Ovogodišnje, 19. natjecanje orača Virovitičko-podravske županije, održat će se u subotu, 17. svibnja, na području općine Špišić Bukovica, točnije na poljoprivrednoj parceli uz cestu koja spaja naselja Lozan i Vukosavljevicu.

Tim povodom obišli smo budući natjecateljski teren gdje su u tijeku radovi kako bi sve bilo prema pravilima Svjetske oračke organizacije, odnosno Hrvatske udruge za organizaciju natjecanja orača. Tamo nas je dočekao načelnik općine Špišić Bukovica Hrvoje Miler koji već ima popriličnog iskustva s organizacijom županijskog natjecanja u oranju, tako da ni ove godine neće biti problema ili kašnjenja.

-Ovo će biti treći put kako se županijsko natjecanje orača održava u općini Špišić Bukovica, a u mom mandatu ovo mi je drugi put kako se susrećem s ovim zanimljivim natjecanjem. Teren je po prilici isti, kao i pravila, ali drago mi je što ćemo nakon osam godina ponovo moći uživati u vještinama naših orača, posebice onih mlađe generacije koji su stekli znanje od svojih roditelja i nastavljaju tradiciju kvalitetnog oranja. Vjerujem da će nas i vrijeme poslužiti i da će sve biti spremno do 16. svibnja kada će biti održan trening pred samo natjecanje koje je na rasporedu dan kasnije – rekao nam je Miler.

fotoBruno Sokele

Trenutno, na terenu koje je u zakupu jednog od najboljih uzgajivača ljekovitog bilja s područja Virovitičko-podravske županije – tvrtke DAM d.o.o. iz Lozana, traje berba kamilice, a tamo smo zatekli i vlasnika tvrtke Marijana Marekovića i njegovog sina Maria, inače direktora proizvodnje koji nam je u kratkim crtama opisao stanje na terenu.

-Započeli smo s branjem kamilice nešto ranije nego prošle godine jer vremenske prilike baš nam i ne idu na ruku. Ovdje imamo parcelu od nekih 100 hektara pod kamilicom, a jedan dio, od nekoliko hektara zemljišta, poslužit će za oračko natjecanje. Naravno, prije toga treba pobrati kamilicu i obaviti malčiranje tla – objasnio nam je Mario.

Napomenuo je da je kamilica i dalje težište njihove ukupne proizvodnje ljekovitog bilja.

-Kamilicu sadimo na ukupno 500 hektara zemljišta u našem zakupu i na oko 750 hektara kod naših kooperanata. Berba će trajati oko mjesec dana, a po sadašnjim spoznajama urod i kvaliteta su dobri, tako da vjerujem da ćemo u konačnici ubrati oko 750 do 800 kilograma po hektaru. Nakon branja kamilice krenut ćemo u pripremu zemljišta za zelenu gnojidbu te za neke posebne kulture, leguminoze i ostalo – dodao je Mario.

fotoBruno Sokele

Nije skrivao zadovoljstvo uspješnosti ove tvrtke.

-Ono što nas krasi i svrstava među najjače tvrtke u toj branši je činjenica da proizvodimo ljekovito bilje na kontrolirani i siguran način, a čiju kvalitetu jamče implementirani sustav kvalitete HACCP, ISO 9001:2008, uveden 2008. godine te sustav GLOBAL G.A.P. uveden 2015. godine. Osim u Hrvatskoj, uspješno poslujemo i na stranim tržištima te je 95 posto proizvodnje orijentirano izvozu. Proizvodnja je iznimno visoke kvalitete, čime se omogućuje izuzetna izvozna konkurentnost te se 95 posto prihoda ostvaruje kroz izvoz prerađenog ljekovitog bilja kao sirovine za proizvodnju čajeva. Za svoju preradu imamo dva zasebno odvojena preradbena pogona koji zasebno prerađuju konvencionalnu kamilicu i kamilicu proizvedenu prema načelima ekološke poljoprivrede. Tvrtka razvija strategiju primjene novih tehnologija u preradi ljekovitog bilja, usmjerenu modernizaciji postojećih proizvodnih procesa i daljnjem razvoju proizvoda prema zahtjevima kupaca, a godišnje u svojim pogonima preradimo oko 800 tona kamilice – otkrio nam je Mario Mareković kojeg, kao i njegovog oca Marijana, veseli činjenica da će se natjecanje najboljih orača u županiji održati na parceli koja je u njihovom zakupu.

(icv.hr, bs)

fotoBruno Sokele