Povrat poreza na dohodak za prošlu godinu počinje 2. svibnja, a može ga očekivati oko 830.000 građana. Prosječan povrat vraćenog poreza lani je iznosio oko 400 eura. Na stranicama Porezne uprave instaliran je informativni kalkulator pomoću kojega se može izračunati okviran iznos povrata poreza, piše Dnevnik.hr.
Povrat poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja, napominju u Poreznoj upravi i dodaju da će se većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2024. godinu u posebnom postupku obaviti do kraja svibnja.
Ako porezni obveznik smatra da su podaci iz privremenog poreznog rješenja nepotpuni ili netočni, tada može najkasnije do 31. srpnja protiv tog rješenja podnijeti prigovor. Iznimno, porezni obveznici koji privremeno porezno rješenje prime nakon 30. lipnja, prigovor mogu podnijeti u roku 30 dana od dana primitka privremenog poreznog rješenja.
Najveće povrate poreza i ove godine mogu očekivati mlađi od 30 godina, a neki od njih imaju pravo i na povrat cjelokupno uplaćenog poreza u 2024. godini. Mlađima od 25 godina vraća se cijeli plaćeni porez na dohodak koji je lani u prosjeku iznosio oko 900 eura. Mladima između 26 i 30 godina vraća se polovina uplaćenog poreza, a lani je prosječan povrat bio od oko 770 eura.
I strani radnici u Hrvatskoj imaju pravo na povrat poreza. U Poreznoj upravi navode da “nerezidenti, koji u Republici Hrvatskoj ostvaruju dohotke na koje se primjenjuje poseban postupak na temelju podataka bitnih za oporezivanje upisanih u Obrascu PK te plaćaju predujam poreza na dohodak mogu ostvariti pravo na poreznu olakšicu”.
Porezna uprava neće vratiti preplaćeni porez ako je utvrdila da porezni obveznik ima dospjelih, a neplaćenih poreza koje naplaćuje (poreza na dodanu vrijednost, poreza na promet nekretnina, poreza na nasljedstva i darove, poreza na plovila, poreza na automate za zabavne igre, poreza na kuće za odmor, poreza na potrošnju i drugih poreza, članarina turističkim zajednicama, komorskog doprinosa, doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje, doprinosa za obvezno mirovinsko osiguranje, spomeničke rente i drugog).
Također, Porezna uprava neće vratiti preplaćeni porez onim poreznim obveznicima nad čijim se isplatiteljima dohotka provode postupci za naplatu poreza po osnovi isplaćenih primitaka. Navedenim obveznicima neće biti niti izdano rješenje, već će im biti dostavljena obavijest u kojoj će biti navedeno da se nad isplatiteljem dohotka provode postupci u cilju naplate potraživanja.
(dnevnik.hr)