Na godišnjoj skupštini Svinjogojske udruge VPŽ o aktualnim problemima, razvoju svinjogojstva i planovima za 2024. godinu

Svinjogojska udruga Virovitičko-podravske županije, u društvenom domu u virovitičkom prigradskom naselju Taborište, večeras (utorak) je održala svoju redovnu godišnju izvještajnu skupštinu.

Skupština je u radnom dijelu usvojila izvješće o radu i financijsko izvješće za 2023. godinu, kao i plan rada te financijski plan za 2024. godinu.

-U protekloj godini imali smo velik broj aktivnosti, edukacija i radionica, a sve je počelo popularnim sajmom Viroexpo na kojemu smo sudjelovali kao izlagači te održali predavanje na temu prerade mesa na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima, a tom prigodom posjetili su nas i predstavnici Saveza svinjogojaca Slovačke. Naš štand bio je izuzetno posjećen, a posjetitelji su pokazali velik interes za svinjogojstvo i naše proizvode. U 2024. godini nastavili smo istim tempom, ponovno smo se predstavili na Viroexpu, a u planu su još odlasci na sajmove u drugim županijama, sastanci u Ministarstvu poljoprivrede, edukacije u suradnji s Upravom za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, kao i nastavak suradnje s drugim ovakvim udrugama u cilju razvoja svinjogojstva ne samo na području naše županije, već i cijele Hrvatske – rekla je tom prigodom predsjednica Svinjogojske udruge VPŽ Mirjana Bilović.

Bilović se potom osvrnula i na brojne probleme s kojima se susreće udruga, kao i njezini članovi kojih je na području VPŽ trenutno 28.

-Broj članova, s početnih šezdesetak, smanjio se na 28, sve manje ljudi želi se baviti svinjogojstvom. Problemi su veliki, krenuvši od troškova proizvodnje žitarica pa sve do problema sa zakupom poljoprivrednog zemljišta. Kada se sve zbroji i oduzme, riječ je o prilično skupom poslu, a uz sve to potrebno je i puno angažmana. Svinjogojci su angažirani doslovno 24 sata i nemaju pravo na godišnji odmor. Populacija koja hrani te životinje je većinom starija, a mladih i onih koji žele nastaviti posao svojih roditelja je jako malo. Ipak, na području naše županije imamo doista lijepih gospodarstava koja imaju budućnost, na kojima rade mladi ljudi koji taj posao žele i proširiti, odnosno baviti se preradom suhomesnatih proizvoda i zaokružiti cjelokupan proces na svom OPG-u i to je ono što nas veseli, budi optimizam i daje nadu u bolje sutra – istaknula je Bilović.

Rad skupštine pozdravili su gosti, predstavnici brojnih tvrtki i sponzora s kojima ova udruga ima odličnu suradnju te predstavnici Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu Davor Malić i Dragan Solić, a skupštinu je svojim dolaskom uveličao i prigodnim se riječima nazočnima obratio i Damir Jagić, predsjednik Središnjeg saveza udruga uzgajivača svinja Hrvatske.

Na skupštini je bilo riječi i o afričkoj svinjskoj kugi (ASK) koja se prošle godine po prvi put pojavila u Hrvatskoj, u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Podsjetimo, riječ je o virusnoj zaraznoj bolesti domaćih i divljih svinja. Nije opasna za ljude i druge životinje, ali kod svinja je gotovo 100 posto smrtonosna. Govorilo se tako o mjerama koje se provode za suzbijanje bolesti, načinu na koji se širi, planovima suzbijanja bolesti i što moraju učiniti svinjogojci ako uoče znakove bolesti, kao i o mjerama prevencije.

-Na afričku svinjsku kugu ljude smo upozoravali još 2018. godine kada smo i osnovali našu udrugu a ista se, na žalost, pojavila prošle godine u lipnju u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Iako se ova bolest nije pojavila na području Virovitičko-podravske županije, našim svinjogojcima drastično je smanjen broj životinja. U cijeloj toj priči, u suradnji s Upravnim odjelom za gospodarstvo i poljoprivredu Virovitičko-podravske županije i pročelnikom Bojanom Mijokom te u suradnji s nadležnim veterinarskim službama, dali smo si puno truda, sate i sate provodili na telefonu, obavještavali ljude o biosigurnosnim mjerama koje bi trebali provoditi na svojim gospodarstvima… Veseli me što se velika većina svinjogojaca pridržavala prevencijskih mjera, napravila rekategorizaciju svojih gospodarstava, poboljšala uvjete na istima, počela prijavljivati prijevoz i premještanje životinja i samim time puno je toga krenulo na bolje – zaključila je na kraju skupštine Mirjana Bilović.

Podsjetimo i da je do 15. svibnja moguće podnijeti zahtjev za potporu zbog narušenog proizvodnog potencijala uslijed provedbe naređenih mjera suzbijanja afričke svinjske kuge, a više o tome možete pročitati OVDJE.

(www.icv.hr, ts, foto: T. Szabo)

 

PROMO

Povezane vijesti

Skip to content