U organizaciji Foruma za slobodu odgoja, u zagrebačkom Hotelu Dubrovnik održana je u četvrtak, 3. srpnja, VII. konferencija školske medijacije pod nazivom “Možemo to riješiti: Jačanjem suradnje i nenasilne komunikacije do sigurnijih škola”.

Više od 80 stručnjaka iz obrazovanja, socijalne skrbi, psihologije, školskih medijatora te predstavnika institucija i lokalnih i državnih vlasti iz područja obrazovanja, među kojima je bila i pročelnica za obrazovanje, kulturu i sport VPŽ, Martina Bunić, okupilo se kako bi razmijenilo iskustva i stručne poglede na smjernice za bolju suradnju i učinkovitu prevenciju vršnjačkog nasilja u školama.

Konferencija je istaknula važnost suradnje svih dionika školskog sustava, jačanja kompetencija prepoznavanja te primjene adekvatnih mjera, kao i komunikacijskih vještina i korištenja medijacije kao učinkovitog alata za rješavanje sukoba među djecom i mladima, ali i odraslima.

Ana Munivrana, psihologinja i izvršna direktorica Foruma za slobodu odgoja u svom je izlaganju upozorila na zastarjelost postojećih pravilnika o postupanju u slučajevima vršnjačkog nasilja:

“Postojeći sustav nije podržavajući, suvremen i primjeren djeci i obiteljima. Potrebno je iz temelja unaprijediti i inovirati stručnu podršku djeci i roditeljima unutar školskog, zdravstvenog i sustava socijalne skrbi.”

Posebno zanimanje izazvalo je i izlaganje socijalne radnice i psihoterapeutkinje Ane Šimić, koja je govorila o iskustvima suradnje između škola i centara za socijalnu skrb:

“Ova suradnja treba biti partnerska, neposredna i uvijek usmjerena na podršku djetetu, a ne na traženje krivnje.”

Sudionici konferencije osvrnuli su se i na nedavne nasilne incidente u školama te naglasili da je sigurnost učenika odgovornost šireg društva, a ne samo obrazovnog sustava.

-Medijacija u školama nije luksuz, nego prioritet. Suradnja između vlasti i civilnog društva ključna je za stabilno i sigurno školsko okruženje – istaknuo je Nandor Čapo, v. d. ravnatelja Uprave za nacionalne manjine Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.

Sanja Vladović, savjetnica Pravobraniteljice za djecu posebno je istaknula mogućnosti i dobrobiti medijacije u slučajevima vršnjačkog nasilja gdje stručno vođen susret između nasilnika i žrtve može donijeti dobrobiti za oboje, kao i cijelu zajednicu. Dobrobit školske medijacije ipak je u prvom redu upravo u učenju odgovornosti, razumijevanja i nenasilne komunikacije u svakodnevnim sukobima o čemu je govorila Marina Brkić, voditeljica programa Medijacija u Forumu za slobodu odgoja predstavljajući uspjehe i primjere dobrih praksi u projektu “Možemo to riješiti” koji je ove školske godine podržalo Ministarstvo znanosti i obrazovanja u školama Virovitičko-podravske i Koprivničko-križevačke županije.

Okupljene su pozdravile i Martina Bunić, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Virovitičko-podravske županije (partner u projektu), te Ana Pulek, voditeljica Odsjeka za planiranje i provedbu mjera podrške djeci i obiteljima.
Konferencija je također predstavila primjere uspješnih školskih programa, poput “Sjene prijateljstva” iz OŠ Ivana Meštrovića iz Zagreba, “(P)ostati svoj” iz OŠ Marije Jurić Zagorke iz Vrbovca, “Medijacija i rješavanje sukoba” iz OŠ Legrad te “Možemo to riješiti” iz OŠ “Prof. Blaž Mađer” iz Novigrada Podravskog.

Službeni program završio je inspirativnim interaktivnim predavanjem sociologinje i voditeljice edukacija u Forumu za slobodu odgoja Jelene Perak “Nenasilna komunikacija – osnova razumijevanja i suradnje”. Poruka konferencije bila je jasna – škole mogu biti sigurnije i ugodnije za sve učenike i učitelje – ako to odlučimo raditi zajedno.

(fso.hr)