“Našički cvijet” i Dan cerebralne paralize: Brinu o članovima već od njihova rođenja

Udruga osoba s invaliditetom  “Našički cvijet”  pridružila se danas (petak) organizacijama diljem svijeta u obilježavanju Svjetskog dana cerebralne paralize.

Ova udruga, koja broji 400 članova s cerebralnim oštećenjem, okupila je svoje članove u prostorijama Gradskog društva Crvenog križa Našice, gdje je održano predavanje o cerebralnoj  paralizi, njenim uzorcima, simptomima i mogućim terapijskim pristupima.

Predavanje je održala predsjednica Udruge Gordana Blagajac uz pomoć tajnika Mladena Došena. 

G. Blagajac rekla je kako se Udruga brine o osobama s invaliditetom od njihovog rođenja. Pravilnom terapijom, podrškom i obrazovanjem može se poboljšati kvaliteta života te omogućiti veća neovisnost osobama s cerebralnom paralizom, naglasila je. 
 
-U 65 zemalja obilježava se ovaj dan, a u cijelom svijetu ima oko 17 milijuna ljudi koji imaju cerebralnu paralizu. Samo u Hrvatskoj oko 25 tisuća ljudi živi s njom i različitim vrstama cerebralnih oštećenja.
IMG 20231006 104349
 
Ona je izuzetno težak, trajan i najčešći oblik tjelesnog invaliditeta koji se javlja u djetinjstvu. Ovim okupljanjem želimo potaknuti akcije vezane za osobe s cerebralnom paralizom kao i promjene u našoj zajednici, što je za naše članove iznimno važno.
 
Trudimo se da osobe s cerebralnom paralizom budu zbrinute od rođenja pa do najstarije životne dobi – istaknula je G. Blagajac.
 
VAŽNA IGRAONICA ZA DJECU 
 
Podsjetila je da ako se kod novorođenčadi i vrlo male djece utvrde oštećenja, roditelji imaju na raspolaganju Igraonicu koju financiraju Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te Grad Našice, koju koristi 35 djece iz Našica i okolnih općina.
 
-Pomoćnice u nastavi su u svim našim školama i okolnim općinama, gdje pružaju potporu tijekom osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja. Punoljetnim osobama svakodnevno pomažu osobni asistenti.
 
Na našem području imamo trideset osoba s cerebralnom paralizom koje imaju usluge osobne asistencije za stariju životnu dob. Po potrebi se uključuju i gerontodomaćice koje rade s oboljelima od lakših tipova cerebralne paralize – sustave pomoći obrazložila je Blagajac.
 
IMG 20231006 104535
 
Podršku Udruzi dao je i Matija Brkić, pročelnik Upravnog odjela za investicije i prostorno planiranje Grada Našica. 
 
-Grad Našice već dugi niz godina surađuje s Udrugom “Našički cvijet”, prvenstveno kroz projekt Igraonice, a sufinancirane su i neke druge aktivnosti te ćemo nastaviti odličnu suradnju.
 
U pripremi nam je projekt Centra za integraciju i razvoj u okviru kojeg će Udruga “Našički cvijet” dobiti nove prostore, koji će se nalaziti u Markovcu Našičkom, u zgradi bivše  Slavonke. Ovim projektom ćemo proširiti suradnju s Udrugom te ćemo i dalje nastaviti pomagati onima kojima je to prijeko potrebno – kazao je pročelnik Brkić.
 
(www.icv.hr, ak) 
 
 

 

PROMO

Povezane vijesti

Skip to content