UDRUGA MALIH DIONIČARA – UDJELIČARA TVINA Na pressici govorili o stanju u Tvinu i najnovijim sudskim odlukama

Članovi Udruge malih dioničara – udjeličara Tvina d.o.o. održali su jučer (ponedjeljak) konferenciju za novinare na kojoj su govorili o najnovijim događajima u Tvinu, najnovijim sudskim odlukama, izvanrednoj skupštini koja je održana prije desetak dana te o aktivnostima Udruge, a vezano uz planove za budućnost.

Goran Hercigonja, predsjednik Udruge, istaknuo je kako trenutno broje 30 aktivnih članova kao organizatora same Udruge, dok je broj dioničara, odnosno udjeličara koje zastupaju na Skupštini, kaže, veći od 800, zahvaljujući punomoćima za zastupanje. Govorio je o nepravilnostima vezanima uz izvanrednu skupštinu trgovačkog društva Tvin d.o.o., a koja je održana 19. travnja ove godine.

pressica

PREKINUTA SKUPŠTINA

Na toj skupštini trebao je biti izabran novi predsjednik Skupštine i novi Nadzorni odbor, budući da postojećem odboru mandat izlazi 22. svibnja. Udruga malih dioničara-udjeličara Tvina željela je da se u okviru dnevnog reda pročita i „svježa“ odluka Trgovačkog suda u Bjelovaru, a koji je 18. travnja ove godine nepravomoćno presudio da su ništetne sve odluke posljednje skupštine društva, a koja je održana 29. lipnja prošle godine.

Samim tim, smatraju u Udruzi, i sve sljedeće odluke Skupštine bile bi nezakonite. – Prije održavanja skupštine postojala je prvostupanjska odluka Trgovačkog suda, no nju se nije poštovalo. Došlo je do ponovnog nepoštivanja odluka Trgovačkog suda, gdje su priznate nevažeće punomoći direktoru Slamiću i članovima njegove ekipe, a nisu priznate punomoću Udruge i članova naše Udruge pri glasanju, članovima nije dana mogućnost govora, a bilo je i neugodnosti – ističe G. Hercigonja koji kaže kako je skupština prekinuta, da bi bila nastavljena 23. travnja, ali bez pojedinaca iz Udruge koji su dobili zabranu ulaska.

Na taj način, onemogućeno je i njima, ali i svim malim dioničarima koje oni zastupaju putem punomoći, da imaju pravo glasa i donose odluke, upozoravaju u Udruzi. – Osnovna djelatnost naše udruge je okupljanje većinskih vlasnika Tvina, a to su mali dioničari, udjeličari Tvina i naša je osnovna zadaća da zaštitimo njihova uložena sredstva, njihov kapital. Što se tiče stanja u Tvinu, mogu reći da financijska izvješća još nisu predana u Finu. Očekujemo da će opet biti iskazan gubitak, kao i ovih zadnjih nekoliko godina – rekao je G. Hercigonja istaknuvši kako smatra da se sredstva iz pričuve godinama nenamjenski troše, a što je već predmet sudskih postupaka.

pressica4

POZIV INSTITUCIJAMA

Mirko Kovačević iz Udruge došao je na konferenciju za novinare u shanzovom ovratniku. Zaradio ga je na skupštini 19. travnja nakon što su ga petorica zaštitara, kaže, nakon što je otišao na toalet, dočekala u hodniku i pokušala na silu izgurati sa skupštine Tvina.

Otimao se, a onda su ga, ističe, bacili na pod, da bi u međuvremenu skupština bila prekinuta. Upravi se nije svidjelo što je htio, kaže, pročitati sudsku odluku vezanu uz ništetnost posljednje skupštine. – Na toj skupštini, uz moje udjele, imao sam i 25 punomoći te 657 glasova. Na toj prvoj skupštini bilo je oko 24 200 glasova. Na drugoj, koju su održali bez nas i sa pedeset ljudi manje, bilo je 1000 glasova više. Kako je to moguće? – pitao je M. Kovačević, koji ističe kako na temelju sudskih presuda smatra sve odluke Nadzornog odbora nevažećima.

