U Zdencima održana tradicionalna 7. Fišijada: Još jednom pokazano bogatstvo slavonskog jelovnika

U organizaciji Športskog ribolovnog društva ”Linjak” i Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata Zdenci te pod pokroviteljstvom Općine, u središtu Zdenaca održana je tradicionalna, sedma po redu zdenačka Fišijada na Veliki petak.

Na Fišijadi nema natjecanja, nego je glavni cilj druženje i uživanje u poznatim slavonskim ribljim delicijama: fiš-paprikašu i šaranu s rašlji, a bilo je tu i pržene ribe na ulju koju su tradicionalno pripremali članovi Športskog ribolovnog kluba “Križnica” iz Pitomače. Manifestaciju su svoji dolaskom uveličali župan VPŽ Igor Andrović, njegov zamjenik Marijo Klement te saborski zastupnici Vesna Bedeković i Josip Đakić:

– Drago mi je da smo i ove godine uspjeli pripremiti ovu manifestaciju koja je ponovno okupila mnoštvo ljudi iz svih okolnih mjesta te mnoštvo Zdenčana. Riba je sama po sebi prepoznatljivost naše općine. Naime, baš na području naše općine imamo 800 hektara ribnjaka što nema niti jedna općina u županiji. Imamo vrhunske majstore spremanja fiš-paprikaša, a naši ribolovci su među najboljim majstorima pripreme šarana s rašlji u ovom dijelu Hrvatske. Hvala ŠRD-u Linjak i Udruzi branitelja na organizaciji te posebno hvala našem županu Igoru Androviću, njegovom zamjeniku Mariju Klementu te saborskim zastupnicima Vesni Bedeković i Josipu Đakiću koji su svojim dolaskom uveličali našu Fišijadu– rekao je načelnik općine Zdenci Tomislav Durmić.

Fišijada je sadržavala desetak kotlića fiša, mirisao je šaran s rašlji kao i pržena potkova šarana na ulju.

– Zdenčani su poznati kao iznimno vrijedni i radišni ljudi i uvijek mi je drago doći ovamo i porazgovarati s ljudima i posebno pohvaliti vrijedne udruge koja promoviraju svoj kraj, ali i cijelu Virovitičko-podravsku županiju. Riba je jedan od velikih prepoznatljivosti cijele županije, a posebno područja uz rijeku Dravu te ovog dijela koji je prebogat ribnjacima i u kojem se rade vrhunske riblje delicije. Ovo je velik korak da pokažemo to bogatstvo koje nam je Bogom dano. Svim Zdenčanima i svim ljudima ovog dijela županije želim sretan i blagoslovljen Uskrs– rekao je župan Igor Andrović.

Saborski zastupnik Josip Đakić također je pohvalio zdenačku Fišijadu koja okuplja velik broj ljudi i na najbolji mogući način promovira svoju općinu.

– Najvažnije je okupiti ljude, dati im prigodu da se malo u ovim vremenima opuste i uživaju u vrhunskim ribljim delicijama. Moram pohvaliti udruge koje ovo svake godine organiziraju te Općinu i načelnika koji su prepoznali važnost ovakvih događaja i dali svoju punu potporu– rekao je Đakić.

Središte Zdenaca na kraju je bilo prepuno, došli su ljudi doslovno iz svih krajeva županije te ovog dijela Slavonije i uživali u ribljim specijalitetima.

(www.icv.hr, vg) 

PROMO

Povezane vijesti

Skip to content