Zbog teške situacije u pčelarstvu smanjio se i broj pčelara

Pod predsjedanjem Željka Vrbosa danas je održana 28. sjednica Grupacije pčelarstva Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Virovitica. Govoreći o aktualnom stanju u pčelarstvu istaknuto je da se negativan trend prekomjernog uvoza nekvalitetnog meda iz zemalja izvan Europske unije nastavlja i dalje te da su pčelari prisiljeni sami tražiti potencijalne kupce izvan Hrvatske.

Na području Virovitičko-podravske županije trenutno je registrirano 336 pčelara s ukupno 26.135 pčelinjih zajednica. Uzevši u obzir da je u našoj županiji bio registriran 441 pčelar s 29.000 pčelinjih zajednica, jasno je da je došlo do određenog pada, a razlog tome je teška situacija u domaćem pčelarstvu.

Osim toga, na sjednici je dogovoren i način prezentiranja domaćih pčelinjih proizvoda pčelara naše županije na predstojećem sajmu Viroexpo koji će se održati u veljači ove godine. (www.icv.hr, bs)