Poduzeća diljem Hrvatske pokazuju sve veći interes za vlastitim solarnim elektranama. Riječ je o investicijama koje im se u prosjeku isplate u roku od sedam godina i zbog kojih ušteda na troškovima za električnu energiju može iznositi i nekoliko milijuna kuna godišnje. Konkretne rezultate ušteda i vlastite proizvodnje mogu vidjeti već u prvom mjesecu od postavljanja, a proizvodnju u svakom trenu mogu pratiti na digitalnim platformama, odnosno putem aplikacije. Pokazuje to iskustvo virovitičke tvrtke DEGAL tehnika, koja na hrvatskom tržištu djeluje već jedanaestu godinu i za čiju je djelatnost, ugradnju fotonaponskih elektrana, sve veća potražnja. Do sada su instalirali preko 5,5 MV elektrana integriranih u sustav raznih firmi: hotel Slavonka Našice, Drvo trgovina u Slatini, Pan Parket u Orahovici, Marinadu Slatina, tvrtku Javorović u Virovitici, Energanu Županja… Ovih dana s radom kreće i fotonaponska elektrana u virovitičkom Tvinu, snage 1,887 megavata. To će, kada bude puštena u rad, biti zasad najveća fotonaponska elektrana koju ima jedno poduzeće u Hrvatskoj.
JEFTINIJI, LAKO SE ODRŽAVAJU I RADE DO KRAJA
Tvrtka se, osim ugradnjom fotonaponskih eletrana bavi i radovima u građevini te drobljenju kamena. Hrvatskoj javnosti možda je poznatija po specifičnim projektima poput vidikovca „Nebeska šetnica – Skywalk“ na Biokovu i sportske dvorane Zeleni brijeg u Sisku. Vezano uz Zeleni brijeg, valjda istaknuti kako su za potrebe izgradnje dvorane na licu mjesta radili impozantne betonske grede dugačke 45 metara, visoke 4 metra i teške 145 tona, koje su putem dizalica montirane kao osnova nosača za krov. Svaki projekt im je i izazov i iskorak u podizanje standarda i kalitete rada.
TVINU ĆE STRUJA BITI JEFTINIJA ZA 2 MILIJUNA KUNA GODIŠNJE
Među ovim potonjim nalazi se i virovitički Tvin. Degal tehnika ondje je postavila zasad najveću fotonaponsku elektranu za jedno poduzeće u Hrvatskoj, snage 1,887 megavata. Budući da je riječ o velikom projektu, od ideje do realizacije trebalo je proći gotovo dvije godine. U Tvinu, kad za koji dan počnu proizvoditi vlastitu električnu energiju, očekuju uštede od oko 2 milijuna kuna na godišnjoj razini, doznajemo od Berislava Malčeca, voditelj razvoja tehnologija i investicija u ovom poduzeću. -Mi smo sad u završnoj fazi izrade, vrše se posljednja mjerenja. Riječ je o fotonaponskoj centrali od 1887 kilovata, čini ju 5720 panela na 10 tisuća kvadrata površine, na krovu. Cijela investicija vrijedna je 14 milijuna kuna, a povrat očekujemo za sedam godina. Proizvodit će nešto malo više od dva gigavat sata električne energije na godišnjoj razini, što je oko 25 posto naše ukupne potrošnje. Pogonit će sve proizvodne pogone, elektromotore, rasvjetu. Od proizvedene električne energije 85 posto ćemo koristiti za vlastitu potrošnju, a preostalih 15 posto i ono što se proizvede u neradne dane, npr. nedjeljom i praznicima, prodavat ćemo HEP-u. Projektom smo ujedno obuhvatili i konstrukciju rasvjete u četiri naša najveća proizvodna pogona, gdje smo umjesto stare fluorescentne rasvjete stavili novu LED tehnologiju, kako bismo postigli dodatne uštede i smanjili emisiju CO2 za oko 105 tona. Na godišnjoj razini u Tvinu ovom investicijom očekujemo oko 2 milijuna kuna ušteda na električnoj energiji – objašnjava B. Malčec. Tvin je u investiciju ušao putem ESCO modela, pri čemu, kaže B. Malčec, HEP ESCO financira cijeli projekt. -Kad pustimo fotonaponsku elektranu u trajni pogon, HEP ESCO-u ćemo otplaćivati investiciju kroz anuitete koji su približno jednaki uštedama koje ćemo ostvarivati na mjesečnoj bazi. Prvih sedam godina tako nećemo imati nekakav veliki benefit jer će sve otići na otplatu, no postići ćemo značajne uštede u rasvjeti koju smo zamijenili. Nakon sedam godina u potpunosti će se isplatiti sve uštede iz centrale i sva proizvedena električna energija – kaže B. Malčec. Sigurnost im daje iskustvo virovitičke tvrtke DEGAL tehnika koja ih prati od ideje do puštanja u pogon, kaže, kao i garantni rok te male potrebe za održavanjem samog pogona. Nakon Sunčeve energije, dodatne uštede planiraju postići i drugim obnovljivim izvorom kojeg imaju pri ruci, a to je biomasa i to putem kogeneracijskog postrojenja, najavili su. (www.icv.h, mlo, foto: M. Lovrenc, privatni arhiv)