Najavljene su značajne promjene u načinu vođenja prekršajnih postupaka, piše Index. Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije predložilo je izmjene Prekršajnog zakona koje bi trebale omogućiti elektroničku komunikaciju između sudionika u prekršajnim postupcima i sudova, pojednostaviti rješavanje lakših prekršaja i rasteretiti sudove od velikog broja predmeta.

Prema predloženim izmjenama povećat će se broj prekršaja, odnosno maksimalni iznosi novčanih kazni koje se mogu platiti odmah na mjestu počinjenja uz popust od 50 posto. Time će veći broj građana imati mogućnost da odmah podmiri svoju kaznu i tako izbjegne daljnji postupak. Istovremeno, povećava se i maksimalni iznos novčane kazne za koju će biti moguće ostvariti pravo na popust od jedne trećine, ako građani kaznu plate unutar roka navedenog u prekršajnom nalogu.

Kako bi se dodatno smanjila potreba za sudskim rješavanjem prekršajnih predmeta, Ministarstvo predlaže i ukidanje mogućnosti smanjenja kazne za jednu trećinu kada kaznu izrekne sud. Dakle, ako predmet dođe do suda i sud donese presudu kojom se izriče novčana kazna, ta kazna će se ubuduće morati platiti u punom iznosu, bez ikakvih popusta.

Uvođenje e-komunikacije u prekršajne postupke

Prema važećem zakonodavstvu, u prekršajnom postupku podnesci i sudska pisma dostavljaju se isključivo fizički, odnosno poštom ili neposrednim uručenjem na sudu. Prema predloženim izmjenama uvela bi se e-komunikacija kao pravilo u prekršajnim postupcima pred sudovima, što uključuje:

  • Slanje podnesaka i priloga elektroničkim putem putem službenog informacijskog sustava.
  • Obaveznu e-komunikaciju za državna tijela, odvjetnike, državna odvjetništva, sudske vještake, sudske tumače, pravne osobe i tijela lokalne i regionalne samouprave kada nastupaju kao tužitelji.
  • Mogućnost, ali ne i obavezu e-komunikacije za fizičke osobe – okrivljenike i druge sudionike, uz njihovu izričitu suglasnost.

Sudska pisma obveznicima e-komunikacije dostavljat će se isključivo elektronički. Ako fizička osoba pristane na e-komunikaciju, sudska će pisma primati putem informacijskog sustava. U suprotnom, dostava će se obavljati kao i dosad.

Predlaže se i “presumpcija dostave”: ako sudska odluka stigne u elektronički pretinac korisnika, a korisnik ne potvrdi primitak, smatra se da je dostava izvršena nakon osam dana. Time se želi spriječiti odugovlačenje postupaka. Cilj uvođenja e-komunikacije je, kaže Ministarstvo, skratiti vrijeme trajanja prekršajnih postupaka, povećati učinkovitost pravosuđa i smanjiti troškove svih sudionika.

Povećanje iznosa za naplatu kazni na licu mjesta

Trenutni zakonski pragovi za izdavanje obaveznih prekršajnih naloga i naplatu kazni na licu mjesta postavljeni su relativno nisko, što znači da veći broj prekršaja završava na sudovima, smatra Ministarstvo.

Predložene izmjene donose:

  • Povećanje maksimuma za obavezni prekršajni nalog: Sada se može izdati za prekršaje s novčanom kaznom do 663,61 eura, a ubuduće bi taj prag bio 1000 eura. Time će se, kažu u Ministarstvu, omogućiti rješavanje većeg broja prekršaja bez sudskog postupka.
  • Povećanje maksimuma za naplatu kazne na licu mjesta: Trenutno se novčane kazne do 265,45 eura mogu naplatiti odmah. Novi limit predviđa 380 eura, što znači da će policijski službenici i druga ovlaštena tijela moći naplatiti kazne za veći broj prekršaja na samom mjestu počinjenja.
  • Povećanje maksimuma za pisano ili usmeno upozorenje: Umjesto za prekršaje s kaznom do 132,72 eura, upozorenja će se moći izdavati za prekršaje s propisanom novčanom kaznom do 300 eura. Time se lakši prekršaji neće automatski sankcionirati kaznama, nego će počinitelji češće moći proći samo s upozorenjem.

Ove mjere imaju za cilj rasteretiti sudove, ubrzati obradu lakših prekršaja te smanjiti troškove za počinitelje i pravosudni sustav, kažu iz Ministarstva.

Ukidanje plaćanja dvije trećine kazne u nekim slučajevima

Važeći Prekršajni zakon omogućava okrivljenicima da u slučaju dobrovoljnog plaćanja u određenom roku podmire samo dvije trećine izrečene novčane kazne.

Predloženim izmjenama ukida se mogućnost plaćanja dvije trećine kazne za kazne izrečene presudom kojom se okrivljenik proglašava krivim. Zadržava se pogodnost za kazne izrečene prekršajnim nalogom, obaveznim prekršajnim nalogom ili za kazne naplaćene na mjestu počinjenja prekršaja.

Ova mjera treba dodatno motivirati počinitelje da prihvate obavezne prekršajne naloge ili plate kazne odmah, čime će se smanjiti broj dugotrajnih sudskih postupaka, smatra Ministarstvo.

Očekuje se da će nova pravila stupiti na snagu tijekom 2025. godine.

(index.hr)