Četiri puta do sad, kaže M. Kovačević, sud je prvostupanjskom presudom poništio odluke koju je donijela Uprava i Skupština Tvina, a u korist Udruge malih dioničara-udjeličara Tvina, dok konačnu riječ treba dati Visoki trgovački sud.

– Stopirat ćemo svaku novu odluku i na nju podnijeti tužbu. Prvi puta javno, pozvat ću sve državne institucije da se uključe, od policije, DORH-a, USKOKA, trgovačkih sudova jer sutra bi moglo biti kasno. Zašto? Mi imamo podatke koje smo već prezentirali i DORHU i USKOKU i policiji. U državnim ustanovama znaju da je u Tvinu preko 200 milijuna kuna kriminala Ivana Slamića i njegovih džeparoša. Mi se nudimo, spremni smo razgovarati sa svim institucijama govoreći, nudeći te podatke, o računima u Beogradu, Sarajevu, različitim tvrtkama i lovištima, jer svaka naša izgovorena riječ ima uporište, imamo sve podatke i ugovore. Ja javno pozivam sve državne institucije da naprave svoje – kategorično je rekao M. Kovačević.

pressica5

NUDE RENESANSU?

Kaže kako Udruga u ovom trenu ima više od tri četvrtine udjela u Tvinu te da su spremni održati vlastitu skupštinu na kojoj će male dioničare upoznati s idejom i planovima Udruge koja je, kaže, spremna „ponuditi renesansu Tvina“.

– To će napraviti najbolji Tvinovi kadrovi koje je I. Slamić istjerao iz Tvina. Mi smo pokupili sve najbolje znalce, inženjere koje su radili 10, 15, 20 godina u Tvinu, koji imaju iskustvo, znanje i sve ostalo, da mogu nesmetano funkcionirati u radu. Nema straha, nema bojazni. U ovom trenu naš Tvin nema posla, nema rada, a drugi rade normalno. To je nešto nedopustivo – kaže M. Kovačević.

Tvin je u svojim najboljim godinama imao oko 1300 zaposlenika, a danas ih je oko 500, no i taj se broj drastično smanjuje, rekao je Dinko Matijašević, predsjednik Zajednice sindikata Virovitičko-podravske županije i član Predsjedništva Udruge malih dioničara-udjeličara Tvina.

pressica2

BEZ PRAVA GLASA

– Od jednog giganta drvne industrije koja je bila poznata cijeloj Hrvatskoj, da ne govorimo o bivšoj Jugoslaviji, koja je imala fantastičnu prodaju, koja je surađivala s Ikeom i koja je imala puno kupaca, spali su praktički na to da je Ikea istjerana iz Tvina i da se postupcima sadašnje Uprave, koja se ne mijenja već 25 godina, drastično smanjuju broj i plaće radnika.

Radnike se ponižava samim tim da im se do minimalne plaće doplaćuje potreban iznos pa ispada da ti radnici danas rade za tisuću kuna. Ako je netko radio za 1000 kuna, firma mu je doplatila 1800 ili 2000 kuna, po tom zakonu bi se moglo tražiti da ljudi vrate te novce, ako je uprava doplatila – rekao je D. Matijašević, koji uz svoje udjele, kaže, zastupa i 547 glasova udjeličara Tvina, koji su mu dali povjerenje, ali je također bio među onima koji nisu smjeli ništa reći i kojima je zabranjen pristup na nastavak skupštine, 23. travnja.

Na toj skupštini izabran je novi Nadzorni odbor i predsjednik Skupštine, ali će sve odluke, poručuju na konferenciji za novinare Udruge malih dioničara-udjeličara Tvina, zaustaviti tužbama pred nadležnim institucijama. (www.icv.hr, mlo)

 

 

PROMO

Povezane vijesti

Skip to content