Dok mnogi njezini vršnjaci vikende provode pred ekranima ili u kafićima, šesnaestogodišnja Ena Ojkić iz Voćina vikendom jedva čeka vratiti se kući. Ne zbog odmora, već zbog mjesta koje je zajedno s obitelji svojim rukama i srcem izgradila – Blacky Monte Ranch, živopisnog utočišta za spašene životinje, gdje je sve podređeno brizi, prirodi i suživotu.

Sve je započelo s jednim poklonom – magarcem po imenu Blacky.

– Kada je Blacky došao, bio je smješten u kokošinjcu jer nismo imali ništa drugo. No već tada sam znala da je to početak nečeg većeg – priča Ena.

U to vrijeme nije bilo ni ograde, ni nastambe, ni jasne vizije – samo volja, ljubav i puno entuzijazma. Danas, samo godinu i pol kasnije, cijeli prostor je ograđen, uređeni su pašnjaci i nastambe, a sve je izgrađeno vlastitim trudom i znanjem ove obitelji. Imanje je veliko i u potpunosti na raspolaganju životinjama koje su ovdje sigurne i slobodno se kreću, žive bez stresa i ostaju do kraja života.

fotoŽeljka Đaković Leš

Ranč danas broji sedam magaraca, dva ponija, jednu kobilu, četiri koze, dva jarca i jednog ovna. Svako ime ima svoju priču – tu su magarci Blacky, Bebi, Đuro, Helen, Manda, Flora i Tala, poniji Ratko i Elza, velika kobila Sonja, koze Eva, Stela, Ela i Arija, jarci Žika i Miloš i ovan Sale. Također, tu je i 40-ak kokoši, psi i mačke, kao i  hrvatski ovčar Garo koji je došao sasvim slučajno – pronašla ga je mama Helena na polju, vraćajući se kući s posla. 

Ostale životinje su nalazili putem internetskih oglasa i društvenih mreža, a često su po njih putovali posvuda po Hrvatskoj, pa čak i u Mađarsku.

Na ranču danas žive primorsko-dinarski, istarski i obični magarci, pažljivo birani kako bi imali raznolikost i ljepotu.

– Kombinirali smo da imamo svakakvih, da svaki ima nešto svoje posebno – dodaje Ena.

fotoŽeljka Đaković Leš

A kako je mama Helena oduvijek željela imati koze, tako su i one polako pristizale na ranč. Najveća sreća bila je kad se okotilo prvo jare, a sada obitelj s jednakim uzbuđenjem iščekuje prvo pule.

– Svi imaju svoju osobnost. Imaju slobodu, ali znaju granice. Svako novo jare ili pule dočekujemo kao da nam se dijete rodilo – ističe ova topla i draga obitelj.

Briga o tolikim životinjama zahtijeva znanje, koje unatoč tome što su oduvijek imali životinje, nisu imali unaprijed. Sve su naučili istraživanjem, čitanjem i savjetovanjem s onima koji se već bave stočarstvom i uzgojem životinja.

– Oduvijek sam bila s njima. Imali smo pse, mačke, pa i jednog “bambija”. Za mene su životinje uvijek bile prirodni dio života – ističe ova mlada zaljubljenica u životinje.

No ono što Enu izdvaja je nevjerojatna predanost i zrelost koja nadilazi njezine godine. U vrijeme kada je sve rjeđe vidjeti mlade uključene u fizički rad ili brigu o životinjama, Ena ne samo da sudjeluje – ona vodi cijeli projekt.

Uz svakodnevne obveze u školi, pohađa Tehničku školu u Virovitici za šumarskog tehničara, Ena vikende i slobodno vrijeme, a sada praznike, koristi za uređivanje ranča, hranjenje, čišćenje, jahanje i planiranje novih koraka.

– Sve što zaradimo od posjeta, jahanja ili donacija ulažemo natrag u životinje. Kupili smo novo sedlo, gradimo ogradu, uređujemo staze – priča Ena.

A iza nje čvrsto i s ponosom stoje mama Helena i tata Zdravko, koji ne kriju koliko su ponosni na svoju kćer. Ipak, dio zasluga pripada i njima, jer dok Ena sanja, oni pomažu da se ti snovi ostvare.

fotoŽeljka Đaković Leš

– Mi smo samo potpora. Sve je ovo njezina ideja, njezin san. Mi nismo ništa planirali, ona je pokrenula sve, iako i sami jako volimo životinje pa nije bilo teško ispuniti Enine želje. Danas ne možemo zamisliti život bez njih. A što se tiče Ene, zaslužila je sve pohvale. Malo je takvih mladih danas – ističu Enini roditelji.

A planova je mnogo. Ena sanja o još jednoj kobili, o kočiji za turističke vožnje, o proširenju ranča i povezivanju s Parkom prirode Papuk.

– Ne želim otići iz Voćina. Želim tu ostati, razvijati ovo mjesto. Pokazati da se i na selu može stvoriti nešto posebno – dodaje mala farmerica s velikim snovima.

U vremenu kad sve manje mladih ostaje na selu, a još manje njih pokreće ovakve projekte, Ena je pravi dragulj. Djevojka blatnjavih čizama i otvorenog srca za svako živo biće, dokaz je da se snovi ne čekaju, nego grade. Ponekad doslovno – od kokošinjca pa do ranča.

– Oni vas nikad ne osuđuju. S njima sam uvijek mirna. Više mi znače od svega – dirljivo nam govori tražeći pogledom svoje “prijatelje”.

Posjete su moguće svakog dana uz prethodnu najavu – idealna prilika da se upoznate s ovom posebnom pričom, životinjama koje ovdje nalaze mir i obitelji koja im ga pruža. Sve je besplatno, a oni koji žele, mogu ostaviti donaciju za hranu životinjama i tako podržati nastavak ove plemenite priče.

(icv.hr, žđl)