U Otrovancu održano 1. Državno natjecanje u prigotovljavanju jela u WOK-u: Najbolji učenik Ivan Šimara, najbolji profesionalac Nikola Šegan

U Zlatnom klasu u Otrovancu danas (petak) je održano 1. Državno natjecanje u prigotovljavanju jela u WOK-u u organizaciji Srednje škole Stjepana Sulimanca Pitomača.

Prvo državno natjecanje u prigotovljavanju jela u woku održalo je u dvije kategorije: učenici i profesionalci. U kategoriji “učenici” natjecalo se 12 učenika iz sedam srednjih škola odnosno pet županija, dok se u kategoriji “profesionalci” natjecalo pet profesionalnih kuhara.

-Ideja je došla u suradnji s našim profesorom Baričevićem. Tražili smo nešto gdje bi mogli uči, nešto što nije na nivou Hrvatske, ali opet ono što ljudi traže. Vidjeli smo da wok kao tava i način pripreme zapravo predstavlja jako kratko vrijeme termičke obrade i praktički je jelo koje možemo za nekih 20 do 30 minuta završiti. Znamo da je današnji tempo života užurban i težimo ka tome da što brže bude sve gotovo. Tako da smo došli na tu ideju i uz pomoć sponzora organizirali jedno ovakvo natjecanje za koje vjerujemo da će prerasti u tradiciju – rekao je ravnatelj Marić. 

P1240087 Custom

Jedan od glavnih organizatora je i Darko Baričević, profesor kuharstva u Srednjoj školi Stjepana Sulimanca Pitomača. 

-Prvo državno prvenstvo smo zamislili kao dvije kategorije, jedna su učenici završnih razreda, a druga profesionalni kuhari, kolege koji već rade u ugostiteljskim objektima. Želimo da i oni pokažu svoje vještine, a ujedno da i upoznaju naše učenike i možda obave razgovore s njima za neke svoje buduće djelatnike. Ono što je najbitnije s obzirom na to da naši ugostitelji pomalo uvode wokove u svoje jelovnike, htjeli smo naše učenike, završne razrede ugostiteljskih škola, pripremiti za tržište rada da kada dođu u ugostiteljske objekte već imaju neka iskustva u pripremi jela u woku. To nam je bila osnovna misao vodilja za jedno ovakvo državno natjecanje – kaže profesor Baričević. 

P1240099 Custom

Otvorenju natjecanja uz domaćine, prisustvovao je i predsjednik Hrvatskog kulinarskog saveza Erich Glavica, koji je istaknuo kako je wok idealan za brzu i jednostavnu pripremu ručka za današnji ubrzan način života.

-Jako sam sretan da se ovo događa u Hrvatskoj, uvijek pričamo o tradicionalnim kuhinjama, o čemu naravno moramo. No, sviđa mi se wok zato što je to jedan način kuharstva i mislim da imamo jedan jako dobar potencijal da možemo to pokazati u našoj državi. Inače, kod woka je jako dobro jer imaš jednu tavu, okusi namirnica ostaju unutra, a to su svježe namirnice. Danas imamo brz način života i većina ljudi ne voli gubiti vrijeme na pripremanje hrane. Wok je idealan način kako pripremiti brzo i jednostavno, a fino i idealno za obrok – rekao je E. Glavica. 

P1240104 Custom

Prosudbeno povjerenstvo u sastavu Nikoline Lončar, poznate hrvatske kuharice, Branka Takača, promotora Podravke i Branka Ognjenovića, instruktora woka u HKS-u, nije imalo lak zadatak.

– Kao povjerenstvo nismo baš imali lagani zadatak jer smo trebali učenicima ipak presuditi, a gledali smo da im se daje poticaj za dalje. Svako natjecanje mora biti obilježje da netko bude prvi, drugi i treći, bolji ili lošiji, no opet da ih potaknemo na razvijanje njihove mašte i kreativnosti, a usput da uče na svojim greškama. Ocjenjivali smo sklad boja, okusa, prezentaciju i poštivanje propozicija. Svakome smo objasnili gdje je pogriješio, dali mu smjernice za ubuduće kako bi usavršili tehniku woka i napravili svoje remek djelo – rekao je B. Ognjenović te otkrio tajnu dobrog woka.

– Tajna je u brzini. Wok tava je stara već tri tisuće godina. Nažalost mi nemamo tu kalorijsku vrijednost plina, a wok mora biti užaren. Teorija je da sve što preživi pakao woka može se jesti, to znači higijenski. Zato se namirnice režu na manje komade da se stalno brzo okreće, da se sa svih strana dotakne toga užarenog dijela tave te da je termički obrađeno i sigurno za jelo. Wok je prvenstveno dobar jer se jede povrće koje nije prekuhano, u količini ga je uvijek 70/30 u odnosu na meso i vrlo brzo se radi. Kombinirati se mogu različiti začini, soja, chili, đumbir i ima neki redoslijed koji dolazi u tavu. Uvijek treba gledat da se povrće oblikuje identično. Wok je posuda koja ne oprašta, mora se biti stalno kraj nje, stalno okretati, pogotovo kada je kalorijska vrijednost velika, kada je on užaren i onaj pravi wok – objasnio je B. Ognjenović. 

P1240114 Custom

Prvo mjesto u kategoriji učenika osvojio je Ivan Šimara, učenik Industrijsko-obrtničke škole Slatina, drugo mjesto pripalo je Mateji Cindrić iz Poljoprivredno-prehrambene škole Požega, a treće mjesto Domagoju Kirinu iz Srednje škole Stjepana Sulimanca Pitomača. 

U kategoriji profesionalci prvo mjesto zasluženo je osvojio Nikola Šegan iz Bistroa & Caffea “INfinity” Virovitica. Drugo mjesto osvojila je Pavica Kovač iz Restorana Višnjica, a treće mjesto osvojila je Pula Marović iz Restorana “Stara Pivnica” Pitomača. 

(ww.icv.hr, ib, foto: I. Barčan) 

 

PROMO

Povezane vijesti

Skip to content