“FINANCIJSKA INJEKCIJA“ MALIM PODUZETNICIMA Anita Bumba uz pomoć Općine Suhopolje za svoj će salon kupiti nove škare, mašinice i peglu za kosu

blank

Već po završetku srednje škole, frizerka Anita Bumba stekla je veliki krug osoba koji se bez straha prepuštaju njenim rukama. Želja za vlastitim frizerskim salonom rodila se upravo od njih – ljudi koji su poželjeli doći u Anitin salon svakog mjeseca, iznova i zauvijek. Podrška osoba kojima je okružena bila je poticaj i ohrabrenje za otvaranje salona „Patricija“.

– Nije lako otvoriti svoj frizerski salon, osobito u ovako maloj sredini, ali baš zbog tog kruga ljudi koji su izrazili želju za salonom, osjetila sam sigurnost – prisjeća se Anita 2015. godine kada je otvorila salon, dodavši kako je u sljedeće tri godine potvrdila svoju kvalitetu i stekla još veći krug klijenata koji su ponosno nosili njezine frizerske kreacije.

blank

ZADOVOLJNI KLIJENTI

U želji da obogati svoju obitelj još jednim članom, salon je prestao raditi 2018. godine, pa je ponovno otvaranje 1. kolovoza ove godine izmamio osmijeh na lica dobro znanih klijenata.

– Uz Suhopoljčane, koji su redovito dolazili u moj salon, mogu se pohvaliti i klijentima iz Slatine, Virovitice i okolice te pograničnog područja – ističe Anita, dok vješto šiša gospođu Anu.

– Suradnja između Anite i mene započela je preko poznanstva, odnosno prijateljice koja također dolazi kod nje. Odlučila sam probati i oduševila sam se – rekla je Ana Vukić koja u salon dolazi iz Terezinog Polja te dodala kako je izrazito zadovoljna Anitinim radom te da će nastaviti dolaziti na frizure.

PRISTUPAČNA I STRUČNA POMOĆ

Potreban vjetar u leđa, nakon drugog otvaranja salona, Anita je dobila ovih dana, kada su joj iz Općine Suhopolje pristigle sretne vijesti da je ostvarila pravo na bespovratna sredstva u iznosu do 20.000 kuna. Naime, Suhopolje je prva općina u Virovitičko-podravskoj županiji koja sufinancira malo poduzetništvo i obrtništvo na svojem području. Baš kao prošle godine, kada su dodijeljena sredstva malim obrtnicima, i ove godine financijsku „injekciju“ dobili su knjigovodstveni servis „Integra Solutions“, obrt za preradu žitarica „Dedin Mlin“, obrt za trgovinu i usluge „Love To Go“ i obrt za usluge „Glanc“ te Anitin obrt za frizerske usluge „Patricia“.

blank

– Prijava na natječaj jako je jednostavna i nije zatrpana papirologijom. Mnogo njih se boji dokumentacije koju moraju prikupljati, pa se u startu ni ne prijave. Osobe s kojima sam surađivala u Općini izrazito su susretljive mlade osobe koje će objasniti sve vezano za dokumentaciju – kaže zadovoljna Anita te dodaje kako je od maksimalnih 20.000, uzela 17.000 kuna koje će, između ostalog, iskoristiti za nove škare, brijaču mašinicu, peglu za kosu i druge potrošne stvari bez kojih njen moderan salon ne može raditi.

Poduzetnicima puno znači kada Općina misli na njih

Zadnjih nekoliko godina svjedočimo velikom broju mladih ljudi koji su svoju sreću potražili u inozemstvu, ostavivši za sobom rodni kraj, obitelj i prijatelje. Oni koji su odlučili ostati, zasukali su rukave i prionuli na posao. Da kod kuće, unatoč tome što je teško, nije sve tako sivo, pokazuje i Općina koja je potporama poduzetnicima, ujedno i žiteljima pokazala da misli na njihov radni put.

– Činjenica da znam da Općina misli na nas više mi znači od novčane pomoći koju sam ostvarila. Njihov trud pokazuje da im je stalo da mladi ljudi ostanu ovdje, u našoj općini – rekla je zadovoljno frizerka Anita koja kaže da je odluci da ostane prethodilo mnogo razmišljanja i borbe sa samim sobom, osobito kada joj je sva rodbina otišla u inozemstvo. – Odlučila sam ostati i još uvijek sam pri toj odluci, biti ondje gdje sam i odrasla – potvrđuje Anita.

Ciljana mjera kojom će očuvati tradicijske i deficitarne djelatnosti te proizvodnju

U želji da se na području općine Suhopolje razvije što više novih poduzetnika, dodijelili su sredstva svima onima koji za cilj imaju očuvanje tradicijske, deficitarne i proizvodne djelatnosti.

– Imamo dobre demografske pokazatelje, sve više novorođenih, kao i mladih obitelji koje dolaze na područje naše općine. Nameće se potreba, koja je postala prioritet: potaknuti ljude da ovdje osnuju svoje tvrtke i obrte i vlastitim radom stvore kruh za svoje najmilije. To je samo jedna od ciljanih mjera za razvoj zajednice. Također radimo i na pripremi lokacija za veće tvrtke zainteresirane za razvoj poslovanja kao i paket mjera za iste te tvrtke većih kapaciteta – rekao je Siniša Horvat, načelnik općine Suhopolje.

Izrazio je zadovoljstvo što se u općini nalazi mnogo mladih ljudi koji su skloni otvaranju novih/starih obrta jer je danas, kaže, izrazito teško pronaći nekoga tko će adekvatno obaviti posao kao što je to, primjerice, bravarski posao. Suhopolje se nalazi nadomak Virovitice koja je središte županije i to mu daje posebnu čar – mjesto je za sebe, a opet samo nekoliko minuta vožnje autom udaljeno od Virovitice. Sa željom da se ti novi poduzetnici iz male sredine povežu s cijelom Hrvatskom, u pomoć će im priskočiti i nova brza cesta koja će ih povezivati sa Zagrebom, što će zasigurno još više potaknuti proizvodnju.

– Izrazito mi je drago što se trudimo pomoći mladim, perspektivnim ljudima u našoj općini i ukoliko bude potreba, opet ćemo raspisati natječaj – potvrdio je ponosno načelnik S. Horvat. (www.icv.hr, lmh)