Virovitičko-podravska županija dodijelila novčana sredstva za 18 tradicijskih obrta: Doznajte koji su ih obrtnici dobili

Virovitičko-podravska županija danas (srijeda) je u prostorijama Obrtničke komore u Virovitici na svečanosti dodjele majstorskih diploma kandidatima koji su na jesenskom roku 2019. i proljetnom roku 2020. godine položili svoje majstorske ispite, dodijelila novčana sredstva za tradicijske obrte.

Ukupno 50.000 kuna dodijeljeno je 18 obrtnika s područja naše županije, a simboličan ček preuzeo je u ime svih obrtnika Marijan Trstenjak, vlasnik kovačkog obrta iz Velike Črešnjevice. Ček mu je uručuo županijski  pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo i poljoprivredu Bojan Mijok, uz nazočnost virovitičko-podravskog župana Igora Androvića, kao i predsjednika HOK – Područne obrtničke komore VPŽ Stjepana Kenjerića i tajnika Božidara Jeremića.

-Svaka potpora, ako je i simbolična, veliki je poticaj samim time što znate da vas netko prati, a to je samo dodatna energija i vjetar u leđa. To je jedini način da mladi ljudi postanu budući obrtnici i ovim putem se zahvaljujem Virovitičko-podravskoj županiji na dodijeljenim sredstvima. Svi obrtnici trebali bi se osjećati prisutni u ovoj županiji, trebali bi više surađivati i razgovarati, kako bi svima bilo bolje i kako bi u konačnici napredovali – rekao je, između ostaloga Trstenjak, čiji kovački obrt postoji od 1917. godine, a cijelu je priču započeo njegov djed. Marijan ima dva sina koji su također zaposleni u obiteljskom obrtu.

majstori 1

Pročelnik Mijok istaknuo je kako Virovitičko-podravska županija nastavlja pratiti tradicijske obrte na prijedlog HOK –  županijske Obrtničke komore, a tu inicijativu pohvalio je i župan Igor Andrović.

-Mi smo ove godine dodijelili potporu za 18 obrtnika s područja naše županije u ukupnoj vrijednosti 50 tisuća kuna. Na taj način pokušavamo očuvati tradicijske obrte na području naše županije, kojih i dalje ima, koji i dalje rade i zapošljavaju i na taj način doprinose razvoju gospodarstva – rekao je župan Andrović.

majstori 2

Inače, sredstva kroz navedeni javni poziv, koji ima za cilj očuvanje tradicijskih obrta, dobili su:

 • Davor Cukor (obrt za proizvodnju soda vode iz Slatine)
 • Željko Čubrlo (obrt za staklarske usluge iz Virovitice)
 • Vedrana Filipović Marinić (obrt za ručno oslikavanje tkanina i izradu nakita od svile u Pitomači)
 • Mirela Furdić (obrt za oštrenje noževa, škara te popravak brava i ključeva iz Virovitice)
 • Ivan Gračan (obrt za stolarsko-tesarske usluge iz Slatine)
 • Mario Hornung (tokarski obrt iz Orahovice)
 • Marko Horvat (obrt za obradu drva i popravak namještaja iz Starog Gradca)
 • Krešimir Jakobek (obrt za proizvodnju nakita i popravak satova iz Orahovice)
 • Miroslav Kolesarić (obrt za staklarske usluge iz Slatine)
 • Krešimir Kostelac (obrt za proizvodnju žestokih pića na tradicijski način iz Orahovice)
 • Marjan Nreca (obrt za proizvodnju nakita iz Virovitice)
 • Darko Pejović (obrt za restauraciju starog namještaja i izradu suvenira iz Virovitice)
 • Ljiljana Petriševac (postolarski obrt iz Slatine)
 • Zdravko Petriško (obrt za popravak i održavanje električnih uređaja za kućanstvo iz Virovitice)
 • Slađana Petrošević (obrt za proizvodnju licitarskih proizvoda iz Slatine)
 • Marijan Trstenjak (kovački obrt iz Velike Črešnjevice)
 • Zorica Tuđina (obrt za proizvodnju i popravak odjeće iz Rezovca)
 • Biljana Zelenka (obrt za stolarske usluge iz Slatine)

Virovitičko-podravska županija nastojat će kroz svoj proračun u budućnosti i povećati iznose potpora za pomoć tradicijskim obrtima.

-I sami vidite koliko je danas kandidata dobilo diplomu. Sve su to ljudi koji će u budućnosti otvarati svoje obrte, zapošljavati ljude i prenositi svoja znanja, a mi ćemo kao županija pokušati povećati potporu ne samo tradicijskim, već i drugim obrtnicima s područja županije – zaključio je župan Andrović.

(www.icv.hr, ts, vpz.hr, foto: K. Toplak)

- PROMO -

 

 

Povezane vijesti

Skip to content