Na šetnici ispred Gimnazije Petra Preradovića u Virovitici održana je danas četvrta po redu “Simfonija u mom gradu”, glazbeni događaj koji iz godine u godinu prerasta u prepoznatljiv kulturni simbol grada. U organizaciji Glazbene škole Jan Vlašimsky iz Virovitice i u suradnji s Glazbenom školom Vatroslav Lisinski iz Bjelovara, ovaj koncert okupio je mlade glazbenike i njihove profesore u snažnoj poruci o važnosti glazbenog obrazovanja i zajedništva.
Publika je uživala u bogatom programu koji je ove godine bio u znaku popa i rocka, s obradama poznatih domaćih i stranih hitova, uključujući i pjesme grupe Queen te Adele. Uz orkestar su nastupili i solisti Sven Pocrnić, Lorena Vlašić, Martina Radić i Sara Zeba, dok su u ulozi pratećih vokala bili Patricia Špoljarić i Luka Ćevid.
Ravnatelj Glazbene škole Jan Vlašimsky Virovitica Damir Mihaljević istaknuo je kako ova manifestacija ima višestruku vrijednost – edukativnu, društvenu i emocionalnu.
– Ovo je četvrta godina “Simfonije u mom gradu”, a bit ove cijele priče je prikazati što je to glazba, kako funkcioniraju glazbene škole i kako bi one trebale funkcionirati u budućnosti. Danas glazbene škole više nisu isključivo usmjerene na akademsko obrazovanje za klasičnu glazbu – tu su i djeca koja sviraju rock, pop, jazz, mjuzikle. Želimo također prikazati da puhački i gudački instrumenti nisu rezervirani samo za klasičnu glazbu, a najvažnije od svega je da djeca zavole glazbu, da s njom odrastaju i socijaliziraju se. Glazba oplemenjuje duh, razvija motoričke sposobnosti i oblikuje ih na poseban način– rekao je Mihaljević.
Dodao je kako svake godine koncert dobiva novu glazbenu notu:
– Uvijek imamo tematski pristup: radili smo filmsku glazbu, glazbu iz crtanih filmova, a ove godine fokus je bio na pop i rock izdanju. Djeca se druže, stvaraju nova prijateljstva i sinergiju s profesorima, naša suradnja s Glazbenom školom iz Bjelovara traje već godinama, a želja nam je širiti ovaj projekt za što su potrebni energija i ljubav prema onome što radimo- dodao je.
Jedan od dirigenata ovogodišnje izvedbe bio je Tomislav Vrabac, profesor violine u Glazbenoj školi Jan Vlašimsky.
– Fokus nam je bio na pop-rock repertoaru koji prolazi kod publike. Svaka škola je sa svojim učenicima odradila pripreme, a ukupno smo imali dvije zajedničke probe, a koncert je, prema reakcijama publike koja nas je nagradila velikim pljeskom, bio vrlo uspješan– kazao je Vrabac.
Ravnateljica Glazbene škole Vatroslav Lisinski iz Bjelovara, Nevenka Presečan Arvay, također je izrazila zadovoljstvo projektom.
– Ovo je četvrta godina zaredom da okupljamo učenike dviju škola. Projekt je izvanredan za učenike, nastavnike, a naravno i za publiku. Svake godine dodajemo nešto novo, a ove smo prvi put uključili i domaći rock. Pokazujemo da možemo sve – i nastavit ćemo tako- istaknula je.
Jedna od učenica koja je nastupila bila je Mia Mišir, učenica 6. razreda Osnovne glazbene škole iz Bjelovara, koja svira flautu i pikolo.
– Ova suradnja je izvrsno iskustvo, ne žalim niti jednu probu ni vrijeme koje smo uložili. Projekt bi se svakako trebao nastaviti, a mislim da je i odabir skladbi ove godine bio jako dobar- rekla je Mia.
Sven Horak, koji svira tubu, naglasio je vrijednost razmjene iskustava:
– Izuzetno mi je zanimljivo jer mogu učiti i od starijih kolega i od onih koji su tek došli s Akademije. Tuba se može koristiti u raznim glazbenim žanrovima, a njome se može svirati sve kao i na bas gitari stoga je prikladna baš za ovakvu glazbu. Uigrali smo se odlično i mislim da samo i nastup odradili na jednom visokom nivou jer je atmosfera bila sjajna- zaključio je Sven.
Koncertu su prisustvovali i predstavnici lokalne vlasti koji kontinuirano podržavaju ovakve inicijative: gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin, njegova zamjenica Vlasta Honjek-Golinac te direktorica Turističke zajednice grada Virovitice Tamara Štefanec, a “Simfonija u mom gradu” još je jednom potvrdila koliko glazba može spajati ljude, premošćivati generacije i poticati stvaranje novih vrijednosti u lokalnoj zajednici – ne samo kroz umjetnost, već i kroz zajedništvo i strast prema onome što se stvara.
(icv.hr, mra)