Na prestižnom međunarodnom natjecanju Croatia Rescue Challenge, koje se 6. i 7. lipnja održavalo u Karlovcu, među 32 ekipe iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Češke, Španjolske i Austrije, po prvi puta sudjelovala je i Javna vatrogasna postrojba Virovitica – i to s više nego zapaženim nastupom.
Tim JVP Virovitica, koji čine Ivan Cmrečnjak, Ivan Majtanić, Filip Rajković, Matej Marčeta, zapovjednik Robert Teskera, rezervni član Boris Tomšić, te dr. Ivonne Ana Žilić, specijalizantica hitne medicine, natjecao se u vrlo zahtjevnoj vježbi tehničke intervencije spašavanja unesrećene osobe iz vozila – prema strogim međunarodnim pravilima i u unaprijed nepoznatom scenariju.
– Naš nastup bio je odličan, uz nekoliko manjih grešaka. Dobili smo pohvale sudaca za inovativne tehnike koje smo prikazali, ali, naravno, bilo je i konstruktivnih kritika koje ćemo uvažiti u daljnjem radu. Za prvi nastup na ovakvom međunarodnom izazovu, više smo nego zadovoljni – rekao je zamjenik zapovjednika Boris Tomšić
Nakon izlaska na stazu, tim ima samo 20 minuta za kompletnu intervenciju – od osiguranja mjesta nesreće do medicinske obrade unesrećenog. A natjecanje im nimalo nisu olakšali ni vremenski uvjeti – sve su odradili pod punom opremom na 32°C.
Sav trud nije prošao nezabilježeno jer su virovitičani, kao debitanti, od strane međunarodnih sudaca ocijenjeni kao – perspektivan tim – što je najveća pohvala koju su mogli dobiti.
Pozitivni dojmovi i kvalitetan nastup JVP Virovitica već su urodili plodom – tim je dobio konkretne pozive na natjecanja u Ljubljani i Tuzli, gdje ih kolege žele ugostiti zbog razmjene iskustava i poduke u inovativnim tehnikama koje su demonstrirali. Očekuju se i dodatni pozivi iz Austrije, Njemačke i Belgije, što je jasan znak da su se Virovitičani predstavili u najboljem svjetlu.
Pobjedu na natjecanju odnijeli su domaćini iz Karlovca, a službeni rezultati i rang lista bit će objavljeni uskoro.
(icv.hr, mp)