Veleposlanik Japana, Njegova Ekselencija Wada Mitsuhiro, otvorio je 26. travnja u TIC-u Virovitica izložbu sedamdesetak bonsai drvaca, koje su iz svojih bogatih privatnih kolekcija izdvojili uzgajivači Zlatko Mlinarić, Dino Davidović, obitelj Fućkar i Tomislav Šipek. Oni su među rijetkima koji se na području Virovitice, a i šire, bave ovom “živom umjetnošću”, koja se odvija kroz višegodišnji proces, gdje se susreću hortikultura i umjetnost.
U modernoj virovitičkoj povijesti ovo je treća takva izložba, nakon Dvorca Pejačević, u kojem su po prvi put izlagači 1996. godine predstavili svoja drvca, kao i 2018. godine u Tehničkoj školi u Virovitici. Otvorena je minutom šutnje, u čast radu i djelu preminulog Svetog Oca, pape Franje, zbog čije je smrti danas proglašen Dan žalosti.
Najveću, raskošnu i posebnu izložbu bonsai drvaca podržali su župan Igor Andrović i gradonačelnik Ivica Kirin sa suradnicima, kao i gradska i županijska Turistička zajednica, a koje su prepoznale važnost i značaj ove japanske umjetnosti, brige o prirodi, ali i kulturne poveznice dvaju zemalja, koje danas bilježe 32 godine uspješne diplomatske suradnje.
Upravo tu poveznicu pohvalio je veleposlanik Wada Mishuro, koji je u subotu po prvi put posjetio Viroviticu i kojeg je, kako je napomenuo, iznenadila razina njegovanja japanske kulture u Hrvatskoj, a koja je iz Japana prigrlila ljubav prema haiku poeziji, borilačkim vještinama, ali i umjetnost bonsaia te zahvalio entuzijastima koji uzgajaju bonsai drvca, kao i organizatorima koji ih podržavaju i koji su omogućili ostvarenje izložbe.
BONSAI I PRIJATELJSTVO
-Ugodno sam iznenađen vašim izlagačima i kvalitetom i vrstama drveća, poveznicom Hrvatske i Japana. Za uzgoj bonsai drvca treba jako puno vremena i strpljenja. Svako drvce počinje svoj život kao mala stabljika kojoj, ako joj date dovoljno brige i njege, može izrasti u starijoj dobi i postati živo umjetničko djelo. S druge strane, ako ju zanemarujete, brzo će postati ruševna i vjerojatno će uvenuti, odnosno umrijeti.
Tako je i sa prijateljstvom između ljudi ili zemalja – ako ih njegujemo i radimo na njima, prijateljstva će rasti i postat će sve jača, kao i bonsai drvce. Što se tiče Japana i Hrvatske, naše su zemlje više puta u prošlosti potvrdile snažne međusobne veze i suradnju, koja se nastavlja i današnjom izložbom – rekao je veleposlanik Mishuro.
Župan Igor Andrović rekao je kako su bonsai drvca koja su danas izložena u TIC-u određena preslika cijele Virovitičko-podravske županije, “zelene”, zbog svojih šuma i prirodnih ljepota. Pohvalio je bogatstvo koje izložba donosi, posvećenost u uzgoju i raznolikost vrsta koje se mogu razgledati tijekom dana.
-Bonsai na neki način omogućuje suživot čovjeka i drveta i vjerujem da je onima koji uzgajaju drvca to ujedno i odmor za tijelo, kao i za dušu. Volio bih kada bi izložba bila češće organizirana i to na razini županije, kako bi u ovoj umjetnosti mogli uživati svi stanovnici Virovitičko-podravske županije – istaknuo je župan I. Andrović.
Budući da je današnja izložba humanitarnog karaktera – dva bonsai drvca namijenjena su digitalnoj aukciji, a prihod će ići Udruzi Veliko srce Malom srcu, župan i gradonačelnik pohvalili su i ovu inicijativu uzgajivača, osobito u kontekstu vremena, truda, ljubavi i požrtvovnosti koja je potrebna u uzgoj jednog drvca, a koji traje i po nekoliko desetljeća.
-Danas ovdje imamo prilike vidjeti bonsai drvca stara po dvadeset i više godina, jedno je staro 41. Razmišljajući u kontekstu da je netko punih 41 godinu svaki dan to drvce obilazio, njegovao, čuvao, brinuo se za njega, možemo iskazati samo poštovanje prema toj ljubavi i trudu te onom dijelu kulture koja, rekao bih, pokazuje pravo lice Japana svijetu i danas.
Promatrajući oblike, korijenje, krošnje, vidi se da je svako drvce jedna posebna filozofija kojom je stvarano, a osobno sam ostao iznenađen “našim” grabom, drvetom kojim obiluju naše šume, ali je na ovoj izložbi prikazan u jednom novom obliku. U pojedinim dijelovima grada oblikovali smo tzv. minijaturna drveća, kako bi ih građani mogli doživjeti i uživati u njima, a današnja izložba otvorila nam je nove perspektive i ideje za uređenje grada u vidu ovakvih prirodnih i prekrasnih minijatura – rekao je gradonačelnik Ivica Kirin.
