Ministrica Tramišak i župan Andrović svečano otvorili Dječji vrtić Lipa, šesti novi vrtić na području Virovitičko-podravske županije

Svečanim polaganjem temeljnog kamena 6. svibnja 2019. godine započeli su radovi na dječjem vrtiću u Čađavici. Vrijednost projekta iznosila je oko 7 milijuna kuna, a radove je izvela tvrtka Cestogradnja d.o.o. Slatina. Projekt izgradnje dječjeg vrtića izradila je Razvojna agencija VIDRA, a cjelokupna financijska sredstva za izgradnju povučena su iz sredstava Europske unije, odnosno Ministarstva poljoprivrede kroz mjeru ruralnog razvoja, uz punu potporu Virovitičko-podravske županije i Općine Čađavica.

Danas (ponedjeljak) je Dječji vrtić Lipa Čađavica svečano otvoren. Na otvaranju vrtića, uz uzvanike s područja općine Čađavica, nazočili su ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Nataša Tramišak, saborski zastupnici Josip Đakić i Vesna Bedeković, župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović i njegov zamjenik Marijo Klement, ravnatelj Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju Antun Vujić, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije Tomislav Petric, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek, načelnici općina s područja Virovitičko-podravske županije, te domaćin, načelnik općine Čađavica Mirko Rončević.

Načelnik Rončević izrazio je zadovoljstvo projektom izgradnje vrtića koji će najmlađima omogućiti razvoj i napredak. Spomenuo je kako Dječji vrtić Lipa Čađavica ima Jedinstvenu upravu, zajedno sa vrtićima u općinama Čačinci i Crnac, sve s ciljem racionalizacije, efikasnosti i funkcionalnosti u radu.

– Od same inicijative i početka projektiranja pa do konačnog cilja i otvaranja vrtića prošlo je nešto više od dvije godine – kazao je načelnik Rončević i dodao kako Čađavica konačno može pružiti roditeljima isto što i veliki gradovi.

IMG 7578

Svima nazočnima pozdrave je uputio virovitičko-podravski župan Igor Andrović.

– Sretan sam što danas ovdje otvaramo šesti po redu vrtić na području naše VPŽ koji se grade upravo iz sredstava ruralnog razvoja. Volim reći da Virovitičko-podravska županija ima puno velikih, po sredstvima milijunskih projekata, ali po meni, nema većih projekata nego kad otvaramo vrtić, kada otvaramo područnu školu, kada otvaramo projekte koji se tiču djece koja žive na području naše županije. Županija je u ovom projektu bila partner Općini Čađavica, a načelniku Rončeviću čestitam jer i nadalje ulaže u odgojnu, obrazovnu infrastrukturu na području općine Čađavica. Upravo ovakvi projekti imaju utjecaj na poboljšanje kvalitete života ljudi u malim mjestima, u ruralnom području naše županije, na ostanak ljudi u ruralnim područjima, ali naravno i na poticaj roditeljima na proširenje svojih obitelji. Stoga, nije slučajno da je na području naše županije, u prošloj godini zabilježen porast broja novorođenih u odnosu na godinu prije.

Vidimo i kako su kapacitete, do sada otvorenih novih vrtića puni, pa ću biti sretan da mi i dalje proširujemo postojeće vrtiće i da bude što više djece na području naše županije. Ulaganjem u vrtiće, ulaganjem u  djecu, ulažemo i u budućnost općine, budućnost županije, ali i u budućnost naše Hrvatske. Znam koliko vrtić znači za roditelje, jer sam i sam roditelj troje djece. Svi su išli u vrtić i znam koliko je to dobro. Ovo je mjesto obrazovanja, ali i odrastanja, sklapanja novih prijateljstava od malih nogu, a pritom roditelji imaju sigurnost za svoju djecu. Hvala svima koji su sudjelovali u realizaciji ovog projekta, u izgradnji ovog vrtića, načelniku želim još puno lijepih i dobrih projekata u buduće, a djeci naravno ugodan boravak u ovom vrtiću – istaknuo je, između ostalog, župan Andrović.

IMG 7594

Ravnatelj Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju Antun Vujić rekao je kako je vrtić financiran sredstvima iz Programa ruralnog razvoja.

Uz ovaj vrtić u Virovitičko-podravskoj županiji radi se na još devet vrtića i jedan je u rekonstrukciji – kazao je ravnatelj Vujić i dodao kako se u Republici Hrvatskoj iz Programa ruralnog razvoja gradi 198 vrtića koji su vrijedni preko milijardu kuna.

IMG 7601

Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek rekao je da Ministarstvo poljoprivrede ima za cilj voditi brigu o prostoru na kojem se odvija poljoprivredna proizvodnja.

– Želja nam je i namjera potaknuti sve one koji žive u ruralnom prostoru da imaju bolje uvjete za život i poslovanje, a dječji vrtići su jedni od takvih projekata. Kroz projekte ruralne infrastrukture želimo poboljšati infrastrukturu i uvjete života svih onih koji će ostati ovdje i koji će se ovdje obrazovati i odlučiti nastaviti živjeti u ruralnim prostorima. Na taj način će i projekti koje financiramo imati smisla jer će naši ljudi ovdje zasnovati svoje obitelji i graditi našu državu rekao je državni tajnik Tušek.

IMG 7613

Ministrica Nataša Tramišak čestitala je na završetku projekta izgradnje vrtića i kazala kako je na području Općine Čađavica ugovoreno projekata u iznosu od 100 milijuna kuna.

– Ovakvi projekti, ovakva zdanja su zalog za bolju budućnost. Često govorimo o nužnosti i potrebi demografske revitalizacije Republike Hrvatske, upravo ta revitalizacija, demografska obnova, polazi od ruralnih krajeva, od naših sela. Preduvjet da bismo zadržali mlade u ruralnim krajevima su upravo i kvalitetni objekti za odgoj i obrazovanje. Predškolski odgoj i obrazovanje početak je edukacije naših mladih naraštaja, što je njima ujedno i jedan pozitivan iskorak u njihov novi svijet, odnosno stvaranje kvalitetnih osoba za daljnji život. Vaša općina je rijedak primjer jedne male lokalne zajednice po povlačenju financijskih sredstava Europske unije, što je pokazatelj kvalitetnog rada i suradnje Općine i Virovitičko-podravske županije. Čestitam vam svima još jednom na ovom projektu – istaknula je, između ostalog, ministrica Tramišak.

IMG 7618

Nakon govora, presijecanjem vrpce Dječji vrtić Lipa Čađavica otvorili su zajednički župan Igor Andrović i ministrica Nataša Tramišak, dok je zgradu vrtića blagoslovio čađavački župnik vlč. Stjepan Vuk.

Otvaranje su svojim nastupom uveličali polaznici vrtića, a gosti su imali priliku razgledati prostorije vrtića.

Najmlađi stanovnici općine Čađavica tako su dobili suvremen vrtić u neposrednoj blizini Osnovne škole Davorin Trstenjak, kapaciteta 52 djece, s kojim bi se mogla ponositi puno veća mjesta i gradovi.

(www.icv.hr, adf, foto: D. Fišli)

[g-gallery gid=”628324″]

- PROMO -

 

 

Povezane vijesti

Skip to content