Smjer voćar-vinogradar-vinar orahovačke Srednje škole ”Stjepan Ivšić” svake godine ostvaruje odlične rezultate i stvara nove vrijednosti

Orahovački srednjoškolci ugostitelji, voćari-vinogradari-vinari i po prvi puta fizioterapeuti, u sklopu projekta Erasmus+ boravili su u gradu Heraklionu na otoku Kreti. Voćar-vinogradar-vinar Luka Mandić radio je u jednoj privatnoj vinariji.

– Odlična je to priča, raditi u jednoj takvoj privatnoj vinariji te vidjeti kako tamošnji vinari rade, proizvode i s kakvim se problema susreću. Mene je posebno zanimala mehanizacija kao i općenito u ovom zanimanju i zaista sam uživao u tome jer sam se susreo s nekim novim tehnologijama koje se kod nas još ne prakticiraju– kaže Luka Mandić koji se posebno našao u ovom smjeru orahovačke srednje škole.

– Moram priznati kada sam se odlučio upisati ovaj smjer nisam očekivao sve ove prednosti i odlične uvjete obrazovanja. Imamo doslovno sve, u školi smo prva dva razreda obavljali kompletnu praksu, a praktikum nam je stvarno bogato opremljen sa suvremenim strojevima te smo ovdje naučili sve osnove ovog zanimanja, a i šire, jer je zanimanje dosta povezano i sa prehrambenom tehnologijom na način da osim proizvodnje voća i grožđa tijekom praktične nastave sudjelujemo u kompletnoj preradi tih sirovina do dobivanja konačnog, novog, a u našem slučaju to su vina, sokovi, rakije i likeri– kaže Luka te naglašava kako suvremeno opremljeni podrum te pogon sa linijom za proizvodnju sokova daju poseban dodatak bogatom školskom praktikumu.

– Izdvojio bih također i mogućnost dodatnog usavršavanja u tvrtki PP Orahovica gdje smo cijeli treći razred pohađali praktičnu nastavu, a za sav rad, osim naučenih novih znanja koja smo stekli, bili smo i adekvatno plaćeni– rekao je Luka.

Njegov školski kolega Matej Lončar također je na praktičnoj nastavi u PP Orahovici i uživao je biti dio ovog smjera.

– Tri godine su doslovno proletjele. Dosta smo radili, sadili, brali, proizvodili, a mene je posebno zanimala mehanizacija. Traktori, priključci, razni alati i drugo i u tome se definitivno vidim dalje u budućnosti. Upravo zato sam tu temu i odabrao za završni rad jer me oruđa u poljoprivredi jako zanimaju, a kroz naučeno na praktičnoj nastavi nadam se da bih mogao i nakon školovanja ostati raditi u istoj tvrtki. Ne razmišljam kao većina mojih vršnjaka o odlasku iz Orahovice već nasuprot, želim ostati ovdje živjeti i raditi– kaže Matej.

Ova dva maturanta s osmijehom i puno stečenog znanja napuštaju školu i raduju se novim životnim izazovima uz čvrste temelje. Luka i Matej sudjelovali su i u priči sadnje novog vinograda unutar školskog dvorišta proteklog proljeća koji je sada u punom rastu.

– Tijekom ožujka, u sklopu praktične nastave, 11 učenika smjera voćar-vinogradar-vinar podiglo je novi pokazni školski vinograd sa 60 loznih cjepova sorte Zeleni silvanac u dva reda dužine od 30 metara. Podizanje vinograda zahtijevalo je mnoštvo operacija prije same sadnje koje su obavljene tijekom jeseni i kasnije u ožujku, a uključivale su analizu zemljišta, naručivanje sadnica, gnojidbu uz osnovnu obradu, čišćenje od kamenja, dopunsku obradu i sadnju. Vinograd se nalazi na dobrom i osunčanom položaju iza sportske dvorane, a u blizini je starog vinograda (graševina i frankovka) te smo na ovaj način kvalitetno iskoristili do sada neiskorišteni prostor (brdo)– kaže voditelj praktične nastave nastavnik Mirko Kufner te naglašava kako je škola sadnjom novog vinograda Zelenog silvanca željela postići da ima vlastito grožđe ove vrlo cijenjene sorte karakteristične i prepoznatljive za Orahovicu.

– Učenici su kroz praktičnu nastavu pobliže upoznali i naučili glavne odlike Zelenog silvanca koji je jedna od najstarijih sorti na svijetu, danas je ponos vinogorja Orahovice, a upravo je u Orahovici našla idealno stanište i daje isključivo izvanredna vina koja željno iščekujemo za nekoliko godina u našem školskom podrumu. Moram pohvaliti učenike koji su odradili ogroman posao i to s puno ljubavi– kaže Kufner te dodaje kako se škola u svim smjerovima svojski trudi pružiti učenicima maksimalne uvjete pa tako i u ovome.

– Imamo kao i svi ostali punu potporu ravnatelja i škole i to je jako važno. U našoj školi u ovom zanimanju učenike obrazujemo dulje od 30 godina i uz Opću Gimnaziju isto ima veliku tradiciju. Dodao bih kako je važno da u budućnosti, s obzirom na to da smo svi suočeni s mnogo manje učenika u osnovnim školama i vjerojatnim slabijim upisnim kvotama, Županija ne odustaje kako od ovog, tako i od ostalih deficitarnih zanimanja u našem kraju. Ovaj smjer definitivno je deficitaran, Orahovica se nalazi u radijusu od 15 kilometara s tri možda i ponajbolje slavonske vinarije, a iz godine u godinu iste se suočavaju sa manjkom radne snage. S obzirom da u širokom krugu nema škole koja obrazuje ovo zanimanje, smatram da kroz jednu zajedničku sinergiju i suradnju svih dionika te stipendiranje ovakvih zanimanja mogli bismo mnogo toga učiniti na bolje– kaže Kufner te tvrdi kako ulaganjem svih snaga u ovakva zanimanja svi zajedno čine kako bi mladi ljudi ostali u svom kraju živjeti.

– Doista posjedujemo suvremenu tehnologiju i strojeve i dajemo učenicima sve kako bi se maksimalno usavršili u ovom smjeru. Moram se zahvaliti PP Orahovica ne velikoj pomoći, posebno na praktičnoj nastavi, jer to učenicima jako puno znači. Također bih se ovom prilikom zahvalio i lokalnim malim privatnim vinarijama s kojima naša škola ima odličnu suradnju kroz različite radionice i edukacije kao i planove za praktičnu nastavu učenika u budućnosti. Ovo zanimanje ima prelijepu prošlost, ali po meni i svijetlu budućnost jer znamo da su Orahovica i okolica poljoprivredni i vinorodni kraj s mnoštvom potreba za obrazovanjem mladih ljudi baš u ovom smjeru. Dokaz uspješnosti škole i ovoga zanimanja su upravo naši zadovoljni učenici koji su istu uspješno i završili te u nju danas upisuju i svoju djecu– zaključio je Kufner.

(www.icv.hr, vg)

 

PROMO

Povezane vijesti

Skip to content