BOR, MASLINA, DRVO TISUĆU ZVIJEZDA
Posjetitelji na izložbi imaju prilike vidjeti na različite načine oblikovana drvca koja upravo zbog posebne usmjerenosti korijenja, grana i krošnji predstavljaju priču za sebe. Među njima su, primjerice, bor, javor, ariš, brijest, tisa, klen, ginko, bukva, šljiva, mušmulica, medvjeđa ljeska, likvidambar, grab, maklura, mirta, drvo tisuću zvijezda, vrba, rašeljka, vatreni trn i brojni drugi.
Neka od drvca imaju bogatu povijest i starija su i od nekih današnjih izlagača, a dom su im umjesto gorja, planine, šume i obale upravo naša slavonska dvorišta. Tijekom zime drvca su presađena u zemlju, a na proljeće opet svoj dom nalaze u prepoznatljivim i pomno biranim posudama koje im jamče optimalne uvjete za rast i razvoj tijekom godine.
Bonsai mora zadovoljiti ne samo biološke uvjete, da je drvo zdravo i autentično, već i estetske norme koje propisuju da mora imati lijep i razgranat korijen sa svih strana, deblo koje najšire mora biti uz tlo, a u visinu se sužava te krošnja koja bi trebala biti specifično oblikovana. Dino Davidović, jedan od izlagača i inicijatora izložbe, kaže da s drvcem treba postupati s pažnjom i strpljenjem.
Četvorica entuzijasta danas su na poseban način, simboličnim poklonom, zahvalili doajenu uzgoja bonsai drvaca u Virovitici, Zlatku Šafaru, koji ovaj put ne sudjeluje s drvcima na izložbi, već se njegov utjecaj na ljubav prema oblikovanju i njezi bonsaija, a koju je prenio na druge, očituje izloške kolega na izložbi. Bez njega, njegovog znanja, podrške i savjeta, krug uzgajivača bonsai drvaca bio bi još manji, odnosno – možda ga ne bi ni bilo na našem području, poručili su.
Što se same njege drvca tiče, D. Davidović kaže kako je zimski period u znaku bez neke veće brige za drvce, dok će svoj intenzivan rast doživjeti za koji tjedan, sredinom svibnja i kolovoza.
-Tada ih je potrebno dodatno oblikovati i ošišati, a ljeti ih čuvamo od ekstremnih vremenskih uvjeta, što znači i zalijevanje po tri puta dnevno i slično. Svaki bonsai koji je danas izložen je poseban, svaka je vrsta specifična na svoj način i ovdje se doslovno ostvaruje poslovica da je ljepota u oku promatrača. Ja sam se iznenadio svojim primjerkom koji je privukao djecu i to u velikom broju, a, iskreno nisam ga ni planirao donijeti na izložbu, no drago mi je da se posjetiteljima sviđa.
DIVLJENJE I POHVALE
Meni su naravno najdraži oni koji su najduže sa mnom, neki i više od 27 godina, koje sam dobio na poklon i koji su me i potaknuli da se bavim uzgojem. Ovdje danas možemo vidjeti različita drvca, od kojih, kada dosegnu fiziološku zrelost, neke vrste cvjetaju, potom donose sjeme, odnosno male plodove – rekao je D. Davidović. Među takvim vrstama danas je i mala divlja mušmula.
Svijet u posudi izmamio je mnogobrojne uzdahe, divljenja, pohvale uzgajivačima koji su strpljivo odgovarali na pitanja o vremenu potrebnom za uzgoj, opremi, materijalima.
Uzgajivači su posjetitelje proveli kroz svoj svijet drvaca koja mogu nastati iz sjemena, mogu biti cijepljena ili izvađeni iz šume ili planinskog područja. Svatko tko se želi baviti bonsaijem, mora znati da mu je najvrjednija valuta koje će u njega uložiti – vrijeme, kažu, jer, i najbrže formirano drvce, koje nastaje vađenjem iz šume ili živice, traži nekoliko godina posvećenosti.
Izreka kaže kako bonsai najbolje raste u sjeni svog vrtlara. Isto tako, legenda kaže kako su samuraji nakon svake borbe trčali sa škaricama do svojeg drvca kako bi mu dali potrebnu njegu. I nekad moćni ratnici znali su prepoznati važnost minijaturnog drvca zbog velikog bogatstva za um i dušu koje donosi, a sve su to posjetiteljima u TIC-u na razgledavanje i divljenje ponudili virovitički uzgajivači.
Izložba traje do 19 sati, kada završava i digitalna aukcija za dva drvca, namijenjena za pomoć Udruzi Veliko srce malom srcu, a čija je predsjednica podružnice za Virovitičko-podravsku županiju, Irena Gros, prepuna emocija, zahvalila organizatorima i uzgajivačima što su odabrali upravo njihovu udrugu za ovaj humanitarni čin.
-Zahvaljujem u ime sve djece, roditelja i članova udruge. Ovo je veliki događaj za sve, ja po prvi put u životu vidim bonsai drvo i mogu samo reći da je divljenja vrijedna ljubav uložena u njihov uzgoj. To je svijet koji odiše posebnim mirom i koji nas se jako dojmio. Svaki prilog će dobro doći radu naše udruge, novac će biti utrošen na prijeko potrebna sredstva kojima ćemo djeci omogući što adekvatnije liječenje u Hrvatskoj – rekla je I. Gros.
Zavirite u galeriju i otkrijte u čemu je tajna bonsai drvaca, koja i danas povezuje svijet.
(icv.hr, mlo)