Na kuglačkim stazama u Virovitičko-podravskoj županiji ima i starih i mladih, ali najaktivniji su ipak umirovljenici

Kuglanje je u našoj županiji jedan od rijetkih sportova kojim se mogu baviti jednako uspješno i mladi i stari, jer u tom sportu najviše dolazi do izražaja tehnika, kako utrošiti što manje snage, a postići dobre rezultate. Osim toga na kuglačkim stazama susreću se vršnjaci, mnogi klubovi proizlaze iz redova udruga umirovljenika, a kao što mnogi od njih znaju reći: kada se počneš baviti kuglanjem, kuglaš dok te noge drže. Tim povodom,  razgovarali smo s nekim ”penzićima” koji su vrlo aktivni ne samo u kuglanju, nego i u privatnom životu.

Dušanka Vukčević iz Pitomače spada u red naših najiskusnijih kuglašica, a svoju kuglašku karijeru u drugoligašu ŽKK Pitomača započela je prije 30-ak godina. Iako je u mirovini, kuglanjem se nastavila baviti s jednakim žarom, a s obzirom da se radi o vitalnoj osobi, to je itekako ostvarivo.

dusanka vukcevic

– Kuglanje je vrlo zahtjevan sport i vrlo je važna tehnika. Badava ti snaga i mladost ako je ne znaš iskoristiti na kuglačkoj stazi – započela je priču o njoj najvažnijoj sporednoj stvari – kuglanju na koje ju je, kako sama kaže, nagovorila nekadašnja poznata pitomačka sportašica Ladislava Lacka Jergović.

– Priznajem do tad nisam puno razmišljala o kuglanju iako Pitomača ima dugu tradiciju tog sporta, a kuglana koja je još uvijek u funkciji, napravljena je prije skoro pola stoljeća. Ispočetka je naravno bilo muke jer iako neki misle da je kuglanje lagan sport, varaju se. Tehnika je jako bitna, kako  ćeš dati svoj maksimum s najmanje utrošene snage, a kada to postigneš, kuglanje ti postane rutina i svu svoju pozornost možeš posvetiti preciznosti što u konačnici nosi i dobre rezultate – rekla nam je Dušanka koja rame uz rame može kuglati protiv dobrih kuglača.

– Isto kao i u svakom sportu i u kuglanju postoji muška i ženska liga, no neke bitne razlike nema, možeš biti dobar ili loš kuglaš. Žao mi je jedino što je interes za ovaj lijepi sport slab kod mlađe generacije, tako da nam nedostaje podmlatka, ali zato je srednja i starija generacija vrlo aktivna i vole kuglanje. Pa i naš kuglački klub Pitomača slobodno bi se mogao nazvati i 60+, jer većina su kuglašica umirovljenice. Naravno da ako se želite baviti tim sportom morate individualno vježbati i nastojati svoje tijelo držati koliko toliko vitalnim. S tim ciljem, imam redovnu tjelovježbu, hodam, vozim bicikl, dva puta tjedno treniram na kuglani i jednom tjedno imamo utakmicu lige – rekla nam je Dušanka te na kraju našeg kratkog razgovora pozvala sve zainteresirane da dođu na njihovu kuglanu.

– Svi su dobro došli, nek pokušaju baciti koju kuglu, pa i ako ne žele kuglati, mogu pratiti naše treninge i utakmice jer druženje je jednako toliko važno kao i samo kuglanje, a što nas ima više bit će nam ljepše – pozvala je sve naše žitelje kuglašica i umirovljenica Dušanka Vukčević.

Virovitičan Marijan Salajić iako se sa kuglanjem počeo baviti tek u svojoj 35. godini, ne samo da je iskusan kuglač, nego i pedagog i dugogodišnji kuglački trener. Kaže za sebe da je kuglanje od samih početaka shvatio vrlo ozbiljno.

