U organizaciji Udruge hrvatskih veterana Domovinskog rata 2. bojne 132. brigade te suorganizaciji Udruge hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a Virovitičko-podravske županije, Udruge hrvatskih branitelja dragovoljaca Domovinskog rata Duga Međa i HVIDRA-e Orahovica, danas, 20. svibnja, obilježena je 33. obljetnica pogibije petorice hrvatskih heroja u Modriči – Miroslava Međimurca, Zdravka Kevčića, Vlade Golika, Josipa Klobučara i Karla Stojakovića, koji su svoje mlade živote položili u Modriči 20. svibnja 1992. godine, a uz njihovu pogibiju teško su ranjeni Zdenko Kovačević i Zdravko Milobara.
Obilježavanje je započelo u ranim jutarnjim satima u središtu Orahovice kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima, startom tradicionalne memorijalne biciklističke vožnje Orahovica-Veliki Rastovac, a navedenu dionicu u dužini od 20 kilometara odvozilo je 20 biciklista. Bicikliste je na vožnju ispratio gradonačelnik Orahovice Saša Rister.
-Teško je danas pronaći riječi kojima bi se opisalo herojstvo i domoljublje ovih heroja koji su dali ono najsvetije od sebe, svoje živote, da bi mi ovdje danas mogli stajati u svojoj jedinoj i neovisnoj Hrvatskoj. Hvala im, kao i svim drugim hrvatskim braniteljima za sve što su učinili, a organizatorima svaka pohvala na ustrajnosti pripreme ovakvih obljetnica koje čuvaju uspomenu i istinu na Domovinski rat i svako ime hrvatskog branitelja – rekao je na ispraćaju biciklista gradonačelnik Rister.
Izaslanstva udruga organizatora potom su obišla grobna mjesta svih petorice vitezova te spomen bistu Zdravku Kevčiću u Kutovima.
-Tužno je ovo sjećanje na naše heroje koji će vječno živjeti u svima nama. Nama danas ostaje dužnost boriti se kao oni nekada, da se njihova imena i djelo nikada ne zaborave i da im čuvamo Hrvatsku, kako za njih, tako i generacije koje dolaze, da ju stvorimo još boljom i sigurnijom – rekao je ispred biste načelnik općine Zdenci Tomislav Durmić.
Tradicionalno, središnji komemorativni skup održan je ispred spomen obilježja Vladi Goliku i Josipu Klobučaru u Velikom Rastovcu, a nazočili su mu članovi obitelji i rodbina poginulih heroja, izaslanik ministra obrane Ivana Anušića, voditelj Područnog odjela za poslove obrane Virovitica Javor Bogati, izaslanik ministra hrvatskih branitelja generala Tome Medveda, Josip Slaćanin, predstojnica ureda Ministarstva hrvatskih branitelja u Virovitici Marina Kraljić, izaslanik župana VPŽ Igora Androvića, predsjednik ZUiČ HVIDRA-e i Odbora za branitelje VPŽ Mato Bubaš, novi načelnik općine domaćina Crnca Matija Grgurić i mnogi drugi.
Nakon odavanja počasti polaganjem vijenaca i lampiona, himnu su izveli učenici Osnovne škole Ivana Gorana Kovačića Zdenci – Područni odjel Veliki Rastovac, a potom se u ime organizatora obratio ratni zapovjednik 2. bojne 132. brigade Ivan Husnjak.
-Bila su to teška vremena. Obranili smo Papučko ratište, utvrdili crtu obrane u Ivanovcu i dobili zadatak otići u istočnu Posavinu i tamo obučiti pripadnike HVO-a kako bi se što uspješnije obranili. Nažalost, iz jedne mirne situacije, dečki su upali u zasjedu i dogodila se tragedija. Obitelji izražavam iskrenu sućut, nije im danas lako niti svaku godinu poslije ovog tužnog događaja, ali mi smo ponosni da smo imali takve hrabre i odvažne dečke u svom sastavu i uvijek ćemo ih se sjećati kao istinskih heroja – rekao je Husnjak.
Nakon njega obratio se i novoizabrani načelnik općine Crnac Matija Grgurić, dok se u ime župana Igora Androvića obratio njegov izaslanik Mato Bubaš odavši posebno poštovanje roditeljima i rodbini hrvatskih heroja te prenijevši riječi župana Androvića.
-Obiteljima je danas najteže, ali uz svu bol koju osjećaju, moraju u sebi imati i ponos što su dale ovakve sinove koji nisu pitali zašto i kamo, nego samo srcem branili domovinu. Igor Andrović prenio je poruku kako je ponosan što je na čelu županije u kojoj je počeo rat za slobodnu Hrvatsku, jer iz ove županije su potekli prvi pripadnici MUP-a i Zbora narodne garde. Krvlju i životima naših momaka iz naših postrojbi smo stvarali i tvorili Hrvatsku. Mi smo se vratili, ali ovi momci nažalost nisu i njihova imena su ponos, njih ćemo izgovarati uvijek s velikim poštovanjem i dok ih mi ovdje nazočni izgovaramo, oni će živjeti. Sve dok djeca kao danas budu pjevala i pričala, živjet će uspomena na sveti Domovinski rat i treba što više mladih uključivati u ove obljetnice jer to je najmanje što možemo činiti za ove dečke, za sve naše heroje. Ako netko ne zna što je bilo, neka Hrvatska pita ove heroje ovdje, oni će znati i rado prenijeti istinu – rekao je Bubaš.
Obratio se potom izaslanik ministra obrane Ivana Anušića, voditelj područnog odjela za poslove obrane Virovitica Javor Bogati.
-Ovo je poseban događaj koji pokazuje kako su hrvatski branitelji oduvijek bili primjer kako se voli i živi Domovina i zato je naša obveza i dužnost čuvati i prenositi istinu o njima i njihovim dijelima kako bi Domovinski rat vječno bio u svima nama i tako ćemo čuvati i budućnost naše Hrvatske – rekao je Bogati.
Izaslanik ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, Josip Slaćanin, naglasio je kako je Hrvatska, nažalost, puna ovakvih obljetnica koje se moraju održavati jer imena poginulih branitelja moraju živjeti vječno.
-Tih devedesetih, dragovoljci Domovinskog rata stavili su svoj život na kocku kako bi ostvarili tisućljetni san svih Hrvata. Svi mi koji smo preživjeli pamtimo Domovinski rat i pamtit ćemo ga vječno i mogu reći da se ne bojim da naše riječi neće biti ponavljane i istina čuvana jer uvijek na ovakvim obljetnicama ima mladih i djece i oni to cijene i poštuju. Tako naša braća koja su se borila u istočnoj Posavini nikada neće biti zaboravljena, jer ima nas još uvijek i moram zahvaliti organizatorima koji su sve ovo pripremili i doista mi je posebna čast što sam danas ovdje predstavnik Ministarstva hrvatskih branitelja koje će uvijek biti uz vas i ovakve događaje – zaključio je Slaćanin.
Ova, 33. obljetnica zaključena je služenjem svete mise u kapelici Uznesenja Blažene Djevice Marije u Velikom Rastovcu, a služio ju je župnik župe svetog Ivana Krstitelja Crnac velečasni Josip Vračarić.
(icv.hr, vg)