Građani Republike Hrvatske imaju zakonsku obvezu pažljivo čuvati svoju osobnu iskaznicu, budući da je ona ključni identifikacijski dokument. U slučaju nestanka, sumnje u zlouporabu ili pronalaska osobne iskaznice, osoba je dužna bez odgode prijaviti taj događaj najbližoj policijskoj upravi ili postaji. Ako se to dogodi u inozemstvu, prijava se podnosi najbližoj diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Republike Hrvatske, koji potom odmah obavještava nadležnu policijsku upravu ili postaju koja je iskaznicu izdala, piše 24sata.hr.

Nakon što se nestanak osobne iskaznice evidentira, dokument automatski dobiva status nevažeće iskaznice, a sustav pokreće zahtjev za opoziv povezanih digitalnih certifikata. Osim osobnog dolaska u policiju, nestanak ili sumnju u zlouporabu osobne iskaznice moguće je prijaviti i elektronički putem usluga davatelja certifikata, čime se omogućuje privremena suspenzija certifikata.

Unatoč elektroničkoj prijavi, osoba je i dalje dužna u najkraćem roku fizički prijaviti nestanak osobne iskaznice policiji kako bi se pokrenula službena potraga i ažurirala evidencija u informacijskom sustavu Ministarstva unutarnjih poslova. Ako osoba prijavi pronalazak iskaznice unutar 8 dana od suspenzije certifikata, certifikati se ponovno aktiviraju. Međutim, protekom tog roka, certifikati se automatski opozivaju i više se ne mogu koristiti.

Poseban slučaj odnosi se na osobne iskaznice izdane osobama starijima od 70 godina koje nemaju certifikate. Ako takva osoba prijavi pronalazak nestale iskaznice unutar 15 dana od proglašenja nevažećom, iskaznicu može i dalje koristiti.

Važno je napomenuti da nepravovremeno prijavljivanje nestanka ili pronalaska osobne iskaznice predstavlja prekršaj koji se sankcionira novčanom kaznom. Stoga je od presudne važnosti postupiti odgovorno i pravovremeno u slučaju bilo kakve promjene statusa osobne iskaznice.

Građanin je dužan odmah i bez odgode prijaviti nestanak (gubitak ili krađu) ili pronalazak putne isprave. Prijava se podnosi policijskoj upravi/postaji u Hrvatskoj, odnosno najbližem diplomatskom predstavništvu u inozemstvu. Prilikom prijave nestanka putovnice, građanin daje pisanu izjavu o okolnostima, a službena osoba ažurira status dokumenta kao nevažećeg i raspisuje objavu.

Ako ste izgubili putovnicu ili vam je ona ukradena, a netko se njome poslužio za počinjenje kaznenih djela u državama Europske unije, može se dogoditi da su vaši osobni podaci uneseni u evidencije stranih policijskih i pravosudnih tijela. Zbog toga vam može biti onemogućen ulazak u države članice Schengenskog prostora. U takvom slučaju morate pred stranim tijelima dokazati da niste vi počinili prekršaje, već da su se nepoznate osobe koristile krivotvorenim dokumentima na vaše ime.

Ono što je potrebno učiniti je obratiti se najbližoj policijskoj postaji prema mjestu prebivališta, podnijeti zahtjev i priložiti vlastoručno potpisanu izjavu da ste suglasni s fotografiranjem i uzimanjem otisaka prstiju (daktiloskopijom). Ti će se podaci putem Interpola dostaviti policiji zemlje koja je izrekla zabranu ulaska, radi njezina ukidanja. Ovaj zahtjev se ne naplaćuje.

U slučaju nestanka vozačke dozvole, bilo da je riječ o gubitku ili krađi, vozač je dužan bez odgode obavijestiti nadležnu policijsku upravu ili policijsku postaju. Pravodobna prijava važna je kako bi se spriječila moguća zlouporaba dokumenta te kako bi vozač mogao zatražiti izdavanje nove dozvole. Zahtjev za izdavanje nove vozačke dozvole podnosi se također u policijskoj upravi ili postaji.

