik koji je s ciljem što boljeg iskorištenja sirovine prvi proizvođač enoloških trijeski od slavonskog hrasta.

Također radi promidžbe drvnih materijala u hortikulturnim nasadima, od 2007. godine organizira i manifestaciju Izbor najljepše okućnice na području Grada Našica, koja traje i danas, a za svoj rad dobio je i Nagradu Grada Našica.

– Osim poslova obrtnika, jedna od glavnih zadaća mi je promicanje vrijednosti tradicijskih obrta, a za svoje zalaganje dobio sam i Plaketu obrtničke komore što mi puno znači. Nisam na tom stao nego sam išao dalje i izdao knjigu o izradi najveće hrastove bačve, a autor sam i đurđenovačkih bačvarskih suvenira. Želim svoje znanje i iskustvo podijeliti i s drugima, posebno mladima, pa u prostoru obrta održavam i pokaznu nastavu za učenike srednjih strukovnih škola. Osim toga u sklopu projekta Rijeka – Europska prijestolnica kulture izradio sam cvjetnjake od slavonskog hrasta, koji krase riječki Čajni trg – rekao je Hrvoje Pepelko koji je sukladno prvotnom poslovnom planu 2015. registrirao i destileriju, a 2017. stavio na tržište prvi hrvatski whiskey Pepel No1, čime Đurđenovac postaje mjesto proizvodnje prvog hrvatskog viskija.

Wik01 scaled

– Drago mi je da sam uspio spojiti ono po čemu je Slavnija prepoznatljiva: višestoljetnu proizvodnju žitne rakije koja odležavanjem u bačvama od slavonskog hrasta daje svjetski poznato piće whiskey – rekao nam je na kraju razgovora ovaj svestrani čovjek koji je uz sve navedeno i stalni sponzor mnogim kulturnim i sportskim manifestacijama prepoznatljivim proizvodima koji su sve traženiji na našem i europskom tržištu, te na taj način Đurđenovac stavio na popis respektabilnih destinacija starih obrta. 

(www.icv.hr, bs)