U prostoru Općine Đurđenovac u ponedjeljak, 31. ožujka boravio je ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić sa suradnicima, državnim tajnicima Tugomirom Majdakom i Ivanom Matijevićem, a glavna tema sastanka bila je nezapamćena poplava na području ove općine, posebno u mjestu Đurđenovac.
Ministru Vlajčiću domaćini su bili načelnik Hrvoje Topalović i župan Osječko-baranjske županije Mato Lukić koji su u uvodu sastanka upoznali ministra sa svim nedaćama s kojima se sastala ova općina u velikom naletu bujične poplave.
– Želim se prvo zahvaliti svim službama, građanima volonterima i načelniku Hrvoju Topaloviću koji su se nadljudskim silama borili da spase sve što se spasiti može. Ubrzo su stigle i naše županijske snage Civilne zaštite, angažirali smo HGSS i vatrogasce s područja cijele županije koji su vrlo brzo stigli u Đurđenovac na intervencije. Kada se nešto ovako iznenadno dogodi, dakle ovakva bujica koja je na kraju iznjedrila na sreću samo materijalnu štetu jer nije bilo ljudskih žrtava niti ugroze za životinje, puno nam znači potpora Vlade Republike Hrvatske, ministara koji su stalno bili s nama u kontaktu i pomagali koliko su mogli – započeo je župan Mato Lukić.
Župan je potom naglasio da slijedi procjena šteta na domaćinstvima i poljoprivrednim površinama.
– Ministar je sa svojim suradnicima ovdje u posjeti potvrdio kako Vlada čini sve kako bi stanovnici što bezbolnije prevladali sve ovo što ih je snašlo. Već u utorak, 1. travnja imamo sjednicu Stožera Civilne zaštite Osječko-baranjske županije sa svim stručnim službama koje će na terenu odraditi procjene uključujući i Zavod za javno zdravstvo s procjenom ispitivanja kvalitete vode za piće i svih onih stambenih prostora koje je poplava zahvatila i provjeriti zdravstveno stanje istih. Za vrijeme sjednice Stožera, županijske službe će pripremiti administracijski dio kako bi smo odmah mogli proglasiti prirodnu nepogodu za ovo područje – zaključio je Lukić.
Ministar David Vlajčić naglasio je kako Vlada RH od prvih dana brine o stradalim područjima i već priprema paket mjera za pomoć, a kako je njegov dolazak potvrda tome i način da se i sam upozna sa svim događanjima na području općine Đurđenovac.
-Teško je slušati sve ovo što se ovdje događalo, ali drago mi je da je Stožer bio dobro i stručno organiziran i posebno da je sve prošlo bez ljudskih žrtava i uginuća životinja. Slijede paketi mjera Vlade za pomoć stradalim kućanstvima kako u stambenom, tako naravno i poljoprivrednom segmentu – naglasio je ministar.
Načelnik Hrvoje Topalović prisjetio se svih ovih teških trenutaka rekavši kako su iza mještana Đurđenovca tri neprospavane noći.
-Više od 200 stambenih objekata je stradalo u poplavi, odnosno izravno bilo u dodiru s vodom, u više od 100 kuća je voda prodrla te ušla u više od 30 poslovnih objekata. Štete su velike, o poljoprivrednim nasadima da ne pričam, ali moram reći da smo se borili svim silama i od srca se zahvaljujem svim službama, vatrogascima, Civilnoj zaštiti, građanima volonterima i svima koji su došli sa svih strana kako bi pomogli i posebno veliko hvala našem županu Mati Lukiću koji je prvu večer, nakon samo 45 minuta, stigao iz Osijeka i radio sve, čak sudjelovao u samoj obrani od poplave i danas čini sve kako bi nam pomogao – rekao je Topalović.
Načelnik je naglasio kako se niti najstariji mještani ne sjećaju ovakvog naglog izlijevanja vode.
-Rođeni sam Đurđenovčanin, moja supruga također, svi moji i njeni preci i nitko ne pamti ovakvu poplavu u središtu Đurđenovca, to je stvarno bilo nevjerojatno i doista smo iz svog ovog zla izvukli maksimum spasa. Ono što je važno, svake godine se poduzima nešto da se ovakve stvari ne događaju, konkretno prije desetak godina bile su neke poplave u našoj općini posebno u naselju Bokšić Lug gdje smo potom na inicijativu direktora Hrvatskih voda Zorana Đurokovića i mene osobno pokrenuli projekt akumulacije Švajcerija koja se nalazi iznad đurđenovačkih ribnjaka i koja je danas prihvatila više od 4000 m3 vode, dakle spasila puno toga. Napravljeni su i nasipi duž praktično cijele površine koju pokriva potok Marjanac, a u Bokšić Lugu je pri kraju izgradnja nove akumulacije i vjerujem da tim naporima, koliko god je moguće, doprinosimo smanjenju poplava i zaštiti naših mještana. Svjesni smo klimatskih promjena, ovo što se nama dogodilo nitko nije mogao predvidjeti, ali nadamo se da ovim činimo sve za pomoć našim žiteljima – istaknuo je Topalović.
Zaključio je kako je sada pred svima puno intervencija, kada se voda napokon povukla, slijedi nova velika borba na sanaciji šteta.
-Već danas smo počeli s podjelom isušivača vlage kako bi našim žiteljima omogućili da što prije izvuku vlagu iz svojih domova i poslovnih prostora, a u tijeku utorka dolazi novi kontingent tih isušivača i sve ono još što bude trebalo osigurat će Županija i Općina. Pred nama su teški dani, potrebno je otkloniti sve moguće uzroke zaraze, stvoriti sve higijenske preduvjete, dezinficirati sve prostore i nakon proglašenja prirodne nepogode krećemo u procjenu šteta kako bi dobili pravu sliku stanja na području općine i što više pomogli našim mještanima – rekao je Topalović.
(icv.hr, vg, foto: V. Grgurić i Stožer Civilne zaštite OBŽ)