U Gradskoj knjižnici i čitaonici Virovitica jučer (petak) je profesor Josip Fajdić, u organizaciji virovitičke Knjižnice te Udruge Ličana ‘Vila Velebita’ Virovitica, predstavio svoje dvije knjige kojima povezuje Liku i Slavoniju, a riječ je o knjigama ‘Ličani i/ili Slavonci: Tragovi i poveznice’, odnosno ‘Ličani u Slavoniji u prošlosti i sadašnjosti: 25 godina zajednice Ličana u Požegi’. Uz samog autora, profesora Fajdića, književna djela predstavili su profesorica Mihaela Markovac, recenzentica obiju knjiga, te Vinko Tadić kao recenzent knjige ‘Ličani i/ili Slavonci: Tragovi i poveznice’.
Nakon uvodne riječi Nele Krznarić, knjižničarke i voditeljice Odjela za odrasle, okupljenima se obratila Željka Grahovac, predsjednica Udruge Ličana ‘Vila Velebita’.
– Posebno se ovom prilikom moram zahvaliti doktoru Fajdiću koji je povjerio nama organizaciju ove književne večeri, a isto tako velika mu hvala što na jedan temeljit, znanstveni i istraživački način brine da se ne zaboravi identitet Like i Ličana. Udruga Vila Velebita djeluje već 12 godina, a sada, nakon dvije godine pauze, možemo reći da ćemo ove jeseni konačno uspjeti organizirati Ličku večer. Imali smo i dosta KUD-ova, njih sedam ili osam, a od samog početka moto nam je ‘Slavonijo nek ti bude dika što je tebe naselila Lika’ – istaknula je između ostalog Željka Grahovac nakon čijeg je govora, pod vodstvom voditeljice Anite Jendrašić, zapjevala muška pjevačka grupa, Klapa Vila Velebita osnovana 2019. godine.
Što se samih knjiga tiče, kako je istaknula recenzentica Mihaela Markovac, književni opus profesora Fajdića može se podijeliti u dvije skupine. Prvi dio odnosi se na znanstveno-stručnu literaturu kao rezultat liječničke karijere i znanstvenog rada, dok se drugi dio odnosi na ličko-slavonsku tematiku kojom se autor bavi već duže vrijeme.
– Autor unazad nekoliko godina kroz svoja djela intenzivno i detaljno progovara o različitim aspektima ličkog zavičaja kao i o ličko-slavonskim poveznicma. Ovdje moramo reći da je kao vrsni poznavatelj Like, doktor Fajdić izdao nekoliko knjiga u kojima se može iščitati njegova ljubav prema rodnom kraju, međutim kao netko tko je cijeli svoj radni i životni vijek proveo u Požegi, znakovito u svojim novim djelima povezuje ove dvije regije – istaknula je između ostalog Mihaela Markovac.
Prema riječima recenzenta Vinka Tadića, knjiga ‘Ličani i/ili Slavonci: Tragovi i poveznice’ prvenstveno je namijenjena, odnosno važna onima kojih se i neposredno tiče, ali i svima onima, kao i potomcima, koji su u samom djelu spomenuti. Naravno, to djelo bitno je i svima zainteresiranima za povijest Like i Slavonije, odnosno onima koji na stručnoj i znanstvenoj razini izučavaju spomenute dijelove Hrvatske.
– Profesor Fajdić zaslužio je priznanje i zahvalu svih Ličana povezanih sa Slavonijom kao i Slavonaca koji su na bilo koji način povezani s Likom. Autor je iznio svoja vrlo poticajna razmišljanja o zavičaju, domovini i domoljublju, prikazao je prošlost Slavonije i Like u doba kompleksne Osmanske vladavine i nakon uspostave Habsburške vlasti u tim krajevima, a među ostalim iznio je i najvažnije podatke o migracijama Ličana u Slavoniju te o rimokatoličkom svećeništvu kao neraskidivoj niti koja povezuje lički i slavonski kraj – rekao je između ostalog Vinko Tadić.
Na svoja djela osvrnuo se i sam autor.
– Dvije knjige koje smo danas predstavili sadržajno predstavljaju personalizirani opis raseljene Like u Slavoniju. Ličani se kroz povijest nisu raseljavali samo na područje današnje Hrvatske i bivše države, već i na prekomorske zemlje odnosno na sve krajeve svijeta. Oko 90 posto iseljenika bili su zapravo ekonomski migranti i spomenuta iseljavanja i naseljavanja na području Slavonije nisu bila jednokratna i beznačajna, tako da se samim time postavlja pitanje kada i otkuda su svi oni došli što se nastoji otkriti u ovim književnim djelima – rekao je Fajdić.
Promociji, koju je moderirao Božidar Biondić, nazočili su brojni uzvanici, a između ostalih nazočni su bili zamjenica gradonačelnika Vlasta Honjek Golinac, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i demografiju VPŽ Martina Bunić, pročelnik Službe za pravne poslove i lokalnu samoupravu Virovitičko-podravske županije Ivan Horvat i drugi.
(www.icv.hr, mra)