U organizaciji Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija (FERIT) i A1 Hrvatska održana je jučer (15. studeni) LIFE konferencija, koja je ujedno i dio aktivnosti koje A1 Hrvatska provodi u sklopu projekta vidljivosti LIFE programa EU.

Kako je uvodno rečeno, Projekt LIFE4GREENBROADBAND sufinanciran je iz LIFE programa, a radi se o ugradnji 120 sunčanih elektrana i 200 energetski učinkovitih sustava za hlađenje na baznim stanicama. Ukupna vrijednost investicije iznosi 2,2 milijuna eura od čega je 55 posto financirano iz LIFE programa, namijenjenog financiranju aktivnosti na području zaštite okoliša, prirode i klime.

Konferencijom GigaBITNO za zelenu energiju želi se približiti javnosti jedinstvene primjere primjene obnovljivih i alternativnih izvora energije, modele sufinanciranja sunčanih elektrana u Hrvatskoj te pokazati primjere dobre prakse iz susjednih zemalja. Kroz panel raspravu se želi govoriti i o liberalizaciji tržišta električne energije s naglaskom na energiju iz obnovljivih izvora.

mini IMG 9908
fotoFoto: OBŽ

– Danas se puno govori o zelenom i digitalnom što su u sljedećem razdoblju Europske unije značajne odrednice i smjerovi koje se želi razvijati. Posebnu poziciju u tomu ima naš Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija koji ima stručni kadar i uvjeren sam da ćemo našim partnerima u narednom razdoblju napraviti puno operativnih i konkretnih stvari. Osječko-baranjska županija kao i čitava Slavonija i Baranja ima značajne potencijale i resurse te ih treba mudro koristiti, no najznačajniji resurs nam je čovjek, jer bez kvalitetnog kadra ni sve tehnologije nemaju smisla. Naravno, trebamo koristiti benefite i mogućnosti koje otvara EU, čijim su sredstvima sufinancirani i ovi projekti. Oni će pomoći da se u narednom razdoblju osnaži industrija i očuvaju važna radna mjesta jer bez njih ni zeleno neće biti moguće. Optimalizacija proizvodnih procesa treba biti prioritet u našim poduzećima, a upravo tu vidimo i poziciju naših partnera, fakulteta i svih koji na tomu rade – rekao je zamjenik župana Josip Miletić na otvorenju Konferencije.

Zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković naglasila je važnost provođenja Europske zelene politike i strategije, kao i uloge koju u tim procesima ima FERIT te da u narednom razdoblju Grad Osijek planira daljnja ulaganja u obnovljive izvore energije i energetsku obnovu vrtića i škola. – Grad Osijek dobitnik je nagrade “Eco city” za najbolja rješenja u razvijanju zelenih politika i jedan je od najboljih gradova u razvrstavanju otpada, na što smo izuzetno ponosni. Spremni smo za nove izazove koje donosi energetska politika na međunarodnoj razini – poručila je Crnković.

Dekan FERIT-a Tomislav Matić istakao je da je učinkovitost ključna poveznica zelenog i digitalnog, a ona se danas promatra kroz uštedu energije i troškova investicija.
– Digitalne tehnologije nam omogućavaju automatizaciju poslovnih procesa, povećanje učinkovitosti radne snage, a s druge strane današnji trendovi na tržištu energenata nameću potrebu za učinkovitim i odgovornim raspolaganjem energijom – kazao je.

(www.icv.hr, tj)