VIDEO I FOTO Sopjansko lilanje na “Ivanje” nastavak je drevne tradicije

Sopje, mjesto nedaleko Slatine, već je dobro poznato po “Dravskom proljeću”, manifestaciji hrvatske baštine koja na jedinstveni način povezuje pripadnike hrvatskoga naroda s lijeve i desne obale Drave. Manje je, međutim, poznato da se u Sopju svakog 23. lipnja, večer uoči blagdana Rođenja Ivana Krstitelja, održava i manifestacija koju su jednostavno nazvali Ivanje. Ivanje je prastari običaj slavenskih naroda kojim se obilježava ljetni solsticij, najdulji dan i najkraća noć u godini. Tradicija različitih običaja počiva na drevnom vjerovanju da se njima može osigurati zdravlje ljudi, dobri usjevi i dugo ljeto. I dok se u mnogim krajevima Ivanje prepoznaje po krijesovima, u Sopju je to lilanje.

Običajem lilanja mladići su se pred djevojkama nadmetali koji će od njih najljepše i najbolje napraviti lilu i početi se udvarati djevojci. Lila je dulji ili kraći štap s rašljama napunjenim učvršćenom slamom. Slama se zapali i mladići lilaju, što znači vrte štap s takvom buktinjom oko sebe. U lilanju je važno i kakav je plamen, i koliko dugo gori zapaljena slama, i kako mladić vrti štap. Obično se to radilo u večernjim satima, kad vatra najviše dolazi do izražaja, pa se tako pokazuje i njezino veliko značenje u životu čovjeka.

Upravo su ti stari običaji temelj sopjanskog Ivanja, jer, kako kažu stariji Sopjani, ”ako izumru običaji, izumrijet će i selo”. Tako je bilo i u subotu navečer kada su se kod zgrade Općine okupila djeca, mladi i stari. Ivanje 2018. je svečano otvorio načelnik Općine Sopje Berislav Androš, a uz taktove ”Dravskih valova” čitala se poezija spojanskog preminulog pisca Ivana Benaka, kuhao grah za sve posjetitelje manifestacije, preskakala se vatra, na stari tradicionalan način pucale pucavke (kokice) na otvorenoj vatri u drvenom situ sa metalnom mrežom, koje je nekada služilo za prosijavanje brašna raznih žitarica, no svi su najviše čekali lilanje koje je započelo kada se tama već dobro spustila nad selo.

Nakon lilanja, načelnik Bersilav Androš uručio je najmlađim natjecateljima i recitatorima prigodne poklone.

– Ovogodišnje je Ivanje prošlo iznad svih očekivanja, jer se okupilo oko 200 Sopjana i stanovnika ostalih mjesta s područja naše općine, što je pokazatelj kako ljudi našeg kraja štuju svoje običaje. I dalje ćemo nastaviti sa organiziranjem Ivanja koje je ove godine organizirala Općina i KUD Podravac. Naravno, želja nam je da se u organizaciju priključe i ostala društva i udruge s područja naše općine kako bi ova manifestacija dobila na još većem značaju. U lilanju se natjecalo oko dvadeset dječaka, ali i starijih, a naše su vrijedne Sopjanke pucale pucavke, kokice, koje su dijelile svim gostima. Zadovoljan sam sa organizacijom i odazivom ljudi i nadam se da ćemo tako nastaviti ubuduće – rekao je načelnik Općine Sopje Berislav Androš koji se i sam oprobao u lilanju i pucanju pucavki, ne skrivajući zadovoljstvo velikim odazivom posjetitelja ovogodišnjeg Ivanja.

(www.icv.hr, ADF)

[g-gallery gid=”464944″]

- PROMO -

 

 

Povezane vijesti

Skip to content