U Orahovici prigodnim sadržajima obilježen Dan HVIDR-e RH, najstarije braniteljske udruge u Hrvatskoj

- PROMO -

Udruga HVIDR-a Orahovica s nekoliko je sadržaja obilježila Dan HVIDR-e. 25. veljače 1992. godine utemeljena je HVIDR-a RH, najstarija braniteljska udruga u Hrvatskoj, koja kao i njene podružnice nosi najveći broj braniteljskih obljetnica i događanja.

Orahovačka Udruga ovaj dan obilježila je s nekoliko sadržaja, prvi je bio polaganje cvijeća i paljenje svijeća za sve poginule hrvatske branitelje kod njihovog spomen obilježja u središtu Orahovice, čemu su uz brojne predstavnike ostalih udruga iz Domovinskog rata nazočili zamjenik župana VPŽ Darko Žužak te pročelnica JUO-a grada Orahovice Marija Šafer.

-Ovaj dan za nas je iznimno značajan, jer toga dana krenuli smo čuvati istinu o Domovinskom ratu. 12. studenoga iste godine osnovana je i naša udruga na koju smo svi danas ponosni. Hvala svima koji su se odazvali i koji pomažu našem radu – rekao je predsjednik HVIDR-e Orahovica Stjepan Varaždinac.

DSC 5719 Custom

Zamjenik župana VPŽ Darko Žužak poručio je kako ovu udrugu treba poštovati.

-Ovo je udruga koju čine najhrabriji branitelji, ljudi koji su dijelove svojih tijela ostavili na ratištima kako bi mi danas imali svoju slobodnu Domovinu. Znamo da je to prva braniteljska udruga osnovana u Hrvatskoj i zbog ove dvije stvari upravo HVIDR-a ima jednu posebnu moralnu vertikalu i svi je uvijek moramo podržavati, jer su ti ljudi to i zaslužili – rekao je Žužak.

U nastavku obilježavanja, Udruga hrvatskih branitelja dragovoljaca Domovinskog rata Duga Međa orahovačkoj HVIDR-i je posredstvom Udruge branitelja iz Zaboka, donirala računalo za potrebe rada.

DSC 5705 Custom

-Već dugi niz godina naša Udruga s kolegama braniteljima iz Zaboka usko surađuje, a posebna suradnja ostvarena je na temelju informatičkih tečaja za branitelje i građane. Temeljem tih tečaja kolege iz Zaboka, uvijek doniraju našoj udruzi računala koja mi potom doniramo onim udrugama kojima je to zaista i potrebno. Kako je ured HVIDR-e Orahovica, ured za sve hrvatske branitelje, odlučili smo ovog puta pomoći njima – rekao je dopredsjednik UHBDDR Duga Međa Mirko Bušljeta.

Posljednji sadržaj obilježavanja bila je donacija orahovačke HVIDR-e Srednjoj školi “Stjepan Ivšić”, uramljenih umjetničkih slika učenika na temu ratnog Vukovara te nekoliko knjiga s tematikom Domovinskog rata na čelu s književnim uratkom školskog profesora Dine Mataza “Nad Papukom nebo proplakalo”.

2502danhvidre 1 Custom

-Riječ je o našem školskom projektu koji je odrađen prošle godine u sklopu Dana sjećanja na Grad Heroj Vukovar. Naime, na satu povijesti profesorica Sanja Karafa dala je učenicima u zadatak da naslikaju ponešto na temu ratnog Vukovara. Tri učenice, Marta Vekić, Marta Gali i Vanesa Đurđević naslikale su najbolje radove za koje je orahovačka Udruga HVIDR-a izrazila želju da ih urami i da školi da zauzmu svoje mjesto u školskim hodnicima, kako bi podsjećale učenike na veličinu i značaj Grada heroja, ali i cijelog Domovinskog rata – rekao je profesor Damir Najmenik.

(www.icv.hr, vg)

Povezane vijesti

Skip to content