U Hrvatskoj gospodarskoj komori – Županijskoj komori Virovitica, danas, 10. srpnja, djelatnici Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, Područnog ureda Virovitica, predstavili su novi Zakon o mirovinskom osiguranju i ključne izmjene u mirovinskom sustavu.

Novi Zakon o mirovinskom osiguranju objavljen je 30. lipnja 2025. u Narodnim novinama, a na snagu je stupio 1. srpnja 2025., s time da pojedine odredbe Zakona stupaju na snagu 1. siječnja 2026.

– Vjerujemo da će izmjene Zakona umirovljenicima olakšati odlazak u mirovinu te poboljšati kvalitetu njihova života – rekao je tom prigodom djelatnik Područnog ureda Josip Kučan, koji je zajedno s kolegicom Silvijom Stipanić Stošić predstavio izmjene.

fotoBruno Sokele

Propisana je mogućnost stjecanja prava na starosnu mirovinu s navršenih 65 godina života i najmanje 15 godina mirovinskog staža, između ostalog i za obrtnike, osobe koje obavljaju samostalnu profesionalnu djelatnost, osiguranike u statusu roditelja njegovatelja i njegovatelja prema propisima o socijalnoj skrbi, udomitelje te osobe koje pružaju njegu i pomoć hrvatskim ratnim vojnim invalidima – uz mogućnost korištenja polovice iznosa mirovine bez prestanka obavljanja djelatnosti koja je osnova obveznog osiguranja.

Uvodi se i mogućnost istovremenog korištenja mirovine i rada u opsegu duljem od polovice punog radnog vremena, uključujući i puno radno vrijeme ili obavljanje djelatnosti na temelju koje postoji obveza osiguranja. To pravo ostvaruju korisnici starosne mirovine, prijevremene starosne mirovine, starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika, obiteljske mirovine te dijela obiteljske mirovine s navršenih 65 godina života, uz isplatu mirovine u iznosu od 50 %. Ovu mogućnost imaju i korisnici mirovina ostvarenih prema posebnim propisima, ako je to za njih povoljnije.

fotoBruno Sokele

Mogućnost rada i istovremene isplate mirovine proširena je i na korisnike invalidske mirovine zbog potpunog gubitka radne sposobnosti (opće nesposobnosti za rad) te na korisnike invalidske mirovine prevedene u starosnu, ako se zaposle na manje od 3,5 sata dnevno. Isto je omogućeno i korisnicima obiteljske mirovine koji su to pravo ostvarili na temelju potpunog gubitka radne sposobnosti.

Također se povećavaju mirovinski faktori za izračun visine invalidskih mirovina. Umjesto dosadašnjih 1,0, mirovinski faktor za izračun invalidske mirovine zbog potpunog gubitka radne sposobnosti i prevedene starosne mirovine iznosi 1,1, dok faktor za djelomični gubitak radne sposobnosti raste s 0,8 na 0,9.

fotoBruno Sokele

HZMO će korisnicima odrediti nove iznose invalidskih mirovina počevši od 1. siječnja 2026., najkasnije do 31. ožujka 2026., po službenoj dužnosti, bez donošenja rješenja – istaknuto je na predavanju.

Sve izmjene Zakona dostupne su na službenim mrežnim stranicama Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.

(icv.hr, bs)