PRVI U HRVATSKOJ Krenuo “COVID bus” na području VPŽ, građane cijepe bliže vlastitom domu

Danas (ponedjeljak) je započelo cijepljenje u COVID busu kojim će se obići 49 naselja na području Virovitičko-podravske županije.

U COVID busu na kojemu je jasno označen slogan “Misli na druge, cijepi se”, cijepit će se samo s Pfizer cjepivom i u svakom naselju bit će sat vremena. Za cijepljenje se ne treba naručivati, a provodit će se svaki dan od 9 do 17 sati, do 25. lipnja. Cijepljenje je krenulo u Starom Gracu, gdje su cjepivo primile 54 osobe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa...

IMG 20210614 090007

Početak cijepljenja ovim, inovativnim načinom, uz domaćine – župana Igora Androvića, načelnika Općine Pitomača Željka Grgačića, saborskog zastupnika Josipa Đakića, Stožer civilne zaštite VPŽ na čelu s načelnikom Marijom Klementom, označili su i ministar zdravstva dr. Vili Beroš i ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo dr. Krunoslav Capak.

POHVALA ZA INOVATIVNOST U PRISTUPU GRAĐANIMA

Pohvalili su iskorak u načinu motiviranja građana za cijepljenje, s obzirom da će COVID bus obići ruralna mjesta na području VPŽ i građanima omogućiti cijepljenje “na kućnom pragu”, odnosno u blizini mjesnih i vatrogasnih domova. Ministar Beroš istaknuo je zadovoljstvo što je opet u “županiji koja promovira inovativne načine cijepljenja”, nakon uspješnog “drive-in” cijepljenja na virovitičkom Viroexpu, koje je također bilo prvo u Hrvatskoj.

On i ravnatelj K. Capak cijepili su građane u busu na prvoj stanici – u Starom Gracu.

PDC 5957
foto: K. Toplak

-Ovim se odašilje važna poruka da je cijepljenje najmoćniji alat u borbi protiv epidemije i da je vrlo važno uz javne pozive i nadalje ići prema zajednici i stanovniku. Svaki cijepljeni sugrađanin je dobitak za hrvatski zdravstveni sustav u borbi protiv epidemije. Moramo znati da nas cijepljenje štiti od teških elemenata bolesti, od intenzivnog liječenja i drugih, loših izgleda. Učinimo ono što je najbolje – cijepimo se! Tu poruku želimo odaslati i ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, lokalne, političke i zdravstvene vlasti.  

U izazovnoj smo situaciji, dolazi nam turistička sezona. U svijetu ima i novih sojeva, želimo biti sigurni i odaslati poruku sigurnosti svima, pa tako i gostima: cijepljenje je najbolje što možemo u ovom trenutku učiniti u tom pogledu. Promocija cijepljenja je promocija zdravlja i sigurne hrvatske budućnosti, i one zdravstvene i one gospodarske – istaknuo je ministar Beroš.

Zahvalio je svima koji na svojim leđima nose teret borbe protiv koronavirusa i pozvao sve da i dalje poštuju sve epidemiološke mjere, kako bi na taj način zaštitili i sebe i druge oko sebe.

PDC 5995
foto: K. Toplak

CIJEPLJENO 42 POSTO ODRASLOG STANOVNIŠTVA

U ovom trenu Hrvatska je na oko 42 posto procjepljenosti odraslog stanovništva, a cijepljenje se nastavlja i tijekom ljeta. Krunoslav Capak, ravnatelj HZJZ-a istaknuo je da je  interes građana za cijepljenje nešto pao te da pozdravlja ovakve inovativne načine koji građanima omogućuju dostupnije cjepivo, s obzirom da će se sada imati priliku cijepiti u blizini doma.

-S jedne strane pojačavamo medijsku kampanju, a s druge od strane županijskih zavoda i domova zdravlja organiziramo javne pozive u kojima se može cijepiti tko god želi i u bilo koje vrijeme. Idemo prema zajednici. Dokaz je i ovaj autobus koji će obići ruralna područja županije i učiniti cijepljenje dostupnijim onima koji su se dvoumili putovati u neko veće središte jer će sada imati priliku cijepiti se u blizini doma – rekao je K. Capak koji je ocijenio kako je epidemiološki trenutak u Hrvatskoj sada dobar.

No i dalje se u Hrvatskoj detektiraju nove varijante (indijskog) delta soja, rekao je, koji se brže širi i koji je nešto opasniji, pa i dalje svi trebaju biti na oprezu. Nije vrijeme za opuštanje u kojem bi se zaboravile klasične mjere zaštite od koronavirusa, upozorio je. Izlaz iz epidemije vidi se jedino u cijepljenju, poručuje, a iako je plan bio da se do kraja lipnja procijepi 55 posto odraslog stanovništva, danas je prosjek oko 42 posto. 