– Takav sam po prirodi i volim temeljito obavljati svoje poslove. Prije rata radio sam u tadašnjem poduzeću „Munja“, pa u Šećerani. Kao i mnogi moji prijatelji i ja sam bio hrvatski branitelj u Domovinskom ratu, a zbog posljedica, dobio sam status HRVI – rekao nam je na početku našeg razgovora Marijan, koji nam je otkrio da ga je za kuglanje zainteresirao njegov kolega u trećeligašu HVIDRA iz Virovitice, također HRVI Joso Josić.

marijan salajic u sredini

– Mislim da je to bilo negdje 1986. godine kada mi je Joso rekao, ”ajde dođi na kuglanu i druži se s nama. I tata ti je bio kuglač, zašto ne bi i ti”. I poslušao sam ga. Tada su bile dvije kuglane, u Dvorcu i na Tvinu, a započeo sam u tadašnjem kuglačkom klubu ”Šećerana”. Nakon rata nastavio sam u istom klubu koji je igrao tada u Županijskoj kuglačkoj ligi koja sada, na žalost više ne postoji. Bio sam igrač i trener, a kasnije isto i u klubu Šećerana VIRO koji danas igra u 2. ligi. S obzirom da su moji ratni prijatelji došli na hvalevrijednu ideju da se u Virovitici osnuje Kuglački klub HVIDRA na čelu sa dugogodišnjim predsjednikom Milom Bićanićem, pristao sam i dan danas ostao tu. Osim kuglanja i tu sam obavljao dužnost trenera. Nekako se u ovom klubu osjećam kao ”sa svojima”. Imamo iste uspomene i nosimo iste ratne rane. Već i samo druženje među braniteljima vrlo je važna stavka za kvalitetan život u trećoj životnoj dobi, a činjenica da smo svi u mirovini i da nas je većina između 60 i 70 godina starosti govori tome u prilog. Jedva čekamo da prođe korona i da se okupimo na kuglani TVIN-a. Svima nam nedostaje kuglanje, a posebice nama starijima kojima je to jedan od rijetkih sportova kojem se shodno našim godinama i shodno mogućnostima u gradu i županiji, možemo aktivno baviti – rekao nam je Marijan Salajić.

Umirovljenica Nada Barčanac iz prigradskog naselja Svetog Đurđa poznati je ljubitelj sporta. Bavi se kuglanjem, ali jednako tako voli i nogomet, i jedna je od najvatrenijih navijača tamošnje nogometne 2. županijske lige Sveti Đurađ.

– Volim sport, a smatram da je navijanje važan dio uspjeha ekipe, jer kao sportaš i sama znam koliko igračima znači podrška. No, kuglanje se po tom pitanju ponešto razlikuje od nogometa, ali samo po broju navijača, s obzirom da na našu kuglanu ne stane puno ljudi te da kuglanje ipak nije toliko popularan sport kao nogomet. Međutim tradicija kuglanja u Virovitici duga je, a naši klubovi iznjedrili su mnoge dobre kuglaše, poput Marije Mađarević na primjer, koja je nekadašnji prvak Hrvatske, a i sada aktivno kugla u Slobodi TVIN – rekla nam je teta Nada, kako je popularno zovu, jer osim što je stalna članica kuglačkog kluba ”Foliranti” koji se natječe u Virovitičkoj rekreativnoj kuglačkoj ligi, nego je i ”Katica za sve” u Udruzi umirovljenika Sveti Đurađ, a upravo je tamo učinila i svoje prve kuglačke korake.

nada barcanac

– Možda nekom zvuči čudno, no umirovljenici su kod nas najveći ljubitelji kuglanja, bilo kao kuglači, bilo kao gledatelji. Lopta je okrugla, a isto tako i kugla, pa nas osim kuglanja zanima i viseća kuglana, balote i slično. Udruga umirovljenika Sveti Đurađ zajedno sa našim braniteljima u UDVDR klub Sveti Đurađ te NK Sveti Đurađ čini okosnicu svih zbivanja u našem naselju, naravno sve to pod budnim okom našeg predsjednika Mjesnog odbora Ivana Čavarušića. Možda spadam u nešto mlađe umirovljenike, ali vjerujte da starosna dob za rekreativno kuglanje nije ni toliko bitna koliko zdravlje i vitalnost jer i stariji ljudi mogu biti vitalni. Osobno se puno krećem i radim, imam unučad, vrt i uvijek nađem nekog posla. Čim prođe ova epidemija korone, odmah idem na kuglanu baciti koju, jer volim kuglanje i jako mi nedostaje – rekla nam je Nada Barčanac.

(www.icv.hr, bs)

PROMO

Povezane vijesti

Skip to content