FOTO Održano tradicionalno feričanačko “Vince” s oko 1000 ljudi u vinogradima Feravina

U Feričancima je Vince kako ga oni zovu, praznik vina, pravog slavonskog proizvoda i plodne slavonske ravnice, dobre pjesme i tamburice i prije svega ljudskosti i prijateljstva.

Tradicionalnom feričanačkom Vincevu i ove godine organizaciju potpisuje tvrtka Osilovac d.o.o. Feričanci, članica NEXE grupe u čijem je sastavu vinarija Feravino te Općina Feričanci. Vince je započelo tradicionalnim ocjenjivanjem mladih vina malih proizvođača iz berbe 2018., u organizaciji tvrtke Feravino d.o.o. Feričanci i Udruge vinogradara, vinara i voćara Feričanci.

Pobjednik u kategoriji rose vina i ujedno šampion “Feričanačkog vinca 2019.” je rose Zdenka Bilandžića iz Feričanaca. U kategoriji bijelih vina najbolje ocijenjeno je vino graševina Zvonka Katavića iz Zoljana. U kategoriji crnih vina pobjeda je pripala Predragu Čuiću iz Našica za vino frankovka.

-Uzorci su bili izuzetni, na njima se vidjelo da su poslovi u podrumima bili jako dobro odrađeni. Ukupno je bilo 33 uzorka i iznimno smo zadovoljni na naše male proizvođače – rekla je Antonija Čeme, enologinja Feravina i predsjednica ocjenjivačkog povjerenstva.

Feričanačko Vince nastavljeno je na sam dan blagdana u pogonu vinarije Feravino gdje je upriličena degustacija i obilazak postrojenja u pratnji mladih enologa. Središnja proslava i ove godine bila je u vinogradima Božilovac gdje je oko 1000 ljudi uživalo u vrhunskim vinima Feravina i prepoznatljivim slavonskim delicijama.

-Prelijepo je danas biti ovdje kod nas u Feričancima, čak nas je i vrijeme počastilo pravim zimskim uvjetima, istina malo je za promet otežano, ali kada dođeš ovdje onda ti je drago da si došao. Mogu reći da je svaka godina u Feravinu sve bolja i bolja, evo ono što je najbitnije u protekloj smo imali i rast prihoda, što znači da je izuzetno porastao i izvoz. Sada smo negdje na 18 zemalja i profilirali smo se dakle na tržištu i sve više nas kupaca percipira i prepoznaju sva naša vina. Izašli smo i s nekim novim pjenušcima, charmat metodom, riječ je o dva nova brenda Grasecco i Francesca i na to smo osobno ponosni. Planovi za budućnost su veliki, uvijek mora biti bolje i više, razvijamo i neke nove etikete, nove brendove i dosta ćemo se fokusirati na turizam, ponajviše na hotelske lance gdje do sada nismo bili prisutni – rekao je Luka Vrga, direktor prodaje i marketinga Feravina.

Predsjednik Uprave tvrtke Osilovac Ivan Maričić osvrnuo se na sam tijek Vinca kao prepoznatljivog turističkog brenda ovoga kraja.

-Počeli smo u našoj vinariji gdje smo prikazali jednu našu veliku investiciju koju smo završili u travnju prošle godine,a riječ je o kompletnom opremanju proizvodnog dijela podruma, od primarne prerade do punionice. Evo i snijeg nam je dao puni ugođaj na našem Božilovcu, čak smo i šator postavili s panoramskim pogledom na naše vinograde i vjerujem da su svi uživali. Što se tiče samih vinograda, rezidba jer krenula, što znači i prvi pripreme za berbu 2019. I zapravo jedva čekamo nove rezultate – rekao je Maričić.

Predsjednik Uprave NEXE grupe Ivan Ergović naglasio je također dobru vinarsku godinu.

-Siguran sam da je nova tehnologija koju smo kupili i s kojom radimo dala fantastične rezultate, imamo mlade enologe, našeg vrijednog kolegu suradnika iz Slovenije, Matjaža Lemuta i definitivno da ćemo u budućnosti biti još bolji. Imamo nove nasade, slijedi nova investicija u skladišta za vino, mehanizacija za vinograde, zaista nam je cilj da budemo najbolji u regiji i sve radimo u tom cilju. Veliku stvar je napravila ova naša mala općina Feričanci u vidu velikog ulaganja u Feravino i Osilovac, a evo naša Osječko-baranjska županija je izgradila asfaltnu cesta prema Božilovcu u sklopu Vinske duge 8,5 kilometara koja ide kroz naše vinograde i to će biti prvi valjani betonski kolnik u Hrvatskoj – rekao je Ergović.

Matjaž Lemut, enolog iz Slovenije stalni je suradnik Feravina.

-Već četiri godine dolazim u Feričance i Feravino i nekako sam uz ovu grupu koja radi velike promjene posebno u vinogradima i vinima i tržištu pronašao dobre uvjete za rad. Kada bih usporedio vina hrvatske i Slovenije, velika ja razlika u tome što Hrvatska ima sjajno turističko tržište, ali Slovenija ima možda malo dužu vinsku kulturu. Ali obje zemlje imaju sjajn vina s kojima se mogu ponositi i osvojiti svijet – rekao je Lemut.

U nazočnosti članova HKD Manuel Feričanci i brojnih gostiju, obred blagoslova vinograda obavio je feričanački župnik vlč. Vicko Obradović, a simboličnu rezidbu trsova obavili su predsjednik Uprave NEXE Grupe Ivan Ergović, bivši predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić te gost enolog iz Slovenije Matjaž Lemut. Nakon blagoslova vinograda, održano je i tradicionalno natjecanje u rezidbi vinove loze.

Prvo mjesto osvojila je Marijeta Šipoš iz Feričanaca, drugi je bio Ivan Jukić iz Valenovca, a treće mjesto osvojila je Mira Šipoš iz Valenovca. Feričanačko Vince još se jednom pokazalo kao sjajn turistički brend ne samo Feričanaca nego cijelog šireg našičkog područja jer u Božilovac su pristigli ljudi iz Slovenije, BIH, Srbije te gotovo cijele Hrvatske koji su ostali oduševljeni viđenim i kušanim.

-Ovo je tradicionalna godišnja manifestacija na koju smo svi ponosni. Mi smo naravno tu pomoći koliko možemo. Evo ove godine je Općina dobila gotovo 9 milijuna kuna za uređenje vinskih cesta prema Goveđoj glavi što će biti velika stvar ne samo za Feravino nego i ostale male proizvođače koji se nalaze na ovom potezu. To je potez kao i naša suradnja na ovoj manifestaciji, u našem velikom cilju kako općine tako i naše županije, a to je razvoj kontinentalnog turizma. Veliki broj gostiju je danas ovdje i drago mi ja da mogu kušati ne samo našu kraljicu frankovku nego i ostala vina.

Svakako moram pohvaliti i naše udruge koje participiraju u općinskom proračunu, koje su na Vincevu uvijek aktivne i odrade velik posao kao što su KUD Manuel, Župa Feričanci i drugi – zaključio je načelnik općine Feričanci Marko Knežević.

(www.icv.hr, vg, foto: V. Grgurić)