-Nešto više od 400 000 ljudi bi još trebali cijepiti prvom dozom kroz dva tjedna. Cjepiva imamo dovoljno i pokušavamo ovim, inovativnom pristupima i kampanjom privući građane.  U kontaktu smo s ravnateljima zavoda za javno zdravstvo, pozivamo sve županijske zavode i stožere civilne zaštite da pronađu ovakve načine kojima će doći što bliže ljudima, a kojima je teško doći na cijepljenje u veće sredine – rekao je K. Capak.

PDC 6026
foto: K. Toplak

OBIĆI ĆE 49 NASELJA

Istaknuo je kako se cijepljenje stimulira i kroz digitalne Covid potvrde, o kojima je Nacionalni stožer u petak donio odluku te ponovio kako je jedini izlaz iz ove situacije cijepljenje.

A kako ono izgleda u Covid busu, objasnio je dr. Miroslav Venus, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo sv. Rok VPŽ. Zahvalio je ministru Berošu i ravnatelju Capaku te svima na podršci pri ovom načinu cijepljenja, kao i na potpori pri svakom drugačijem iskoraku prema građanima u motiviranosti za cijepljenje te rekao kako će autobus obići 49 naselja na području Virovitičko-podravske županije.

Prvog dana cijepit će sve zainteresirane na šest lokacija, u periodu do 17 sati, a u svakom od planiranih mjesta – Starom Gracu, Otrovancu, Velikoj Črešnjevici, Turnašici, Špišić Bukovici i Bušetini, bus će se zadržati sat vremena. U pratnji busa uvijek će biti spremna i ekipa hitne medicinske pomoći koja brine o građanima nakon cijepljenja, u slučaju eventualnih nuspojava.

-Zamišljeno je da građani ulaze na prednja vrata autobusa. Prije toga, izmjerit će im se temperatura. Osoba će potom biti cijepljena i upisana u program, kako bi to sve bilo zabilježeno. Tada prolazi prema kraju autobusa i popunjava mjesto, od stražnjih redova prema naprijed. Čeka propisanih 15 minuta, koliko je potrebno, zbog promatranja u slučaju nuspojava. Ako je sve u redu, osoba izlazi na stražnja vrata. Ekipa hitne medicinske pomoći ovdje je, u slučaju potrebe radimo i anamnezu, trijažu u slučaju sumnje na alergijsku reakciju – rekao je dr. Venus.

PDC 6201
foto: K. Toplak

Smisao autobusa koji staje kraj mjesnih, društvenih ili vatrogasnih domova u manjim mjestima je omogućiti svim zainteresiranima brže i jednostavnije doći do svoje doze cjepiva, kaže župan Igor Andrović, a koji je danas u Covid busu primio svoju drugu dozu Pfizer cjepiva.

-Krenuli smo danas, bus će iduća sva tjedna ići po našoj županiji, protokol se zna. Danas sam u busu i ja primio cjepivo, svoju drugu dozu, pa sam svojim primjerom popravio prosjek vezan uz procjepljenost ljudi na području naše županije – rekao je Andrović i pozvao građane da iskoriste priliku i cijepe se u blizini svog doma. 

IMG 20210614 094746

BRZO I BEZBOLNO

Umirovljenica Katarina T. (67) cijepila se danas među prvima. Ovo joj je druga doza, kaže, nakon prve koju je primila u Virovitici. -Nije ništa boljelo, sve je u redu – kratko je rekla.

Marija F. (75) također je primila drugu dozu, danas u busu, i rekla kako se osjeća dobro. Ni nakon prve nije imala nuspojava, a sada se osjeća zaštićenije od bolesti.

I drugi građani koje smo zatekli ispred mjesnog doma u Starom Gracu ili vatrogasnog doma u Otrovancu pozdravili su ovaj način cijepljenja – jednostavnije, brže i lakše do svoje doze, bez prijevoza u grad ili čekanja na termin kod svog liječnika. Među njima bilo je i mladih, koji su istaknuli kako dolaze po cjepivo kako bi na taj način pomogli i sebi, ali i starijim članovima obitelji u zaštiti od bolesti, ali i uz pomoć Covid potvrda lakše ostvarili željena privatna i poslovna putovanja.

Po drugu dozu cjepiva u Covid busu građani koji će je ovih dana primiti prvi put moći će doći krajem srpnja, odnosno početkom kolovoza, kada će vozač Đuro Klauz s ekipom liječnika i medicinskih sestara i tehničara proći isti “đir” po Virovitičko-podravskoj županiji. (www.icv.hr, mlo, foto: M. Lovrenc, K. Toplak)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uskoro opširnije…

(www.icv.hr, foto: M. Lovrenc)

IMG 20210614 090416