Dok većina učenika uživa u ljetnom odmoru, škole diljem grada Virovitice i Virovitičko-podravske županije „mijenjaju svoje lice“ – obnavljaju se fasade, opremaju kuhinje i uređuju školska igrališta. Iako nova školska godina kreće u rujnu, učionice, dvorane i školski hodnici već su u središtu pozornosti.

Razloga za optimizam ne nedostaje: ove godine u prve razrede osnovnih škola u županiji sjest će čak 30 učenika više nego lani, a eksperimentalni model cjelodnevne nastave, koji je kod dijela roditelja u početku izazivao strah, može se pohvaliti nizom konkretnih rezultata.

O transformaciji u školstvu razgovarali smo s pročelnicom Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport VPŽ Martinom Bunić i Alenom Bjelicom, pročelnikom za društvene djelatnosti grada Virovitice, koji su s nama podijelili svoja iskustva, planove i konkretne brojke u školstvu.

LJETO GRADILIŠTA, JESEN ZNANJA

Počevši s temom cjelodnevne, odnosno eksperimentalne nastave, županijska pročelnica Martina Bunić govori kako su roditelji u samom početku bili u strahu da će njihova djeca biti „eksperiment“. Ipak, iskustva su zaista pozitivna, a rezultati itekako vidljivi – od dodatnih ulaganja u infrastrukturu, do ulaganja u same učenike i njihove dodatne aktivnosti. 

fotoFoto: ICV

– Virovitičko-podravska županija provela je 12 nabava, predstoje nam veliki građevinski radovi, opremanje škola, novi namještaj, pametne ploče, klima uređaji i vozila koja će prevoziti kuhani obrok učenicima u područnim školama. Neki su radovi već započeli, a rok za završetak je rujan – objašnjava Bunić.

Kada je riječ o cjelodnevnoj nastavi, tu je nezaobilazno financiranje izvannastavnih aktivnosti od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Tijekom sljedeće četiri godine taj bi program trebao zaživjeti onako kako treba, dodaje pročelnica.

ZATVARANJE PODRUČNIH ŠKOLA NIJE OPCIJA

Ove školske godine očekuje se i porast broja prvašića – oko 680 njih, što je 30 učenika više nego lani. Iako se taj broj raspoređuje na 52 područne i 14 matičnih škola, veseli činjenica da to znači jedan razred više.

– Županija će i ove godine sufinancirati radne materijale za učenike od 1. do 4. razreda, uključujući i škole kojima nije osnivač, poput gradskih i Katoličke osnovne škole u Virovitici. Neke općine dodatno će pomoći financiranjem materijala i za više razrede (5.–8. razred), čime se roditeljima znatno olakšava trošak. Za učenike u cjelodnevnim školama, Županija će osigurati i sredstva za dodatne materijale poput likovnih mapa i kutija, čime će roditelji biti potpuno oslobođeni troškova – govori.

Do sada je obnovljeno 50 od ukupno 74 školske zgrade, a trenutno se radi na rekonstrukciji škola u Okrugljači i Sopju. Cilj je infrastrukturno urediti svaku područnu školu, bez obzira na broj učenika jer i mali broj djece zaslužuje kvalitetno obrazovanje, zaključuje županijska pročelnica.  

NOVA ŠKOLA, IGRALIŠTA I OBNOVLJENA KUHINJA

Grad Virovitica također nastavlja snažno ulagati u obrazovnu infrastrukturu. Ove godine sufinancirano je opremanje kuhinje Katoličke osnovne škole s 50 posto ukupne vrijednosti, odnosno oko 30.000 eura. 

fotoMladen Kocijan

Među ključnim investicijama ističe se i izgradnja nove, III. osnovne škole vrijedne više od 19 milijuna eura. Javna nabava je završena, a početak radova očekuje se sredinom srpnja ili početkom kolovoza, otkriva gradski pročelnik Alen Bjelica.  

– U tijeku su i radovi na izgradnji nove glazbene škole vrijedne oko 6 milijuna eura te energetska obnova Osnovne škole Vladimir Nazor u vrijednosti 2,7 milijuna eura. Grad je uložio i u školska igrališta – novo igralište s tartan podlogom već je završeno kod virovitičkih Nazora, a uskoro slijedi i košarkaško igralište Osnovne škole Ivane Brlić-Mažuranić. Također, tijekom ljeta planirana je izmjena krovišta jednog dijela te škole, čime će se zaokružiti svi radovi na objektu – objašnjava Bjelica.

Grad i dalje sufinancira radne materijale za učenike od 1. do 4. razreda, dok udžbenike za više razrede osigurava Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih u suradnji s Gradom.

(icv.hr)