VIDEO: MIR I DOBRO Policija pozvala na blagdane bez pirotehničkih sredstava

Foto: M. Lovrenc

Predstavnici PU virovitičko-podravske održali su danas (četvrtak) konferenciju za novinare na kojoj su medijima predstavili akciju „Mir i dobro“, a koja se na području cijele Hrvatske od 1993. godine provodi od 15. prosinca do 8. siječnja. Cilj akcije je osigurati dostojanstvene i mirne blagdane te smanjiti broj ozljeda uslijed nestručnog, neopreznog i nezakonitog rukovanja pirotehničkim sredstvima u predblagdansko i blagdansko vrijeme.

Stanje sigurnosti, što se ozljeda uzrokovanih pirotehnikom tiče, na području naše županije unatrag nekoliko godina je i više nego zadovoljavajuće, ocijenio je glasnogovornik Josip Štajdohar. Rekao je kako u posljednje četiri godine PU virovitičko-podravska broji ukupno četiri ozlijeđene osobe, stradale od pirotehničkih sredstava, u dobi od 6 do 55 godina.

-Otkako se provodi ova akcija, naša PU nije imala većih problema što se tiče zloupotrebe pirotehničkih sredstava, a srećom, nije bilo niti zloupotrebe oružja ni drugih ubojitih tvari – zadovoljno je istaknuo J. Štajdohar.

SIGURNA JAVNA OKUPLJANJA

Marcel Štrok, voditelj odsjeka za javni red pri PU Virovitičko-podravskoj, istaknuo je kako će i ove godine policija osiguravati sva ona mjesta na kojima se očekuje veći broj ljudi te da je stanje sigurnosti na našoj županiji i na tom području unatrag nekoliko godina zadovoljavajuće.

-Na području PU ćemo imati cijeli niz javnih manifestacija, odnosno dočeka nove godine na otvorenome, a po župama će se tijekom Badnjaka i Božića ljudi okupljati na misama. Na svim onim lokacijama na kojima će se okupljati veći broj građana poduzeli smo sve preventivne mjere te osigurali dovoljan broj policijskih službenika, kako u odori, tako i u civilu, a koji će poduzeti sve što je u našoj nadležnosti da svi blagdanski dani prođu u miru i ne bude narušavanja javnog reda i mira, a tako i pirotehničkih sredstava, posebno onih koji nisu dozvoljeni – naglasio je M. Štrok.

O vrstama pirotehničkih sredstava, opasnostima i potrebama poštivanja uputa govorio je voditelj inspektorata unutarnjih poslova Darko Mikolić.

PREVENTIVNI VIDEO

Policijska službenica za prevenciju Ana Kratofil Katić predstavila je video MUP-a namijenjen školama i obrazovnim institucijama, a s ciljem upozoriti prvenstveno djecu i mlade na opasnosti neoprezne upotrebe petardi i drugih pirotehničkih sredstava u blagdansko vrijeme. U razgovoru s policijom, inspektoratom, ali i liječnicima, mladi voditelj publiku vodi kroz ovu temu, a o kojoj možda najbolje govore fotografije ozlijeđenih. (www.icv.hr, mlo)