Bisernica, brač, e-brač, čelo, bulgarija i bas u župnoj crkvi sv. Roka u Virovitici 12. svibnja povezale su stoljeća stvaranja i sve generacije slušatelja na “Večeri tambure” s desetak klasičnih i modernih skladbi koje su za publiku bile prava glazbena nagrada.
Dean Premrl, profesor tambure iz Glazbene škole Jan Vlašimsky, najavljujući program, rekao je kako mu je drago što se ovaj put tambura predstavlja s novim, zvukom s domaćim glazbenim potpisima, što predstavlja svojevrsni odmak u nastupima.
-Do prije nekog vremena bili smo svedeni na izvođenje uglavnom stranih kompozitora, ali veseli nas što je u okviru Glazbene akademije pokrenut studij kompozicije, tako da naši studenti sve više rade glazbu isključivo za tambure. Nadam se da će u godinama koje dolaze to uzeti primat, a kako zvuče neka od djela, publika je imala priliku čuti večeras – rekao je Premrl.
U glazbeni vremeplov publiku je uveo Tamburaški kvartet OGŠ Jan Vlašimsky Menuetom W. A. Mozarta, u obradi Ž. Bradića, potom je uslijedila Handelova Sarabanda, ll. stavak Suite u d -molu, u obradi G. Hlebeca, dok je upečatljiv Shumannov Divlji jahač, također u obradi G. Hlebeca zaključio prvu glazbenu cjelinu. Mentorica im je Mirna Mihalković.
S dinamičnih Sedam zrna, skladbom Z. Starčevića i S. Stanojevića potom se predstavio tamburaški trio Srednje Glazbene škole Jan Vlašimsky, koje vodi mentor Jurica Perharić.
Tamburaški orkestar Glazbene škole Jan Vlašimsky, pod dirigentskom palicom Jurice Hrenića pokazao je raskoš zvuka i emocije koju tambura može proizvesti kroz skladbu; jedan od najpoznatijih valcera, D. Šostakoviča, Valcer iz Jazz suite br. 2 (u aranžmanu D. Koprija), kao i Tarregovo “Sjećanje na Alhambru”, u aranžmanu J. Hrenića, a koje uključuje spoj nostalgije, elegancije i svevremenske nježnosti.
Veseli sportaši V. Vodopiveca u izvedbi Tamburaškog orkestra posebnom energijom dotaknuli su publiku, a koja je potom imala priliku uživati u bržim i snažnijim tonovima u izvedbi doajena virovitičke glazbene scene, Tamburaškog orkestra Hrvatskog pjevačkog društva Rodoljub, pod dirigentskom palicom Mirne Mihalković.
Večer tambure završila je dinamičnim Vrtuljkom Siniše Leopolda, Djevojkom lanene kose, koji potpisuje C. Debussy, a obradu donosi F. Pećarić te Potočnikovom Dohvati crvenu trešnju.
Publika je svaku glazbenu točku nagradila srdačnim pljeskom, prepoznajući trud, znanje i emociju utkane u svaki ton, dok su izvođači, od najmlađih do iskusnih tamburaša, pokazali kako tambura nije samo tradicija, već i prostor susreta: klasične glazbe, suvremenih obrada i dubokog umjetničkog izražaja. Pojedine izvedbe izmamile su i suze na oko svojom nježnošću, dubinom i toplinom.
Večer je pokazala da postoje nove generacije glazbenika koje s jednakom strašću njeguju, ali i stvaraju glazbenu baštinu, baš kao i njihovi prethodnici stoljećima ranije.
(icv.hr, mlo)