Održana završna konferencija projekta “Zaželi 2 – Općina Čađavica”: Deset zaposlenih žena brinulo o 75 korisnika

Danas (četvrtak) je u Mjesnom domu u Čađavici održana završna konferencija projekta “Zaželi 2 – Općina Čađavica”, koji je dio Operativnog programa “Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.”

Konferenciji, uz načelnika općine Čađavica Mirka Rončevića sa suradnicima i predsjednika Općinskog vijeća Općine Čađavica Josipa Piskaća, nazočili su i predstavnici partnera na projektu, predstavnici općinskih institucija i žene koje su bile zaposlene u sklopu ovoga projekta.

Na početku konferencije sve je nazočne pozdravio općinski načelnik Mirno Rončević, te iznio neke od podataka vezanih uz projekt.

– Općina Čađavica je po drugi put uspješno provela projekt iz programa “Zaželi”, te čekamo resorno ministarstvo da otvori novi natječaj kako bi se mogli ponovno prijaviti i na treći sličan projekt. Zahvaljujem na izuzetnoj suradnji svim zaposlenicama koje su prošle edukaciju za gerontodomaćice te na taj način stekle sve kompetencije i vještine za pomoć starijim osobama, a u sklopu projekta su prošle i dodatno osposobljavanje za poslove cvjećara-aranžera u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Slatina što bi im moglo pomoći u daljnjem snalaženju na tržištu rada. Projektom je bilo predviđeno 60 korisnika, a na kraju smo obilazili njih 75, što samo govori da je potreba za ovakvim projektom i dalje velika te se nadam da će novi natječaj biti raspisan što prije – rekao je Rončević.

IMG 3773 Custom

Više o samoj provedbi projekta “Zaželi 2 – Općina Čađavica” govorio je voditelj istog Igor Čiček.

– Program “Zaželi” dio je Operativnog programa “Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020”. Općina Čađavica se 23. rujna 2020. godine samostalno, kao nositelj projekta, prijavila na Poziv za dostavu projektnih prijedloga Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, gdje je HZZ bio posredničko tijelo. Tehničku pomoć u pripremi i pisanju projektne prijave pružila je VIDRA, Agencija za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije. Načelnik Rončević Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za provedbu projekta “Zaželi 2 – Općina Čađavica” potpisao je s Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, 22. 2. 2021. godine, ukupne vrijednost projekta je 917.350 kuna. Planirano vrijeme provedbe projekta bilo je od 22. 2. 2021. godine do 22. 3. 2022. godine, što je ukupno 13 mjeseci od datuma sklapanja Ugovora. Partneri projekta bili su Hrvatski zavod za zapošljavanje – Područni ured Virovitica i Centar za socijalnu skrb Slatina. Kroz sam projekt bilo je zaposleno deset žena, pripadnica ciljane skupine s područja općine Čađavica i jedan voditelj projekta, a obuhvaćeno je 75 krajnjih korisnika – rekao je Čiček.

IMG 3767 Custom

Cilj projekta je bio omogućiti radno sposobnim pripadnicama ranjivih skupina lakši pristup tržištu rada te povećanje kvalitete života krajnjih korisnika.

-Svojim radom i aktivnostima poboljšavale su kvalitetu života za 75 krajnjih korisnika kroz dostavu namirnica i lijekova, pripremu obroka, čišćenje, radove na okućnici, održavanjem higijene, razgovorom i edukacijom. Svih 10 zaposlenica prošlo je obrazovanje i osposobljavanje za poslove cvjećara-aranžera, koje je provelo POU Slatina, a što bi im trebalo pomoći u daljnjem snalaženju na tržištu rada. Odrađene je 12 podjela potrepština za osobnu higijenu i higijenu domaćinstava krajnjih korisnika koje smo nakon obavljene nabave odradili s tvrtkom Alca Zagreb d.o.o. Projekt je ostvario dvije važne socijalne komponente, s jedne strane zaposlene žene dobile su priliku raditi, a stariji i nemoćni najnužniju njegu i skrb – zaključio je Čiček.

IMG 3772 Custom

S nekoliko riječi o projektu, nazočnima obratila predstavnica Agencije za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije VIDRA Ena Komar, koja je istaknula kako su sredstva iz ovoga projekta zaista otišla u prave ruke te su utrošena za pomoć onima kojima je pomoć najpotrebnija.

– Projekt “Zaželi” je jedan od najpoželjnijih projekata na području svih općina i gradova na području naše županije, ali i cijele Hrvatske, te se nadamo njegovoj daljnjoj provedbi na svim razinama – istaknula je Ena Komar.

IMG 3775 Custom

Zadovoljstvo na kvalitetnoj provedbi projekta izrazio je predstojnik Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područnog ureda Virovitica Hrvoje Belobrk koji je tom prigodom posebne riječi hvale uputio zaposlenim ženama na izuzetno dobro obavljenom poslu koji bi možda i ljudi koji profesionalno obavljaju takve poslove puno teže odradili. Također, izrazio je nadu da će im kompetencije i nove socijalne, kognitivne, emocionalne i kreativne vještine stečene kroz ovaj projekt pomoći u pronalasku novog zaposlenja.

IMG 3776 Custom

Na kraju je svoja iskustva stečena kroz projekt s nazočnima podijelila Sandra Valpovac, jedna od zaposlenica projekta.

– Ovakav posao je na području naše općine, kao i na drugim područjima u Hrvatskoj prijeko potreban, ponajviše zbog tih starih i nemoćnih ljudi koji su ostavljeni i zaboravljeni, a kojima smo mi zaposlene žene u ovom projektu postale jedina svijetla točka u njihovim životima. Mi smo se zaista trudile što više olakšati im život te smo im pomagale u svemu, i više od onoga što je bilo predviđeno, a oni su sada ostavljeni nikome, iako im pomoć i dalje treba. Nekako je ljudski ne zaboraviti te ljude, te im i danas kada više nismo zaposlene besplatno obavljamo pojedine poslove poput plaćanja računa, podizanja lijekova, donošenja namirnica i slično. Stoga se nadam da će se projekt produžiti kako bi se mi ili neke druge žene mogle ponovno zaposliti i tim ljudima pružiti onakvu uslugu kakvu zaslužuju – rekla je Sandra Valpovac.

(www.icv.hr, adf, mf, foto: D. Fišli)

IMG 3769 Custom

PROMO

Povezane vijesti

Skip to content