Obrazac zahtjeva ispunjava službena osoba na šalteru, dok podnositelj svojim potpisom potvrđuje točnost unesenih podataka. Uz zahtjev, osoba mora priložiti određenu dokumentaciju, uključujući jednu fotografiju dimenzija 35 x 45 mm, osim u slučajevima kada je u posljednjih pet godina već dostavljena fotografija za biometrijsku putovnicu, elektroničku osobnu iskaznicu, osobnu iskaznicu s OIB-om ili e-vozačku dozvolu izdanu nakon 4. rujna 2017., a izgled osobe se nije znatno promijenio. Ako je izvorna vozačka dozvola izdana u državi članici Europskog gospodarskog prostora (EGP), potrebno je priložiti i dokaz nadležnog tijela te države da je podnositelju bila izdana vozačka dozvola.

Troškovi izrade nove vozačke dozvole ovise o načinu izrade i dostave: osnovna naknada iznosi 20,04 eura, dok cijena raste na 24,02 eura ako se dozvola dostavlja na adresu vozača. Za ubrzani postupak potrebno je izdvojiti 26,54 eura, a za žurni postupak 59,73 eura. Uplate se mogu izvršiti putem opće uplatnice ili internet bankarstva na IBAN državnog proračuna HR1210010051863000160, s modelom HR65 i pozivom na broj 7005-477-OIB.

Ako vozač naknadno pronađe izgubljenu dozvolu, dužan je bez odgode i taj pronalazak prijaviti nadležnoj policijskoj upravi ili postaji.

U slučaju krađe ili gubitka prometne dozvole ili registarskih pločica, vlasnik vozila dužan je bez odgode prijaviti nestanak nadležnoj policijskoj postaji, i to na području gdje je dokument ili pločica izgubljena ili ukradena. Pravovremena prijava važna je kako bi se spriječile moguće zlouporabe i omogućilo pokretanje postupka za izdavanje zamjenskih isprava.

Zahtjev za izdavanje nove prometne dozvole podnosi se u stanici za tehnički pregled vozila koja je nadležna prema registracijskom području vlasnika vozila. Uz zahtjev je potrebno priložiti osobnu iskaznicu te ispunjen obrazac zahtjeva za izdavanje izgubljenog dokumenta.

Izdavanje nove prometne dozvole podliježe naplati naknade, a visina naknade određena je Odlukom o visini naknada za tehnički pregled i druge poslove u stanicama za tehnički pregled vozila, objavljenoj u „Narodnim novinama“ broj 122/14, 122/16 i 130/17.

Osobe koje legalno posjeduju oružje temeljem oružnog lista ili odobrenja za sakupljanje oružja kategorije B i C dužne su bez odgode prijaviti svaki gubitak ili krađu oružja, streljiva ili pripadajuće isprave. Prijava se podnosi policijskoj upravi ili postaji prema mjestu događaja ili saznanja o gubitku ili krađi. Također, svatko tko pronađe oružje ili streljivo, ili sazna za njegovo skriveno posjedovanje, dužan je odmah obavijestiti najbližu policijsku upravu ili postaju.

Za izdavanje novog oružnog lista nakon gubitka, potrebno je priložiti izjavu o okolnostima gubitka oružnog lista, ispunjeni obrazac broj 6 (zahtjev za registraciju oružja), koji se može dobiti u policijskoj upravi/postaji ili ispisati unaprijed, dokaz o uplati upravne pristojbe u iznosu od 4,65 eura, te fotografiju veličine 30×35 mm ako se radi o fizičkoj osobi.

Upravna pristojba može se platiti uplatnicom, internet bankarstvom ili državnim biljezima. Također je potrebno uplatiti dodatni iznos od 5,31 eura s naznakom “oružni list – novi”, na propisani IBAN državnog proračuna. Na jedan oružni list mogu se upisati do tri komada oružja.

(24sata.hr)